Fotbalistul de la FCSB care e ”net peste Rrahmani”
Rapid, mesaj de ziua lui Dan Șucu: ”O zi specială!”
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
Argeș Argeș
0 - 1
Rapid Rapid
Sb 07.08.2021 22:30

FC Argeș - Rapid 0-1. Giuleștenii, nou-promovați, au trei victorii în patru etape, fără gol primit

07.08.2021, 23:20

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Rapid merge aproape perfect în Liga 1. Nou-promovata a câștigat și pe terenul lui FC Argeș, scor 1-0, și se află pe locul secund, cu 3 victorii din 4 etape, fără gol primit.

FC Argeș - Rapid 0-1. Piteștenii au un singur punct din 4 etape

Pentru că FC Argeș a împlinit 68 de ani de la înființare, galeria a făcut spectacol în tribune, iar rapidiștii au răspuns și ei superb. Meciul a început cu giuleștenii la timonă.

Au ratat prima ocazie după câteva secunde de joc, iar apoi au deschis scorul în minutul 8. Până la pauză, nou-promovata a mai avut o dublă-șansă mare, prin Albu și Bălan.

În repriza secundă, lucrurile s-au desfășurat cam la fel, chiar dacă antrenorul Andrei Prepeliță a făcut 4 schimbări la pauză. Echipa lui Mihai Iosif a trecut pe lângă gol prin puștiul Pănoiu, apoi Rapidul a cerut un penalty în minutul 50, dar arbitrul Găman nu a acordat nimic.

FC Argeș - Rapid 0-1. Giuleștenii au 3 victorii în 4 etape, fără gol primit

Bălan a tras și el în plasa laterală, iar Pănoiu l-a pus la treabă pe portarul Greab. Prima ocazie a argeșenilor a venit abia în minutul 58, însă Dumitrașcu nu a nimerit ținta.

Tot Rapidul a jucat mai susținut și Crepulja l-a "întins" și el pe portar. Argeșenii n-au reușit mai nimic. Doar Lupeta a trimis pe poartă în minutul 72, dar foarte slab, iar meciul s-a terminat cu victoria giuleștenilor, care sunt pe locul 2, cu 3 victorii din 4 etape și făcă gol primit.

De acealaltă parte, FC Argeș are doar un singur punct în primele patru jocuri.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Argeș - Rapid 0-1:

Meciul dintre FC Argeș și Rapid poate fi urmărit, de la ora 21:30, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Cu moral bun după rezultatele din primele trei etape, Rapidul se deplasează la Pitești pentru întâlnirea cu FC Argeș, echipă care a obținut un singur punct în primele trei jocuri și care ocupă, momentan, locul 14.

FC Argeș - Rapid, ora 21:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Giuleștenii vor să facă o nouă ”victimă” în Liga 1

Rapid a fost printre surprizele acestui debut de sezon, cu două victorii, un rezultat de egalitate și niciun gol primit. O statistică impresionantă, având în vedere că giuleștenii sunt nou-promovați.

După meciul cu FC Argeș, pentru Rapid va urma primul examen cu adevărat dificil, pe Arena Națională, în compania celor de la FCSB.

„Ne aflăm în faţa unui meci dificil pe care îl tratăm cu maximă seriozitate şi sperăm ca mâine seară să ne întoarcem cu un rezultat bun de la Piteşti. Mă bucur că nu am primit gol până acum, sper ca nici mâine să nu primim.

Dar cu siguranţă va fi foarte, foarte greu. La Rapid sunt emoţii, presiune, tensiune indiferent că joci în Liga a V-a sau Liga I”, a spus Mihai Iosif, la conferința de presă.

• 72 oc oc

Ocazie Argeș. Dumitrașcu centrează din lovitură liberă, mingea e prelungită până la Lupeta, care trimite slab cu capul, iar portarul reține.

• 61 oc oc

Ocazie Rapid. Pe un contraatac, Carnat ia o acțiune pe cont propriu, îi pasează lui Crepulja, care șutează, dar Greab respinge.

• 58 oc oc

Ocazie Argeș. Dumitrașcu șutează în diagonală, din afara careului, dar mingea ocolește poarta.

• 58 oc oc

Ocazie Rapid. Pănoiu recuperează o minge, accelerează spre poartă și șutează din marginea careului, dar portarul reține în doi timpi.

• 52 oc oc

Ocazie Rapid. Carnat îi pasează în lateral lui Bălan, care șutează, mingea îl șterge pe portar și se duce în plasa laterală.

• 50 fm fm

Rapid cere penalty după ce Bălan cade dintre Pițian și Tofan.

• 47 oc oc

Ocazie Rapid. Belu Iordache centrează, mingea e ștearsă de Bălan și ajunge la Pănoiu, care șutează în blocajul lui Iștfan.

Moisie intră în locul lui Cristi Dumitru.

Lupeta intră în locul lui Palic.

Boldor intră în locul lui Turda.

Tofan intră în locul lui Diogo Viana.

Începe repriza a doua.

La pauză, FC Argeș - Rapid 0-1.

• 30 oc oc

Ocazie mare Rapid. Pănoiu îi așează mingea lui Albu, care prinde o adevărată bombă de la 20 de metri, Greab boxează până Bălan, care trage din prima pe lângă.

• 8 g g

GOL Rapid! Carnat centrează de pe dreapta în careu, Diogo Viana vrea să respingă cu călcâiul, dar luftează, iar Pănoiu profită și deschide scorul.

• 1 oc oc

Ocazie Rapid. Pănoiu îi pasează lui Hlistei, care șutează din întoarcere, dar exact pe direcția portarului, care reține.

Începe meciul. Spectacol superb în tribune.