”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Fotbalistul care a anunțat că se gândește la transfer, după Farul - CFR 5-1: ”Nu pot să mint”

Farul - Sepsi 2-1. Trupa lui Hagi începe în forță play-off-ul Ligii 1

19.03.2023, 16:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Farul s-a impus cu scorul de 2-1 în fața lui Sepsi Sfântu Gheorghe, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1.

Astfel, formația pregătită de Gheorghe Hagi, este lider în clasamentul din play-off, cu 35 de puncte, la trei lungimi în fața CFR-ului, care o va întâlni pe Rapid în prima etapă.

Farul - Sepsi 2-1. Constănțenii, lideri în play-off

Partida a început spectaculos cu situații de gol la ambele porți, însă prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut elevilor lui Cristiano Bergodi, în minutul 18, când Aganovic l-a lobat pe Aioani și a lovit transversala.

Constănțenii au dat replica în minutul 25, când Mazilu a șutat periculos din interiorul careului, însă intervenția lui Niczuly i-a refuzat golul ”perlei” lui Hagi.

Trei minute mai târziu, Farul a deschis scorul, prin Grameni, care a înscris cu o execuție superbă.

Covăsnenii au pus apoi probleme prin șutul lui Rodriguez de la marginea careului, iar Farul a dat replica prin ocazia lui Alibec din minutul 32.

Până la finalul primei reprize, Tudorie a mai irosit o șansă mare de gol, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Imediat după pauză, constănțenii și-au dublat avantajul prin golul lui Adrian Mazilu, ajuns la cinci goluri în tricoul Farului.

În minutul 59, covăsnenii pregătiți de Cristiano Bergodi au redus din diferență, prin Tudorie. Același Tudorie putea restabili egalitatea în minutul 89, însă Aioani a fost pe fază.

Alibec putea închide partida în minutul 89, iar Ștefănescu a ratat și el golul egalizator un minut mai târziu.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Sepsi 2-1

Farul - Sepsi 2-1

Înaintea acestei partide, Farul ocupă primul loc în play-off-ul Ligii 1, iar elevii lui Gică Hagi au 32 de puncte acumulate, la egalitate cu CFR Cluj. De cealaltă parte, Sepsi se situează pe poziția a 6-a, cu 21 de puncte.

Trupa lui Gică Hagi are un singur eșec în ultimele 8 meciuri, iar "Regele" a fost optimist înaintea jocului de la Constanța.

Statisticile ne arată că am fost cei mai buni. Am făcut o muncă extraordinară. Să fim pe primul loc a fost un lucru imposibil-probabil în vară. Acum vine play-off-ul, unde avem provocarea de a fi cei mai buni. Va fi foarte greu. Am arătat în duelul direct că suntem mai buni decât ei.

Am demonstrat și cu cei mari că suntem buni. E o provocare a noastră. Vom încerca să devenim, nu suntem cei mai buni. Acum e o mare provocare pentru noi. Fiecare meci e greu. Sunt meciuri cu orgolii în care trebuie să arăți că reziști.

Adversarul e o echipă bună. A dominat, a jucat bine. Eu rămân cu meciul de la noi. Suntem echipa cu cele mai multe puncte în dueluri directe. Așa că suntem pe primul loc și nimeni nu scrie despre asta. Suntem pe primul loc. Dar ce a fost, a fost.

De mâine începe altă provovare pentru noi. Din echipele din play-off, noi nu eram în calcul. Noi eram surpriza. Nimeni nu ne dădea nicio șansă, inclusiv cei din Constanța. Știu și sunt informat. Sperăm ca noi să fim mai buni decât ei.

Aceștia suntem noi. Nu mai există dubii în ultimii 10 ani. Suntem clubul care a furnizat cei mai mulți jucători. Avem identitate. Suntem un club care produce jucători. Se investesc bani în infrastructură. Trebuie să ne gândim să câștigăm la echipa mare.

Lui Farul îi lipsea mentalitatea de campion. Trebuie să devină un club mare. Unde sunt eu, totdeauna am încercat să devin cel mai bun. Totdeauna îmi place să vorbesc despre mine”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Sepsi vine după meciul decisiv câștigat cu U Craiova 1948, scor 4-0, prin intermediul căruia elevii lui Cristiano Bergodi au prins in extremis un loc de play-off.

Ocazie Sepsi

Ștefănescu șutează cu stângul din afara careului, dar mingea ajunge în siguranță în brațele lui Aioani.

• 89 oc
    Ocazie Farul

Alibec șutează cu stângul de la marginea careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 88 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Ninaj este avertizat.

• 85 oc

Tudorie șutează în forță din afara careului, însă Aioani reușește să rețină.