FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
Argeș Argeș
1 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Mi 16.12.2020 17:00

FC Argeș - Hermannstadt 2-2. Gazdele au revenit de la 0-2, dar rămân pe ultimul loc. N-au mai câștigat din octombrie

16.12.2020, 18:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

FC Argeș nu-și revine și rămâne pe ultimul loc în Liga 1, după 2-2 cu Hermannstadt pe teren propriu.

FC Argeș - Hermannstadt 2-2. Dâlbea a transformat un penalty și a provocat altul

După ocazia lui Addae, din minutul 4, sibienii au primit penalty în minutul 7, iar Dâlbea a transformat. Argeșul a dat replica prin Malele, dar mingea a ocolit poarta.

Pe finalul primei reprize, Sîntean și Baba Alhassan nu au reușit să profite de gafa argeșenilor și au ratat o șansă mare. În partea secundă, piteștenii au căutat egalarea, dar șutul lui Șerban nu a fost suficient să-l bată pe portar.

În schimb, Hermannstadt a mai dat un gol, prin Addae. În cele din urmă, FC Argeș a înscris prin Malele, iar în minutul 81 egalat din penalty-ul făcut de Dâlbea.

FC Argeș - Hermannstadt 2-2. Sibienii puteau câștiga la ultima fază. Piteștenii rămân codași în Liga 1

Piteștenii au cerut un penalty la hențul în careu al lui Stoica, dar arbitrul nu a dat nimic. La ultima fază a meciului, sibienii puteau lua toate punctele de la Pitești, dar Belu-Iordache nu a reușit să înscrie din apropiere, iar FC Argeș - Hermannstadt s-a terminat 2-2.

Astfel, argeșenii rămân pe ultimul loc în Liga 1, fără victorie de pe 30 octombrie.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Argeș primește astăzi vizita formației Hermannstadt, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1.

Sibienii tocmai au pus capăt seriei nefericite care a durat aproape trei luni, după victoria cu FC Voluntari din etapa precedentă. De partea cealaltă, FC Argeș a picat pe ultimul loc și a suferit trei eșecuri în ultimele patru etape.

Cu un succes astăzi, sibienii pot ajunge la 17 puncte, punctaj pe care îl au și Viitorul, Botoșani și UTA, echipele care împart locul 6.

LIVE VIDEO FC Argeș - Hermannstadt, de la 17:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Argeș: Greab - Tofan, Leca, Deslandes, Mușat - Meza Colli - Drăghici, Șerban, Maes, Mirică -Malele
  • Hermannstadt: Pop - Vodă, Scarlatache, I. Stoica, Opruț - Dâlbea, Addae - Mustivar, Mayoral, Alhassan - Sîntean

Clasamentul Ligii 1 înaintea meciurilor de astăzi

Argeș Argeș
  • 90+5 fr2

Final de meci. FC Argeș - Hermannstadt se termină 2-2.

• 90+5 oc oc

Ocazie mare Hermannstadt. După o centrare în careu, din lovitură liberă, Fabio Fortes recenterază în fața porții, portarul iese greșit, dar Belu-Iordache nu reușește să împingă mingea în plasă.

• 90+4 cg cg

Malele primește cartonaș galben.

• 90+3 cg cg

Opruț primește cartonaș galben.

• 86 s s

Romario Pires intră în locul lui Dâlbea.

• 83 fm fm

Argeș cere penalty la un henț în careu al lui Stoica, aflat în duel cu Grecu.

• 81 gp gp

GOOOL FC Argeș! Malele transformă lovitura de pedeapsă.

• 79 p p

Penalty pentru FC Argeș, după un duel dintre Grecu și Dâlbea.

• 78 s s

Belu-Iordache intră în locul lui Vodă.

• 74 s s

Năstăsie intră în locul lui Honciu.

• 66 g g

GOOOOOL FC Argeș! După o recuperare la centrul terenului, Ionuț Șerban îl lansează perfect pe Malele, care înscrie de lângă Scarlatache.

• 60 s s

Mediop intră în locul lui Marakis.

• 60 s s

Grecu intră în locul lui Maes.

• 60 s s

Fabio Fortes intră în locul lui Sîntean.

• 55 g g

GOOOL Hermannstadt! După o centrare de pe dreapta, Sîntean, aflat în duel cu Leca, nu poate să înscrie, mingea sare în spate, la Addae, care marchează.

• 54 oc oc

Ocazie FC Argeș. Ionuț Șerban șutează pe jos, din afara  careului, dar portarul sibienilor reține.

• 37 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Marakis trimite o pasă înapoi, la portar, dar prea încet, Sîntean profită și încearcă să dribleze portarul, însă acesta iese la timp și degajează, dar până la Baba Alhassan, care șutează pe lângă poata goală.

• 34 cg cg

Honciu primește cartonaș galben.

• 33 oc oc

Ocazie Argeș. Malele șutează din afara careului, dar mingea ocolește poarta.

• 33 cg cg

Addae primește cartonaș galben.

• 9 gp gp

GOOOOL Hermannstadt! Dâlbea transformnă lovitura de pedeapsă.

• 7 p p

Penalty pentru Hermannstadt la un duel dintre Leca și Sîntean.

• 4 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Addae pătrunde spre careu și șutează, dar Greab deviază ușor peste poartă.