FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Gheorghe Hagi, surprins înaintea meciului Farul - CFR Cluj. ”Nu știam asta”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (20.12.2023)
Gică Hagi a dezvăluit cine a fost idolul său. ”Ne-a arătat că poți fi cel mai bun”
Live Video&Score Oțelul Galați - Universitatea Cluj 0-0, ACUM, DGS 1. Duel de SuperLigă pentru finala Cupei
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale
Farul Farul
3 - 1
FCSB FCSB
Mi 31.08.2022 22:00

Farul - FCSB 3-1. Spectacol total! După ce au învins campioana, puștii lui Hagi au bătut și vicecampioana cu același scor

31.08.2022, 23:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După victoria cu 3-1 de pe terenul campioanei CFR Cluj, Farul a învins și vicecampioana FCSB cu același scor. Meci spectaculos, cu ocazii uriașe, în care puștii lui Hagi au jucat "tiki-taka" pe alocuri și sunt lideri în campionat.

Meciul a început în forță, cu câte o ocazie de ambele părți în interval de un minut. Louis Munteanu a ieșit apoi la rampă și a ratat prima ocazie în minutul 8. A urmat apoi șansa uriașă a lui Doukoure, singur cu portarul.

Peste doar un minut, FCSB a ratat și ea o ocazie la fel de mare, prin Cordea, singur cu portarul. Același Munteanu a scos apoi un penalty, la un duel cu Dawa, iar Alibec a deschis scorul de la punctul cu var.

Băluță și-a încercat și el norocul, dar a șutat din scurt, iar portarul a reținut. Apoi, la cealaltă poartă, Aioani a ieșit la timp la o centrare a lui Radunovic.

Pe finalul primei reprize, Compagno, care a fost titular la debutul la FCSB, a avut prima ocazie, dar portarul a apărat perfect.

Farul - FCSB 3-1. Constănțenii sunt lideri în clasament

În prelungirile primei reprize, tot Munteanu a strălucit. Puștiul revenit de la Fiorentina i-a centrat perfect lui Doukoure, care a marcat, după ce Tamm a sărit pe sub minge.

Repriza secundă, prima ocazie mai mare a venit în minutul 63 și i-a aparținut lui Alibec, dar Târnovanu a parat spectaculos.

FCSB a redus diferența în minutul 70, prin Compagno, iar oamenii lui Dică începeau să spere. Nu a fost cazul, pentru că, peste 7 minute, apărarea FCSB-ului a fost din nou vraiște, iar Grameni s-a trezit singur în tot careul și a marcat lejer pentru 3-1.

Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Coman, în prelungiri, dar acesta și-a bătut joc de ea, iar Farul - FCSB s-a terminat 3-1 și constănțenii sunt lideri.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - FCSB 3-1:

Farul - FCSB este meciul zilei în Liga 1. Partida din etapa 8 a Ligii 1 se va juca de la ora 22:00, în direct la Digi Sport 1, în fața unor tribune arhipline.

Roș-albaștrii au o situație grea în clasament, astfel că nu-și mai permit pași greșiți. În trupa lui Nicolae Dică va debuta Andrea Compagno (26 de ani), atacantul adus recent de Gigi Becali, contra sumei de 1,5 milioane de euro.

Farul - FCSB 22:00, Digi Sport 1 | Ce a spus Compagno după ce a semnat cu roș-albaștrii

Atacantul italian a declarat că nu se teme de eventuale critici publice din partea patronului echipei, Gigi Becali.

"Presiune e pe cine vrea să aibă presiune. Eu mă gândesc doar la ce-mi cere antrenorul, să-mi ajut coechipierii.

Nu, toată lumea are frică de asta, mi-au zis toți asta (n.r. - despre criticile lui Gigi Becali). Am avut și la Craiova un patron cu mare pasiune, cu aceeași atitudine. Dar sunt aici să ajut echipa, să dau 100% pe teren și toată lumea o să vadă asta", a spus Andrea Compagno, în cadrul unei conferințe de presă.

Farul - FCSB 22:00, Digi Sport 1 | Hagi: ”Trebuie să facem un efort mare”

Partida de la Ovidiu se va desfășura cu ”casa închisă”.

”Avem seria cu cele mai bune trei echipe din Romania. Contra FCSB-lui, trebuie să uităm meciul de la Cluj și să ne ridicam nivelul. Întâlnim o echipă foarte bună, tehnică. Trebuie să facem un efort foarte mare, să interpretăm foarte bine jocul fără minge.

Nu contează locurile din clasament. Trebuie să ne autodepașim. Ar fi foarte importantă victoria pentru noi, ne aduce încredere, curaj si mentalitate.

Ne bucurăm ca vom juca cu stadionul plin”, a declarat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Farului.

• În sezonul 2021-2022, FCSB a câștigat trei dintre cele patru confruntări cu Farul (1-0, 0-2, 2-0, 4-0).

Farul - FCSB 22:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Farul: Aioani - Sârbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni - R. Moldoveanu, libec, Pitu
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu - Boboc, Dawa, Tamm, 33. Radunovici - Edjouma, Olaru - Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman - Compagno
Rezerve: 99. A. Vlad, 9. I. Stoica, 11. Miculescu, 22. Boboc, 29. Bouhenna, 30. Musi, 80. Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică

Gigi Becali a vrut să îl transfere pe Denis Alibec la FCSB! Anunțul lui Nicolae Dică

Nicolae Dică a dezvăluit la conferința de presă că a purtat o discuție cu Gigi Becali în privința unui posibil transfer al lui Denis Alibec, fotbalistul legitimat în prezent la Farul Constanța.

Alibec a mai evoluat pentru FCSB în perioada ianuarie 2017 – iulie 2018, timp în care a înscris 12 goluri și a contribuit cu 10 pase decisive în cele 42 de partide disputate.

• 700.000 de euro este cota de piață a lui Denis Alibec.

Cred că ai fost la discuţia cu patronul echipei (n.r. râde). Într-adevăr, chiar am avut o discuţie cu patronul ieri pe treaba asta. Se gândea şi dânsul şi mă gândeam şi eu la un moment dat că poate-poate îl aducem înapoi.

De reinventat nu ştiu ce să zic. Eu aduc tineri foarte mulţi pe prima scenă și îmi place acest lucru”, a declarat Nicolae Dică la conferința de presă.

Farul Farul
FCSB FCSB
  • 90+5 fr2

Farul - FCSB se termină 3-1.

• 90+3 oc
    Ocazie FCSB

Radunovic îi așează mingea lui Coman, care șutează peste poartă.

• 90 cg
    Cartonaş galben FCSB

Oaidă e avertizat.

• 79 fm
    Fază meci Farul

Alibec îi pasează lui Grameni, care cade în duel cu Radunovic și cere penalty. Inițial, arbitrul Cătălin Popa arată penalty, dar apoi revine asupra deciziei, după ce consultă VAR-ul.

• 77 g
    Gol Farul

Pitu centrează pentru Grameni, care e liber complet în careu, iar acesta înscrie.