CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Ce a spus Gică Hagi despre Constantin Budescu, după ce "Magicianul" n-a rezistat decât 8 luni la Farul
Screenshot 2024-01-25 at 18.32.24
Gică Hagi a numit cele trei "arme" care au dus la scorul Farul - CFR Cluj 5-1: "Aici i-am bătut!"
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Farul Farul
0 - 3
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 16.04.2022 20:30

Farul - Universitatea Craiova 0-3. Trupa lui Hagi, spulberată într-o singură repriză. Oltenii au făcut spectacol

16.04.2022, 22:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Una caldă, alta rece pentru Farul. După victoria cu FC Argeș, din etapa a patra din play-off, constănțenii au pierdut "acasă" la scor de neprezentare cu Universitatea Craiova, 0-3, cu toate golurile marcate în prima repriză.

Farul - Universitatea Craiova 0-3. Toate golurile au fost marcate în prima repriză

Meciul a început cu o ocazie a lui Baiaram, urmată de replica Farului, numai că Radaslavescu a căzut în careu în duel cu Vătăjelu. Oltenii au deschis scorul după un sfert de oră de joc, prin Markovic, după o centrare din corner.

Pe contraatac, Crețu a șutat slab, iar la cealaltă poartă, Jefte nu l-a putut surprinde pe portar, cu un șut superb și Iancu a ratat apoi o foarfecă.

Până la pauză, după o nouă combinație frumoasă, Baiaram a marcat, iarîn prelungirile primei reprie a înscris din nou și Markovic.

Farul - Universitatea Craiova 0-3. Oltenii s-au apropiat, provizoriu, la un punct de FCSB

Antrenorul oltenilor, Laurențiu Reghecampf, a fost eliminat în startul reprizei secunde. Farul a avut o zvâcnire în încercarea de a reduce handicapul, dar Pitu, care a rămas singur cu portarul, nu a putut înscrie.

Oltenii au continuat spectacolul, iar pasa lu Koljic cu câlcâiul nu a putut fi fructificată de Baiaram. Aceiași doi jucăori au combinat din nou superb, dar au schimbat rolurile la finalizare, numai că și de această dată Aioani a fost la post.

Constănțenii au mai încercat un atac steril, prin De Nooijer, însă tot echipa lui Reghe a fost mai bună, când Baiaram a ratat exasperant în minutul 75.

Pe final, a fost asediu la poarta lui Aioani, după o nouă combinație cu călcâiul între Bancu și Ivan. Nici Koljic nu a putut înscrie din apropiere.

Nistor a nimerit apoi în blocaj, iar meciul s-a terminat cu eliminarea lui Adi Petre, după un stac cu talpa la Pigliacelli.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - Universitatea Craiova 0-3:

Farul Constanța și Universitatea Craiova se întâlnesc sâmbătă, de la ora 20:30, în runda cu numărul cinci din play-off-ul Ligii 1.

Farul Constanța - Universitatea Craiova, Live Video, 20:30, Digi Sport 1. "Regele" vrea să îi taie elanul lui Reghe

Trupa lui Gică Hagi ocupă locul 5 în clasamentul Ligii 1, cu 28 de puncte. Farul are o victorie, un egal și două eșecuri de la începerea play-off-ului și speră să obțină o clasare cât mai bună la finalul acestui sezon.

În runda precedentă, constanțenii au învins pe FC Argeș, scor 2-0.

Farul Constanța și Universitatea Craiova s-au mai întâlnit de două ori în acest sezon, iar cele două echipe și-au împărțit victoriile.

Reghecampf, optimist înaintea duelului de la Constanța. Farul - Universitatea Craiova, Live Video, 20:30, Digi Sport 1

Universitatea Craiova are două victorii consecutive și a redus distanța față de FCSB și CFR Cluj. În cazul unui succes sâmbătă, oltenii se apropie la un punct de ocupanta locului doi, FCSB.

Laurențiu Reghecampf, antrenorul Universității Craiova, le-a transmis jucătorilor săi că este momentul potrivit pentru a ataca locul doi, având în vedere că CFR Cluj și FCSB se vor înfrunta duminică.

"Ne obligă ultimele două rezultate și faptul că am reușit să ajungem mai aproape de locul doi. Ne obligă să mergem la Constanța și să încercăm să câștigăm toate cele trei puncte. Știm că va fi un meci dificil, întâlnim o echipă bună, cu jucători tehnici, foarte bine organizați.

Sper ca jucătorii să aibă în memorie ultima partidă pe care am pierdut-o la Constanța și să nu mai aibă asemenea sincope, greșeli și delăsare. Sunt sigur că echipa noastră are nivelul necesar să câștige meciul de la Constanța.

Cred că acum e momentul ca noi să arătăm ce ne dorim, pe finalul acestui play-off. Încercăm să pregătim o echipă competitivă pentru anul următor. Cu o victorie la Constanța, putem să schimbăm foarte mult ce se va întâmpla. Urmează și meciul dintre CFR și FCSB.

Să spunem că echipa este la nivelul pe care îl doresc, dar este loc de mai bine. Lucrăm la foarte multe lucruri, dar sunt lucruri care ne dau încredere", a spus Laurențiu Reghecampf, la conferința de presă.

Farul Farul
  • 90+3 fr2

Farul - Universitatea Craiova se termină 0-3.

• 90+1 cgr
    Cartonaş galben-roşu Farul

Petre este eliminat după o intrare dură la Pigliacelli.

• 85 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Koljic profită de o greșeală a lui Larie, dar șutează slab și portarul respinge, mingea ajunge al Nistor, care trage în blocaj.

• 84 oc

După o centrare din corner, mingea e "bâlbâită" și ajunge la Koljic, care nu-l poate învinge pe Aioani.

• 84 oc

Ivan combină cu călcâiul cu Bancu, reprimește mingea și șutează, dar Aioani respinge.

• 81 s
    Schimbare Universitatea Craiova

Marius Constantin intră în locul lui Baiaram.

• 75 s
    Schimbare Farul

Moldoveanu intră în locul lui Iancu.

• 75 oc

Bancu centrează în fața porții, dar Baiaram ratează exasperant.

• 72 s

Nistor intră în locul lui Crețu.

• 70 oc
    Ocazie Farul

Purece trage din afara careului, dar mingea ocolește poarta.

• 68 oc

Vătăjelu alunecă în fața lui De Nooijer, care pleacă spre poartă și pasează pentru Iancu, dar Bancu vine din spate și îl deposedează în ultimul moment.

• 67 oc

După o nouă combinație superbă, Baiaram îi trimite lui Koljic, dar șutul acestuia e blocat spectaculos de portar.

• 64 s

Roguljic intră în locul lui Gustavo.

• 60 oc

Koljic trimite cu călcâiul pentru Baiaram, care preia cam lung, iar portarul are timp să iasă și să rețină.

• 60 s

Mladen intră în locul lui Nedelcu.

• 51 oc

De Nooijer combină cu Pitu, rămâne singur cu portarul Pigliacelli, care iese însă la timp și reține mingea în ultimul moment, ajutat și de Nedelcu.

• 49 fm
    Fază meci Universitatea Craiova

Antrenorul Laurențiu Reghecampf primește două cartonașe galbene și este eliminat pentru proteste.