meme stoica
Anunțul lui Mihai Stoica, înaintea derby-ului FCSB - Rapid. ”Îmi schimb numele, ca să scap”
hagi-farul-cfr
Farul - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 20:30, DGS 1. Cu o victorie, trupa lui Hagi urcă pe locul 2

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Partida dintre Farul Constanța și FC Voluntari s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în etapa cu numărul opt din play-off-ul Ligii 1.

În urma acestui rezultat, situația din clasament rămâne neschimbată, FC Voluntari, pe locul patru cu 31 de puncte, iar Farul Constanța, pe locul cinci, cu 29 de puncte.

Constănțenii au avut o ocazie uriașă de a marca încă din primele momente ale partidei după o acțiune frumoasă a lui Enes Sali care i-a pasat în fața porții lui Gabi Iancu, dar șutul acestuia a fost blocat de ilfoveni.

Cei de la FC Voluntari au dat replica prin ocazia lui Nemec. Acesta a șutat din prima, dar Aioani a avut o intervenție impecabilă. Balonul a revenit la slovac care a șutat din nou, dar peste poarta constănțenilor.

Trupa lui Gică Hagi a deschis scorul în minutul 32, când Gabi Iancu a șutat puternic la poarta lui Popa. Balonul a fost deviat de Ciobotariu și a intrat în poartă.

Scorul putea deveni 2-0 pe finalul reprizei. Pitu a executat o lovitură liberă, balonul a fost deviat, iar Mladen a fost foarte aproape să trimită în poartă.

Constănțenii au fost periculoși și în repriza secundă. În minutul 57, Ciobanu a expediat un șut periculos din lovitură liberă, dar balonul a fost deviat și a ieșit în afara terenului. Un minut mai târziu, Alexi Pitu a șutat din prima, dar balonul a trecut puțin peste transversala lui Popa.

Ilfovenii au restabilit egalitatea în minutul 74 când Ion Gheorghe a centrat foarte bine, iar Fulop s-a înălțat cu capul spre poartă. Balonul a lovit bara și s-a îndreptat către Droppa care a înscris cu ușurință.

Farul putea trece din nou în avantaj câteva minute mai târziu, când Radaslavescu i-a pasat în fața porții lui Nicolas Popescu, dar acesta a trimis peste poarta lui Popa.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - FC Voluntari 1-1

Formația pregătită de Gică Hagi vine după trei eșecuri la rând în Liga 1 și ocupă locul 5 în play-off. Constănțenii au cinci înfrângeri, un egal și o victorie în cele șapte meciuri disputate de la terminarea sezonului regulat. Cu 28 de puncte acumulate, Farul are șansa de a urca o poziție în ierarhie dacă înving în duelul de astăzi.

• În ultimele două partide din acest sezon, Farul Constanța mai are de jucat cu FC Argeș (acasă) și Universitatea Craiova (deplasare)

"Întâlnim o echipă care se apără foarte bine, e disciplinată, puternică și are un contraatac foarte bun. Este periculoasă de asemenea la fazele fixe. Sperăm să repetăm ultimul meci acasă cu ei (n. r. 3-0 pentru Farul, în luna februarie a acestui an), în care am făcut ce trebuia din toate punctele de vedere: am construit bine, mingea a circulat foarte bine, am combinat și am atacat.

A fost o partidă reușită a noastră, am câștigat și am marcat de trei ori. Le-am spus și jucătorilor, trebuie să facem un meci la fel de bun, complet, și să înscriem, că în ultima perioadă nu am făcut-o. Luptăm pentru cele trei puncte în fiecare dintre cele trei meciuri care au mai rămas de jucat", a declarat Gheorghe Hagi, la conferința de presă.

Farul Constanța - FC Voluntari, Live Video, ora 17:30, Digi Sport 1. Duel pentru locul 4 în play-off-ul Ligii 1

De cealaltă parte, FC Voluntari nu a mai câștigat de patru meciuri în Liga 1. Elevii lui Liviu Ciobotariu sunt pe locul patru în clasament și au 30 de puncte acumulate.

• În ultimele meciuri din acest play-off, ilfovenii mai au de jucat cu FCSB (acasă) și FC Argeș (deplasare)

Farul Constanța și FC Voluntari s-au mai întâlnit de trei ori în acest sezon. Constănțenii au reușit să câștige o singură dată, scor 3-0, în timp ce ilfovenii s-au impus în două rânduri, scor 1-0 și 1-0.