FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
FC Arges FC Arges
2 - 1
Dinamo Dinamo
Vi 21.01.2022 20:00

FC Argeș - Dinamo 2-1. "Câinii", îngropați de arbitraj. Au avut două goluri anulate, dintre care unul eronat

21.01.2022, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Aflată pe penultimul loc și într-o situație disperată atât sportiv, cât și financiar, Dinamo a avut ghinion la primul meci din 2022. A pierdut cu FC Argeș, însă a avut un gol anulat pe nedrept.

VIDEO FC Argeș - Dinamo 2-1. "Câinii" au avut două goluri anulate, dintre care unul pe nedrept

"Câinii" au început curajos partida, cu 5 titulari dintre ultimii 7 jucători transferați. În minutul 4, Patriche nu a ajuns la o minge pe care scria gol, iar apoi portarul lui Dinamo a boxat lovitura liberă a lui Șerban.

Dinamoviștii au avut un gol anulat în minutul 25, când Ivanovski era în offside. Fatai a căzut în careu în duel cu Ehmann, dar arbitrul Bîrsan nu a dat nimic.

FC Argeș - Dinamo 2-1. Oaspeții rămân pe penultimul loc până la meciul Academicii Clinceni

În repriza a doua, Argeșul a presat și a trecut mai întâi pe lângă gol, iar apoi a deschis scorul prin Ișfan, care a pivotat nestingherit de lângă Patriche și Matei.

În minutul 58 a avut loc cea mai controversată fază a meciului, când Matei amarcat pentru Dinamo, dar arbitrul Bîrsan a anulat reușita pentru un presupus fault al dinamovistului în duel cu Joao Miguel.

Torje și-a încercat norocul din lovitură liberă, apoi piteștenii au primit un penalty în minutul 67 și Șerban a marcat de la punctul cu var.

"Câinii" au marcat în minutul 87, dar a fost prea târziu, iar FC Argeș - Dinamo s-a terminat 2-1.

Meciul FC Argeș - Dinamo, din etapa a 22-a din Liga 1, primul care se dispută în 2022, se joacă vineri, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea confruntării directe, FC Argeș este pe locul opt în Liga 1, cu 28 de puncte acumulate în 21 de runde, în timp ce Dinamo este ocupanta poziției a 15-a, penultima, cu doar 12 puncte.

FC Argeș - Dinamo LIVE VIDEO, ora 20:00, în direct la Digi Sport 1

FC Argeș, una dintre formațiile ”tăcute” în această perioadă de mercato, este la patru puncte în spatele ultimului loc de play-off, situație cauzată și de seria de rezultate din ultimele patru jocuri din 2021, trei înfrângeri, cu Gaz Metan, Rapid și CFR Cluj, și un egal, cu Sepsi.

Dinamo, formație pe banca căreia va sta Flavius Stoican, care l-a înlocuit pe Mircea Rednic, a încheiat anul cu două înfrângeri, la Mioveni și cu Farul pe teren propriu.

În această iarnă, la Dinamo s-au produs schimbări majore la nivelul lotului, fiind aduși Răzvan Patriche, Alin Buleică, Thomas Chesneau, Marius Tomozei, Balthazar Pierret, și Igor Jovanovic, în timp ce jucători ca Mihai Neicuțescu, Robert Moldoveanu, Andre Pinto, Michel Espinosa, Tomas Vestenicky, Petar Gluhakovic, Cătălin Țîră sau Cătălin Itu au plecat.

Gol Dinamo

Bordușanu accelerează pe dreapta și centrează în careu pentru Ivanovski, care preia și înscrie din întoarcere.

Penalty

Penalty pentru piteșteni după un duel dintre Dumitru și Patriche.

• 66 s

Dumitru intră în locul lui Dumitrașcu.

• 65 cg

Șerban e avertizat.

• 62 oc
    Ocazie Dinamo

Torje execută o lovitură liberă, mingea e deviată de zid și trece pe lângă poartă.

• 58 fm
    Fază meci Dinamo

Gol anulat Dinamo. Gabi Matei e lansat perfect, preia spectaculos de lângă Joao Miguel și înscrie, dar arbitrul anulează golul, pentru un presupus fault în atac.

• 51 g
    Gol FC Arges

După o centrare din corner, Turda întoarce pentru Ișfan, care preia și deschide scoul din apropiere, cu un șut din întoarcere, din marcajul larg al lui Patriche și Matei.

• 50 oc
    Ocazie FC Arges

Arias deviază superb pentru Ișfan, care centrează în fața porții, însă Ehmann respinge în corner și e aproape de autogol.

Raynov intră în locul lui Palic.

Arias intră în locul lui Fatai.

La pauză, FC Argeș - Dinamo 0-0.

• 45 cg

Răuță este avertizat.

• 43 oc

După o centrare din corner, mingea e respinsă până la Palic, care trage din afara careului, dar direct în brațele portarului.

• 38 cg

Joao Miguel e avertizat.

• 34 fm
    Fază meci FC Arges

Fatai cade în duel cu Ehmann și cere penalty.

• 25 fm

Gol alunat Dinamo. Ivanovski e lansat spre poartă de Patriche și înscrie cu un lob peste Greab, dar golul este anulat pe motiv de offside.

• 23 oc

Șerban execută o lovitură liberă direct pe poartă, din lateral stânga, dar portarul Chesneau boxează și apoi reține balonul.

• 21 cg

Pierret este avertizat.

• 20 cg

Tomozei este avertizat.

• 4 fm

Torje centrează din corner, dar mingea se scurge prin fața lui Patriche, care avea toată poarta în față.