March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”
Farul Farul
3 - 2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Lu 24.01.2022 20:00

Farul - U Craiova 1948 3-2. Ce meci! "Dublă" superbă Omoh. Oltenii au revenit pe final și au cerut și un penalty

24.01.2022, 22:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Farul a avut noroc în primul său meci din 2022, din etapa a 22-a. Constănțenii au învins-o cu 3-2 pe U Craiova 1948, dar au tremurat pe final. Omoh, dublă superbă chiar la debutul său pentru Farul.

Farul - FC U Craiova 3-2. Constănțenii au condus cu 3-0 la pauză

Mai puțin de 5 minute au rezistat oamenii lui Nicolo Napoli, pentru că trasorul lui Omoh, de la 30 de metri, s-a oprit în vinclu. Portarul Aioani a avut apoi emoții, după ce a scăpat pe sub picior o minge primită de la coechipierul Virgil Ghiță.

Oltenii au avut apoi două oportunități, prin Achim și Marquet. Farul a apăsat accelerația și a mai ratat două ocazii după faze superbe, prin Purece și Grameni, iar Betancor a mărit avantajul constănțenilor în minutul 32, după o acțiune personală frumoasă.

Craiova au mai avut o dublă ocazie pe finalul primei reprize, dar portarul Aioani a intervenit incredibil. În ultimul minut al primei părți, Omoh a reușit dubla du o nouă execuție frumoasă.

Farul - FC U Craiova 3-2. Oltenii au cerut un penalty în minutul 79, la 3-1

După 3-0 la pauză, în repriza secundă parcă au ieșit alte echipe de la vestiare. Craiova a redus diferența prin Compagno, în minutul 52, iar la poarta cealaltă, Jefte l-a întins pe portarul Popa.

După încă o ocazie a Farului, prin Artean, craiovenii l-au încercat pe Aioani, prin șutul lui Bălan.

În minutul 79 a avut loc cea mai controversată fază a meciului, când Sidibe a cerut penalty la o intervenție a portarului, dar arbitrul nu a acordat. Farul a mai avut o șansă în minutul 81, însă finalul a fost incendiar.

Sidibe și Bălan au ratat în aceeași fază, iar apoi Craiova a marcat golul al doilea, prin Asamoah. Ultima ocazie a meciului le-a aparținut tot oltenilor, dar portarul a respins de sub transversală șutul lui Sidibe.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - U Craiova 1948:

Farul - FC U Craiova 1948 este meciul la care Nicolo Napoli (59 de ani) este gata să debuteze în cel de-al optulea mandat la cârma echipei patronate de Adrian Mititelu.

Oaspete îi va fi Gică Hagi (56 de ani), "Regele" care a făcut din Viitorul, actuala Farul, cea de-a 25 campioană all time din fotbalul românesc.

În tur a fost 1-1, cu oaspeţii egalând pe final, după ce în timpul meciului au ratat şanse foarte mari!

Farul - FC U Craiova, Live Video, 20:00, Digi Sport 1

Două echipe care încep oficial anul 2022 cu situaţii şi cu obiective diametral opuse. Oltenii se află la al patrulea antrenor în 21 de etape, după Mutu, Stoican şi Trică, iar Adrian Mititelu speră ca de data aceasta să vină şi rezultatele şi echipa să evite retrogradarea.

În această iarnă, Farul i-a transferat pe Omoh şi pe Robert Moldoveanu, iar discuţiile cu Ronaldo Deaconu, liber de contract, încă nu s-au finalizat.

Oltenii lui Mititelu au adus doi fotbalişti, pe Enache şi pe Chiţu, şi au dat afară mai mulţi jucători.

Lui Hugo Vieira (33 de ani, atacant), Mamadou Bagayako (31 de ani, fundaș), Pedro Machado (25 de ani, fundaș) şi Armin Gremsl (27 de ani, portar) le-au fost reziliat unilateral contractele.

De asemenea, Marko Gajik s-a despărţit şi el de U Craiova 1948.

Video U Craiova 1948-Farul 1-1, în 27 august 2021

Farul Farul
  • 90+3 fr2

Final de meci. Farul - U Craiova 1948 se termină 3-2.

• 90+2 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Sidibe driblează spectaculos și șutează din unghi, pe colțul scurt, dar Aioani respinge de sub transversală.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben Farul

Aioani este avertizat pentru tragere de timp.

• 89 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Baeten centrează în marginea careului, Bălan îi așează mingea cu pieptul lui Asamoah, care marchează.

• 87 s
    Schimbare Farul

Moldoveanu intră în locul lui Betancor.

• 84 oc

Sidibe scapă spre poartă, dar se încurcă minge și e deposedat, iar Bălan șutează direct în brațele portarului.

• 81 oc
    Ocazie Farul

Jefte șutează cam slab, din unghi, dar portarul respinge defectuos, dar e salvat de colegi, iar George Ganea nu are timp să reacționeze și să împingă mingea în poartă.

• 79 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Sidibe e avertizat pentru că a cerut un penalty.

• 79 fm
    Fază meci FCU 1948 Craiova

Oltenii cer penalty după ce Sidibe primește o pasă filtrantă și cade în duel cu portarul.

• 77 oc

Claudiu Bălan șutează slab, din unghi, iar portarul reține.

• 74 oc

Artean șutează din întoarcere, dar mingea e apărată de portar.

• 68 oc

Sidibe șutează exact în brațele portarului.

• 66 s

Radaslavescu intră în locul lui Ciobanu.

• 65 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Sidibe intră în locul lui Negru.

• 64 oc

Artean șutează în colegul său, Ganea, mingea sare la Jefte, care șutează la colțul lung, dar portarul respinge.