Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Ioan Varga i-a ”fixat” obiectivele lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”Are obligația”
Exclusiv Rapid a decis rapid și a făcut anunțul! Cine este antrenorul echipei, după demiterea lui Cristiano Bergodi
FCV Farul Constanţa FCV Farul Constanţa
0 - 2
CFR Cluj CFR Cluj
Jo 16.12.2021 20:30

Farul - CFR Cluj 0-2. Constănțenii au dominat, dar ardelenii iau cele trei puncte

16.12.2021, 22:25

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a câștigat partida cu Farul Constanța din etapa 20 din Liga 1 cu scorul de 2-0, la finalul unei partide în care elevii lui Gheorghe Hagi au dominat.

După acest rezultat, liderul clasamentului, CFR Cluj, avansează la opt puncte în fața celor de la FCSB, în timp de Farul Constanța rămâne pe locul șapte, cu un total de 29 de puncte.

Farul Constanța a avut prima ocazie uriașă a partidei, în minutul 3, atunci când Pitu i-a pasat în fața porții lui Jefte Betancor care a șutat la poarta lui Hindrich. Cristi Manea a avut o intervenție superbă și a respins de pe linia porții.

În minutul 11, Betancor a șutat de la marginea careului, dar balonul a trecut puțin peste poarta ardelenilor. Tot Betancor a șutat din unghi, dar balonul l-a lovit în cap pe Hindrich, iar pericolul a fost îndepărtat.

Prima ocazie mare a ardelenilor a venit în minutul 22, când Costache a centrat în mijlocul careului, iar Alibec a trimis din prima puțin pe lângă poartă.

Jefte Betancor a făcut o cursă superbă, și-a deschis unghiul, a șutat, dar nu a reușit să îl învingă pe goalkeeper-ul de la CFR. Același Jefte Betancor a încercat să înscrie cu capul, dar a fost blocat de Cristi Manea, tot cu capul.

În minutul 37, Costache a driblat în interiorul careului și a deschis scorul cu un șut superb în fața căruia Aioani a fost neputincios.

A doua repriză a fost ceva mai săracă în ocazii. În minutul 54, Ely a centrat foarte bine, Jefte Betancor a trimis din prima, însă Otto Hindrich a avut o paradă splendidă. Câteva minute mai târziu, Ciobanu a șutat puternic din afara careului, dar Hindrich a avut o nouă intervenție splendidă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90, când Păun i-a pasat în fața porții lui Chipciu care l-a învins pe Aioani cu ușurință.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - CFR Cluj 0-2

Farul - CFR Cluj 0-2

Înainte de meciul de la Ovidiu, CFR Cluj continuă să fie lider în Liga 1. Ardelenii au 51 de puncte în total și 5 în fața lui FCSB, principalul urmăritor. În cazul unei victorii, ei se vor desprinde din nou la 8 lungimi de roș-albaștri, diferență pe care au reușit să o mențină de aproape două luni încoace.

Echipa pregătită de Dan Petrescu nu a mai făcut un pas greșit în campionat de la înfrângerea cu Rapid, scor 0-2. De atunci, formația din Gruia a izbutit șapte victorii consecutive. Ardelenii au și cea mai stabilă apărare din campionat, cu doar 8 goluri primite.

Farul - CFR Cluj, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Constănțenii vor să răzbune eșecul din tur

De partea cealaltă, Farul se află la limita locurilor de play-off, pe locul 7. Constănțenii înregistrează rezultate mixte în ultimul timp, iar în ultimele 5 meciuri au două egaluri, două victorii și o înfrângere.

Trupa lui Gheorghe Hagi putea să urce pe locul 5 în primul eșalon, dar a fost încurcată de înfrângerea de pe terenul lui Sepsi, scor 0-1. În meciul tur dintre Farul și CFR Cluj, cei din urmă s-au impus cu "scorul preferat", 1-0

VIDEO cu rezumatul meciului din tur, CFR Cluj - Farul 1-0:

• 90+3 final
    Final meci
  • 90 g g
    Gol

Păun îi pasează în fața porții lui Chipciu care îl învinge pe Aioani.

• 86 s s
    Schimbare CFR Cluj

Cestor este introdus în locul lui Bordeianu.