FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
1 - 2
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Jo 06.12.2018 14:00

Dunărea - Astra 1-2. Prima victorie pentru Costel Enache pe banca fostei campioane

06.12.2018, 15:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra Giurgiu a învins-o în deplasare pe Dunărea Călăraşi, scor 2-1 (2-0), într-un meci care a avut loc joi în etapa a 18-a a Ligii I.

Astra s-a impus meritat, după un meci slab, cu multe greşeli de ambele părţi. Oaspeţii s-au desprins rapid la două goluri, prin reuşitele lui Mrzljak (minutul 11) şi Julien Begue (min. 18). Dunărea a redus din handicap în min. 71 prin Mediop.

După un minut, gazdele au avut o bară prin Bourceanu. De menţionat că Dunărea nu înscrisese în precedentele cinci etape. Dunărea a ajuns la zece partide fără victorie, având cinci egaluri şi cinci înfrângeri

Echipa din Giurgiu a obţinut prima victorie după numirea antrenorului Costel Enache. În urma acestui rezultat, Astra rămâne cu şanse la play-off, fiind pe poziţia a 7-a a clasamentului, cu 24 de puncte. Dunărea ocupă locul 12, antepenultimul, cu 17 puncte.

• 90+3 final

FINAL. După cinci etape fara victorie, Astra obține primul succes. Este prima victorie cu Costel Enache pe banca tehnică.

• 90+1 s s

Schimbare la oaspeți: Azdren Llullaku e înlocuit de Crișan Radu.

• 82 fm fm

Mediop încearcă un șut pretențios, mingea se duce mult alături.

• 72 oc oc

OCAZIE DUNĂREA! Alexandru Bourceanu trimite spre poartă, din afara careului, mingea izbește bara laterală!

• 71 s s

Schimbare la Astra Giurgiu, intră Valentin Gheorghe în locul lui Julien Begue.

• 70 g g

GOOL DUNĂREA! Ndiaye Mediop reduce din diferență!

• 67 oc oc

OCAZIE ASTRA! Filip Mrzljak, autorul primului gol, irosește o mare ocazie, după o pasă superbă de la Alibec.

• 65 s s

Valentin Munteanu îl înlocuiește pe Georgian Honciu, la Dunărea Călărași.

• 59 s s

Constantin Enache face prima schimbare la Astra: Justin Mengolo îl înlocuiește pe Jacques Zoua.

• 57 cg cg

Alexandru Dan Tudor îi arată galben lui Jacques Zoua, primul al meciului!

• 56 oc oc

OCAZIE ASTRA! Jacques Zoua reia din interiorul careului de 16 metri, lateral dreapta, puțin pe lângă rădăcina barei.

A ieșit Nicolae Carnat, a intrat Gabriel Bogdan Simion, la gazde.

S-a reluat repriza secundă.

PAUZĂ. Astra conduce cu 2-0, goluri marcate în urma primelor două ocazii avute.

• 45 oc oc

OCAZIE ASTRA! Jacques Zoua reia cu capul, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 35 s s

Dan Alexa face o schimbare, Ndiaye Mediop îl înlocuiește pe Filip Gligorov.

• 33 fm fm

Șutul lui Georgian Honciu nu găsește poarta.

• 28 oc oc

OCAZIE DUNĂREA! Souda reia mult peste poartă din poziție foarte bună.

• 20 fm fm

Gol anulat gazdelor pentru o poziție afara din joc. Honciu a înscris dintr-o foarfecă, dar Souda se afla în offside.

• 17 g g

GOOL ASTRA! Julien Begue pune latul în fața porții și majorează scorul! Butean a oferit pasa decisivă, după ce a fost deschis în flanc de Alibec.

• 12 oc oc

OCAZIE DUNĂREA! Replica gazdelor vine imediat. Clemence șutează pe poarta din interiorul careului, dar portarul Astrei este la post.