Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Farul Constanta, cont�¢nd
”Au excelat!”. Gică Hagi a avut numai laude pentru foștii săi jucători. Cele trei nume pe care le-a rostit
Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
FCV Farul Constanţa FCV Farul Constanţa
4 - 0
Academica Clinceni Academica Clinceni
Lu 13.09.2021 19:00

Farul - Academica 5-0. Betancor, Petre și puștiul Sali se distrează cu Clinceniul, iar echipa lui Hagi urcă pe 4

13.09.2021, 19:50

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Farul Constanța a obținut o victorie clară contra celor de la Academica Clinceni, în runda a opta din Liga 1, scor 5-0.

Echipa lui Gică Hagi a părut să controleze meciul de la un capăt la altul. Jefte Betancor a deschis scorul după doar șase minute, când a trimis cu capul în poarta lui Păun, după o centrare a lui Dussaut. După un șut periculos al lui William de Amorim, Betancor a reușit dubla în minutul 45, urcând astfel pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Liga 1.

După pauză, scenariul a fost identic. Farul a dominat partida, Hagi a introdus mai mulți puști, iar Jefte Betancor a reușit hat-trick-ul în minutul 56, când a fost găsit excelent în fața porții de Artean. Imediat, atacantul spaniol a fost înlocuit cu Adi Petre, iar fostul jucător de la UTA sau FCSB a marcat pentru 4-0 în minutul 81, când l-a lobat pe portarul oaspeților.

Enes Sali (15 ani) a semnat cel mai frumos gol al meciului. Puștiul lui Gică Hagi a pornit o cursă din propria jumătate de teren, a trecut de mai mulți adversari și a înscris, iar apoi a sprintat direct către antrenorul său.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a urcat pe locul 4, cu 15 puncte în 8 etape, în timp ce Academica Clinceni rămâne ultima din Liga 1, cu doar două puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Farul - Academica 5-0

Știrea inițială

Partida Farul Constanța - Academica Clinceni, din runda cu numărul opt a Ligii 1, poate fi urmărit acum, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și în format LIVE VIDEO pe site-ul digisport.ro.

Trupa lui Gică Hagi, formația cu cea mai bună apărare din Liga 1 după șapte etape, doar două goluri încasate, primește vizita ”lanternei roșii”, pe stadionul din Ovidiu. Cătălin Popa din Pitești va fi centralul meciului.

Farul Constanța - Academica Clinceni | LIVE VIDEO, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Constanțenii ocupă locul al șaselea înaintea meciului, cu 12 puncte, în timp ce Academica Clinceni este în coada clasamentului, cu doar două puncte. Cele două formații s-au întâlnit de șase ori la nivelul primei ligi. Farul s-a impus în două rânduri, ilfovenii au o victorie, iar trei jocuri s-au încheiat la egalitate.

• 3 victorii din tot atâtea meciuri a obținut Farul pe teren propriu în acest sezon, golaveraj 6-0.

Betancor este cel mai bun marcator al constănțenilor, cu patru reușite, în timp ce Cascini a marcat trei goluri și este golgheterul celor de la Academica Clinceni.

”Regele” Hagi este neînvins în patru confruntări cu Ilie Poenaru. Tehnicianul Farului a câștigat două dueluri, iar alte două s-au terminat nedecis.

Farul Constanța - Academica Clinceni | LIVE VIDEO, ora 18:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• Farul: Aioani - Boboc, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Grameni - Ganea, Betancor, Pitu
  • Academica: Păun - Achim, Jutric, Patriche, Pârvulescu - Cioiu, Ventura, Cascini, De Amorim - Omoh, Vellios
  • 90+2 final

Final: Farul - Academica Clinceni 5-0.

• 85 g g

GOL Farul! Puștiul Enes Sali (15 ani) pleacă din jumătatea proprie, trece de mai mulți adversari și finalizează cu un șut din careu.

• 81 g g

GOL Farul! Adrian Petre înscrie cu un lob peste portarul oaspeților.

• 73 s s

Schimbare la Farul: iese Artean, intră Grameni.

• 73 s s

Schimbare la Farul: iese Ganea, intră Popescu.

• 70 cg cg

Cartonaș galben pentru Kazlauskas, după un fault asupra lui George Ganea.

• 68 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Omoh, intră Dumitrache.

• 68 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Jutric, accidentat, intră Patriche.

• 62 s s

Schimbare la Academica Clinceni: iese Cioiu, intră Robert Ion.

• 57 s s

Schimbare la Farul: iese Betancor, intră Adi Petre.

• 56 g g

GOL Farul! Betancor reușește hat-trick-ul după o centrare în fața porții a lui Artean.

Începe repriza secundă!

Schimbare la Farul: iese Pitu, intră Sali.

Schimbare la Academica Clinceni: iese William de Amorim, intră Kazlauskas.

Schimbare la Academica Clinceni: iese Gavra, intră Goma.

Pauză: Farul - Academica Clinceni 2-0.

• 45 g g

GOL Farul! După o centrare a lui Boboc, Betancor preia superb, se întoarce și îl învinge pe Păun.

• 37 oc oc

Artean recuperează o minge lângă careul advers, Pitu are un culoar excelent pentru șut, dar trimite peste poartă.

• 34 fm fm

Betancor trimite mingea în plasă după o pasă a lui Pitu, dar golul este anulat pentru offside.

• 29 s s

Schimbare la Farul: Bradley de Nooijer se accidentează și e înlocuit de Romario Pires.

• 27 oc oc

William de Amorim șutează periculos din afara careului, dar Aioani prinde.

• 24 cg cg

Andrei Artean vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Omoh.

• 17 cg cg

Cartonaș galben pentru Denis Ventura.

• 6 g g

GOL Farul! Betancor primește o centrare în careu de la Dussaut și trimite plasat cu capul în poarta oaspeților.