BUCURESTI - SUPERLIGA - ETAPA 5 - RAPID BUCURESTI - PETROLUL PLOIESTI - 13 AUG 2023
Șucu s-a ținut de cuvânt! Merge alături de galerie la meciul cu Craiova: ”Echipa are nevoie de noi!”
sucu varga
Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
Romania v Colombia - International Friendly
Denis Drăguș are preț! Belgienii au anunțat câte milioane de euro vrea Standard Liege
LIVE Liga Digi Sport
Farul Farul
2 - 0
Sepsi Sepsi
Ma 28.02.2023 20:30

Farul - Sepsi 2-0. Constănțenii, de neoprit în cursa spre titlu! Mazilu, din nou decisiv

28.02.2023, 22:28

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Farul s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul 28 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, constănțenii se desprind la cinci puncte în fața celor de la CFR Cluj, care o va întâlni pe UTA Arad în etapa a 28-a. În ce o privește pe Sepsi, rămâne pe locul șase în clasament, la doar patru puncte în fața U Craiova 1948.

Farul - Sepsi 2-0. Trei puncte importante pentru trupa lui Hagi

Farul a controlat în totalitate prima repriză a înfruntării, în timp ce Sepsi a fost ”absentă” de la joc. În minutul 17, Mazilu putea deschide scorul, însă nu a nimerit spațiul porții.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 22, prin Băluță, care a șutat puternic, din prima, după o centrare a lui Popescu. În prima fază, golul nu a fost validat, însă după intervenția VAR, scorul a devenit 1-0.

Munteanu a fost aproape de gol în minutul 32, însă Began a intervenit salvator și a respins. Un minut mai târziu, Mihai Popescu a șutat puțin pe lângă poarta covăsnenilor.

Pe finalul primei reprize, Mazilu a marcat pentru 2-0, după ce s-a distrat cu apărarea adversă.

În repriza secundă, Sepsi a avut o prestație mai solidă, iar Rondon putea reduce din diferență, cu capul, în minutul 50. Câteva minute mai târziu, și Safranko a irosit o ocazie bună de gol.

Constănțenii au avut un gol anulat în minutul 59, când Kiki a înscris cu o execuție spectaculoasă.

Până la final, Alibec a irosit și el două ocazii importante de a-și trece numele pe lista marcatorilor, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-0.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Sepsi 2-0

Farul Constanța - Sepsi Sfântu Gheorghe 2-0

Farul Constanța vine după o serie de cinci meciuri fără înfrângere, interval în care a înregistrat o remiză, la Pitești, și patru victorii, cu FCSB, Universitatea Craiova, Petrolul și UTA Arad. Echipa lui Gică Hagi are un singur eșec în 2023, în chiar primul meci, cu CFR Cluj.

Sepsi, în schimb, a câștigat pe teren doar unul dintre cele șase jocuri disputate în 2023, cel de runda trecută, cu Hermannstadt. Covăsnenii mai au o victorie, cu U Craiova 1948, dar a fost obținută la ”masa verde”, după ce meciul a fost oprit în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe repetate ale fanilor olteni.

În acest an, Sepsi a mai înregistrat trei remize, cu Mioveni, Chindia și FC Botoșani, și un eșec, în Giulești.

În turul sezonului regulat, Farul s-a impus la limită cu Sepsi, 1-0 la Sfântu Gheorghe.

Ocazie Farul

Păun trimite în spate, dar balonul este ajuns de Alibec, care încearcă să treacă de Began. Acesta trimite spre poartă, însă Ninaj respinge.

• 68 oc

Alibec șutează cu stângul din afara careului, însă nu nimerește spațiul porții.

• 68 s

Kiki este înlocuit cu Sîrbu.

• 68 s

Munteanu este înlocuit cu Morar.

• 63 oc

Kiki centrează din partea dreaptă, Borza trimite cu capul, dar Began respinge.

• 59 oc
    Ocazie

Borza centrează în interiorul careului, iar Kiki trimite balonul în poartă cu o execuție splendidă, însă golul nu este validat.

• 57 oc
    Ocazie Sepsi

Aganovic îl găsește pe Safranko cu o pasă foarte bună, acesta șutează, dar mingea este deviată de Artean.

• 51 s

Mazilu este înlocuit cu Borza.

• 50 oc

Ștefănescu centrează din corner, dar Rondon trimite cu capul peste poartă.