Ce l-a impresionat pe Răzvan Burleanu la Elias Charalambous. ”Trebuie remarcat”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
S-a accidentat și ratează meciul Universitatea Craiova - CFR Cluj! Clubul l-a trimis pe jucător la “vraciul” Marijana
Barcelona, Espagne. 16th Apr, 2024. Referee Istvan Kovacs of Romania gives a red card during the UEFA Champions League, Quarter-finals, 2nd leg football match between FC Barcelona and Paris Saint-Germain (PSG) on April 16, 2024 at Estadi Olmpic Llus Compa
Oficial Istvan Kovacs va arbitra la EURO 2024! Încă trei români vor fi la Campionatul European
Liga Digi Sport
Farul Farul
1 - 0
FC Arges FC Arges
Sb 14.05.2022 16:30

Farul Constanța - FC Argeș 1-0. Constănțenii câștigă la limită în fața argeșenilor

14.05.2022, 18:25

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Farul Constanța a câștigat la limită duelul de pe teren propriu contra celor de la FC Argeș, scor 1-0, în etapa a noua din play-off-ul Ligii 1.

În urma acestui rezultat, Farul a urcat pe locul patru la un punct în fața celor de la FC Voluntari, în timp ce FC Argeș rămâne pe ultimul loc, cu doar 27 de puncte.

Piteștenii au bifat prima ocazie de gol a întâlnirii, în minutul 12, când Ișfan a șutat cu stângul din afara careului direct în plasa laterală.

Constănțenii au dat replica după câteva minute prin ocazia lui Dragoș Nedelcu care a șutat de la distanță puțin pe lângă poarta lui Greab.

Fatai putea înscrie în minutul 27, atunci când atacantul echipei antrenate de Andrei Prepeliță a scăpat singur spre poartă după ce l-a depășit pe Larie. Fundașul de la Farul a încercat să îl încurce, iar șutul său a trecut pe lângă poartă.

Farul a deschis scorul în minutul 34. Grameni a centrat foate bine, balonul a fost recentrat până la Dragoș Nedelcu, cel care a trimis cu capul în transversală. Balonul a ajuns la picioarele lui Larie care a înscris cu ușurință în poarta lui Greab.

În prelungirile primei reprize, Cristi Dumitru a încercat să restabilească egalitatea din lovitură liberă, dar Aioani a intervenit foarte bine și a păstrat diferența de scor.

Constănțenii puteau marca al doilea gol în minutul 52. Sali i-a pasat lui Greab care a șutat puternic la poarta lui Greab, însă balonul a fost respins de goalkeeper-ul argeșenilor.

Adi Petre a încercat și el să marcheze din lovitură liberă, însă fără noroc.

Trupa lui Prepeliță a avut o ocazie foarte bună de gol în minutul 67, atunci când Honciu a expediat un șut puternic de la marginea careului, blocat însă de Aioani. Tot FC Argeș putea marca și cu câteva minute înainte de finalul meciului, când Fatai i-a pasat în spate lui Cristi Tănase care a șutat direct în blocajul constănțenilor.

VIDEO Rezumatul meciului Farul Constanța - FC Argeș 1-0

Trupa lui Gheorghe Hagi a avut un parcurs sub așteptări în acest play-off și a înregistrat până acum cinci eșecuri, două egaluri și o singură victorie. În acest moment, Farul Constanța ocupă locul 5 în clasament, cu 29 de puncte acumulate.

În cazul în care se vor impune în fața celor de la FC Argeș, constănțenii vor trece pe locul 4 în clasament, cel puțin până la ora jocului dintre FC Voluntari și FCSB.

• În ultima rundă din play-off-ul Ligii 1, Farul Constanța va merge pe terenul Universității Craiova

Elevii lui Prepeliță au o singură victorie în play-off. Farul Constanța - FC Argeș, Live Video, 16:30, Digi Sport 1

FC Argeș este ultima în play-off, iar elevii lui Andrei Prepeliță nu au reușit să facă prea multe de la terminarea sezonului regulat. Piteștenii au șapte înfrângeri și o singură victorie în cele opt meciuri disputate până acum și ocupă locul 6, ultimul din play-off, cu 27 de puncte acumulate.

• În ultima etapă, FC Argeș va juca pe teren propriu cu FC Voluntari

Farul Constanța și FC Argeș s-au mai întâlnit de trei ori în actuala stagiune. În primul meci, disputat în luna octombrie a anului trecut, argeșenii s-au impus pe teren propriu, scor 2-1. În partida retur din sezonul regulat, tot FC Argeș a ieșit învingătoare, după un 1-0 la Ovidiu.

În ultimul duel, disputat în play-off, Farul s-a impus în Trivale, scor 2-0.

Ocazie

Fatai îi pasează lui Cristi Tănase care șutează direct în blocajul constănțenilor.

• 72 s
    Schimbare Farul

Ciobanu este înlocuit cu Radaslavescu.

• 67 oc
    Ocazie FC Arges

Honciu expediază un șut puternic de la marginea careului, dar Aioani are o intervenție foarte bună.