daniel paraschiv
Video UTA Arad - Hermannstadt 1-3. Hat-trick pentru Paraschiv. Sibienii, pe primul loc în play-out
iuliana9
Oficial Comisia de Disciplină a dictat sancțiuni drastice după scandalul din FC Hermannstadt - ”U” Cluj 1-1
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Cu o victorie, trupa lui Hagi urcă pe locul 2

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Hermannstadt a învins-o pe Dunărea Călărași cu un gol fabulos marcat în ultimele secunde ale prelungirilor. Omul care le-a adus victoria, Lucian Dumitriu, a debutat în Liga 1 în urmă cu cinci etape și are deja trei goluri marcate.

Vasile Miriuță e antrenorul care i-a dat un loc în primul 11 lui Dumitriu.

"Am văzut, mi-a plăcut, mie îmi plac jucătorii care aleargă... E şi român de-al meu. Mă uimeşte şi pe mine şi sper să o ţină pe această linie", a declarat Vasile Miriuţă.

"E o înfrângere dureroasă. Îi felicit, un rezultat nemeritat, dar mai puţin contează asta", a spus şi Dan Alexa.

Hermannstadt a urcat pe locul 8 în clasament, peste Dinamo, cu care este la egalitate de puncte.

UPDATE 12:32 Ceaţa ar putea pune probleme jucătorilor la primul meci al zilei din Liga 1, Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt. Cu o oră înaintea startului partidei, aceasta nu pare însă a fi suficient de deasă pentru a periclita disputarea jocului.

IMAGINI DE LA CĂLĂRAŞI CU O ORĂ ÎNAINTEA PARTIDEI

Ziua de duminică programează trei partide în etapa a 16-a din Liga 1. La Călărași, nou-promovatele Dunărea și FC Hermannstadt vor disputa un nou duel în Liga 1, după promovarea din această vară, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. În turul sezonului regulat, la Tg. Mureș, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, oaspeții egalând în ultimele secunde.

Înaintea acestui duel, Dunărea Călărași ocupă locul 9, cu 17 puncte, în vreme ce FC Hermannstadt se află pe penultimul loc, cu 15 puncte.

• 90+5 fr2

Final de meci. Hermannstadt a învins-o cu 1-0 pe Dunărea Călăraşi graţie golului lui Dumitriu.

• 90+4 g g

GOOOOL Hermannstadt! Şut superb al lui Lucian Dumitriu, de la peste 22 de metri, la colţul lung, care l-a lăsat fără replică pe Cezar Lungu.

• 86 s s

Bogdan Rusu i-a luat locul lui Blănaru la sibieni.

• 85 cg cg

Stelian Cucu a primit cartonaşul galben.

• 76 fm fm

Hamidou Keyta nu a nimerit ţinta la numai câteva secunde după ce a fost introdus pe teren.

• 75 s s

Schimbare la Dunărea. Hamidou Keyta l-a înlocuit pe Valentin Alexandru.

• 67 cg cg

Lucian Dumitriu a primit cartonaşul galben.

• 62 s s

Schimbare la Hermannstadt. Mijuskovic l-a înlocuit pe Dâlbea.

• 60 oc oc

Şutul lui Carnat a rămas fără efect pe tabela de marcaj.

• 53 cg cg

Răzvan Dâlbea a primit cartonaşul galben.

• 52 s s

Schimbare la Dunărea. Stelian Cucu l-a înlocuit pe Baudoin Kanda.

A început repriza a doua a partidei dintre Dunărea Călăraşi şi FC Hermannstadt.

• 45 fr1

Pauză la Călăraşi. Dunărea şi Hermannstadt sunt la egalitate după prima repriză, prelungită cu nu mai puţin de opt minute, scor 0-0.

• 41 oc oc

Ocazie Dunărea! Kanda a preluat perfect mingea în careul oaspeţilor, a trecut uşor de Tătar, însă şutul său a fost respins excelent de Căbuz.

• 40 s s

Schimbare la Hermannstadt. Besart a intrat în locul lui Serediuc.

• 35 fm fm

Şutul lui Serediuc nu a nimerit spaţiul porţii gazdelor.

• 31 cg cg

Gaston Mendy a primit şi el cartonaşul galben.

• 30 cg cg

Cătălin Pîrvulescu a primit cartonaşul galben.

• 22 s s

Schimbare la Dunărea. Cătălin Straton, accidentat, a fost înlocuit cu Cezar Lungu.

• 18 oc oc

Ocazie Dunărea! Şutul lui Valentin Alexandru a fost respins foarte bine de Căbuz, de sub transversală.