N-a mai rezistat: antrenorul care tocmai a scris istorie în fotbal a văzut ce a spus Cosmin Contra și l-a făcut ”praf”
FOTBAL:FCSB-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (22.01.2024)
Aflat în cel mai bun sezon al carierei, Darius Olaru a dezvăluit marile sale ambiţii din 2024
Argeș Argeș
0 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Vi 04.12.2020 20:30

FC Argeș - Dinamo 0-1. Camara, supergol de la 50 de metri. Gazdele au avut o bară și un posibil penalty în prelungiri

04.12.2020, 22:25

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

Fără Cosmin Contra pe bancă și cu o situație financiară dezastruoasă, Dinamo a obținut a doua victorie la rând. După acel 4-0 cu Viitorul, a urmat un 1-0 cu nou-promovata FC Argeș, într-un "derby al suferinței".

FC Argeș - Dinamo 0-1. "Câinii", la al doilea succes la rând, iau o nouă gură de oxigen

Piteștenii au început cu bara lui Malele, din minutul 5, însă "câinii" nu s-au lăsat intimidați și au înscris după două minute un supergol, când Camara l-a executat pe puștiul Micle de la jumătatea terenului.

Sorescu l-a pus apoi la încercare pe portarul de la FC Argeș. În minutul 58, Dinamo a rămas în 10 oameni, după ce Andrei Radu a primit al doilea cartonaș galben.

Dinamoviștii au fost aproape de autogol, când Răuță a intervenit prin alunecare la centrarea lui Malele.

FC Argeș - Dinamo 0-1. Piteștenii au cerut penalty în prelungiri

Nemec a ieșit apoi la rampă, dar șutul său a fost deviat de Prepeliță. Anton n-a reușit nici el să înscrie din două încercări în aceeași fază. Argeșenii au mai avut o șansă, când Malele a reluat cu capul dintr-o poziție dificilă, dar Mejias a fost atent.

Gazdele au mai irosit apoi o oportunitate, când Maric a reluat cu capul paralel cu poarta. Argeșul a cerut un penalty în prelungiri, însă arbitrul a acordat fault în atac, iar FC Argeș - Dinamo s-a terminat 0-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul FC Argeș - Dinamo, din cadrul rundei a 12-a a Ligii 1, va fi transmis în direct, de la ora 20:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Stadionul "Nicolae Dobrin" din Pitești va găzdui un duel al suferinței din Liga 1. FC Argeș și Dinamo, ocupantele locurilor 15, respectiv 14, caută cu disperare să iasă din zona roșie a clasamentului. Va fi primul meci din al treilea mandat al lui Augustin Eduard pe banca piteștenilor și, de asemenea, prima partidă a lui Dinamo fără Cosmin Contra la cârmă.

LIVE VIDEO | FC Argeș - Dinamo, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Cele două formații sunt la egalitate de puncte, 9, doar golaverajul despărțindu-le. "Câinii", în ciuda problemelor grave din cadrul clubului, au reușit două victorii consecutive cu același scor, 3-0, cu FC Voluntari în campionat și cu Viitorul în Cupa României. La duelul din Trivale, pe banca lui Dinamo va sta Iulian Matei, antrenorul proaspăt instalat la echipa secundă, în locul lui Gică Mihali.

De partea cealaltă, gazdele de astăzi au înregistrat două înfrângeri în ultimele trei meciuri, în toate competițiile. FC Argeș și Dinamo s-au întâlnit de 88 de ori în Liga 1, însă ultima confruntare datează din 2009. Piteștenii au obținut 23 de succese, trupa alb-roșie 53, iar 12 jocuri s-au încheiat la egalitate.

Malele este cel mai bun marcator al lui FC Argeș, cu patru goluri, în timp ce Borja Valle este golgheterul lui Dinamo, cu 5 reușite, urmat de Sorescu, cu două.

LIVE VIDEO | FC Argeș - Dinamo, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Argeș: Micle – Tofan, Leca, Maric, Mușat – Drăghici, Meza Colli, Șerban, Grecu – Malele, Mediop
  • Dinamo: Mejias – Radu, Ehmann, Puljic, Sorescu – Fabbrini, Gol, Anton, Camara – Gueye, Măgureanu
Argeș Argeș
  • 90+3 fr2

Final de meci. FC Argeș - Dinamo se termină 0-1, iar "câinii" obțin a doua victorie la rând.

• 90+3 cg cg

Mejias primește cartonaș galben.

• 90+1 fm fm

Argeșenii cer penalty după ce Grigore cade peste Drăghici și pare să-l peindă cu mâna de picior. Arbitrul Marian Barbu dă însă fault în atac.

• 85 oc oc

Ocazie Argeș. După un corner, Maric reia cu capul paralel cu poarta.

• 84 s s

Achim intră în locul lui Anton.

• 82 s s

Mediop intră în locul lui Șerban.

• 76 oc oc

Ocazie Argeș. După o centrare de pe stânga a lui Mușat, Malele trimite cu capul dintr-o poziție grea, în apropierea liniei de fund, dar Mejias reține.