FOTBAL: POLI IAȘI - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.10.2023)
”Strigătul” de disperare al lui Florin Pîrvu, după eliminarea lui Ricardinho din FC Voluntari - FCU Craiova 0-0
Screenshot 2024-04-23 193110
Video Eugen Trică nu a avut milă de jucătorii de la FCU Craiova: ”Dacă își doresc să meargă la Liga 2, să meargă”
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
Argeș Argeș
1 - 0
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Sb 11.09.2021 19:00

FC Argeș - U Craiova 1948 1-0. Victorie muncită a piteștenilor. Mutu, învins ”acasă”

11.09.2021, 20:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Argeș s-a impus la limită în Trivale, 1-0 în fața celor de la U Craiova 1948. Singurul gol al partidei a fost reușit de Ișfan în prelungirile primei reprize.

La capătul unei prime reprize anoste, fără mari ocazii de gol, Ișfan a deblocat tabela în minutul 45+1. Fotbalistul piteștenilor a reluat în plasă o deviere pe spate a lui Joao Miguel.

FC Argeș - U Craiova 1948 1-0. Adrian Mutu, patru meciuri fără victorie

Actul secund a început o șansă uriașă irosită de oaspeți. Introdus la pauză, italianul Compagno a trimis cu capul din preajma careului mic, însă l-a luat la țintă pe Greab, iar scorul a rămas nemodificat. Formația lui Adrian Mutu a încercat timid să restabilească egalitatea, dar fără izbândă.

Ultima mare ocazie a confruntării a fost tot a gazdelor. Cristian Dumitru nu a reușit să-l învingă din apropierea porții pe Mogoșanu, iar De Jonghe nu a găsit spațiul porții din marginea careului.

Grație acestui succes, FC Argeș a urcat pe pozția a șaptea, cu 10 puncte, în timp ce U Craiova 1948 a ajuns la patru meciuri fără victorie și ocupă locul 12, cu opt puncte.

VIDEO Rezumat FC Argeș - U Craiova 1948 1-0

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Partida dintre FC Argeș și U Craiova 1948 se va disputa astăzi, de la ora 18:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE VIDEO și TEXT pe digisport.ro.

Formația pregătită de Adrian Mutu se deplasează la Pitești, de unde speră să reușească să se întoarcă cu toate punctele, în ciuda faptului că întâlnește o grupare puternică, una dintre revelațiile sezonului precedent.

FC Argeș - U Craiova 1948 LIVE VIDEO, de la ora 18:00

Argeșenii conduși de Andrei Prepeliță nu au un start foarte bun de sezon, chiar dacă au reușit să o învingă în ultima etapă, la București, pe Dinamo, cu 2-0. Piteștenii au strâns până la momentul actual 7 puncte din 7 meciuri, 6 dintre acestea venind în ultimele 3 partide disputate. Momentan, piteștenii se află pe locul 12, chiar sub adversara din etapa cu numărul 8, U Craiova 1948.

De partea celaltă, oltenii lui Mutu nu se pot lăuda nici ei cu o "zestre" mult mai mare. U Craiova 1948 are 8 puncte după 7 etape, iar în ultimele 3 meciuri a reușit să strângă doar două puncte.

FC Argeș - U Craiova 1948 LIVE VIDEO | Mutu, întâlnire specială cu FC Argeș

Duelul va fi cu atât mai interesant cu cât Adrian Mutu a început fotbalul la FC Argeș, unde a fost pentru o perioadă antrenat și de Nicolae Dobrin, legenda formației piteștene.

Mutu a evoluat în 41 de meciuri pentru echipa din Trivale și a reușit să înscrie de 11 ori, după care a fost vândut la Dinamo.

Argeș Argeș
  • 90+4 final

Final. FC Argeș - U Craiova 1948 1-0.

• 90+1 oc oc

Ocazie FC Argeș. Dumitru și De Jonghe trec pe lângă golul doi în prelungirile partidei.

• 87 cg cg

Pop vede cartonașul galben.

• 86 s s

Pițian îi ia locul lui Mușat.

• 82 oc oc

Ocazie U Craiova 1948. Ondaan finalizează o acțiune promițătoare a oltenilor, însă Greab este la post.

• 81 s s
  • 73 s s

Palic iese, De Jonghe intră.

• 70 oc oc

Ocazie FC Argeș. Palic avansează cu mingea la picior și se încumetă să tragă din afara careului, dar șutul său este prea slab pentru a-i da emoții portarului advers.

• 67 s s

Căpitanul Albu îi lasă locul lui Ondaan.

• 48 oc oc

Ocazie U Craiova 1948. Nou-intratul Compagno irosește o șansă uriașă. Lovitura sa de cap din preajma careului mic îl ia la țintă pe portarul Greab.

Iese Sidibe, intră Vieira.

Începe repriza a doua.

Adrian Mutu îl înlocuiește pe Bălan cu Compagno

Autorul singurului gol din prima repriză, Ișfan, este înlocuit cu Dumitru.

Baeten îi lasă locul lui Pop.

Pauză.

• 45+1 g g

GOL FC ArgeșÎn urma unui corner, Joao Miguel deviază cu capul pe spate, iar balonul ajunge la Ișfan care deblochează tabela din doar câțiva metri.

• 37 cg cg

Huyghebaert este avertizat după un fault în preajma propriului careu.

• 32 oc oc

Ocazie FC Argeș. Piteștenii execută repede o lovitură liberă, iar defensiva adversă este surprinsă. Palic ajunge în poziție de finalizare, dar șutul său ocoloște buturile lui Mogoșanu.

• 28 cg cg

Primul cartonaș galben al meciului este văzut de Baeten.

• 14 oc oc

Ocazie U Craiova 1948. Claudiu Bălan este angajat în adâncime, este blocat de fundașii adverși și scoate mingea la Marquet, care șutează lamentabil dintr-o poziție bună.

• 11 fm fm

Tofan ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la distanță, fără emoții însă pentru Mogoșanu.