FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
bataie 2
Exclusiv Dinamo - Petrolul, cu spectatori în tribune?! Solicitarea a fost făcută, totul ar trebui să fie doar o formalitate
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special
Argeș Argeș
4 - 1
UTA Arad UTA Arad
Ma 27.04.2021 20:00

FC Argeș - UTA 4-1. Goluri de generic într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului

27.04.2021, 20:59

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Argeș s-a impus într-unul dintre cele mai spectaculoase jocuri din acest sezon al Ligii 1, 4-1 pe teren propriu contra celor de la UTA. Ambele formații au înscris goluri de pus în ramă.

UTA a deschis scorul în minutul 10, prin Albu, care a finalizat o fază creată de Roger și Adi Petre. Câteva zeci de secunde mai târziu, Petre a avut șansa de a majora avantajul gazdelor, însă Mușat a salvat de pe linia porții. Nu a fost 2-0, ci 1-1.

FC Argeș - UTA 4-1. Ploaie de goluri spectaculoase în Trivale

În minutul 15, Grecu a prins un șut de zile mari care nu i-a lăsat nicio șansă portarului arădenilor. Cu cinci minute înainte de pauză, Stephan Drăghici a dus-o pe FC Argeș în avantaj cu o execuție superbă. Acesta a reluat din foarfecă o centrare venită de pe flancul stâng al atacului piteștenilor.

La ieșirea de la cabine, același Drăghici a fost pe punctul de a semna dubla, dar lovitura sa de cap nu l-a putut învinge pe Iacob. Cristi Dumitru, intrat pe teren în ultima parte a jocului, a scăpat singur pe contraatac în minutul 88 și l-a lobat pe Iacob, punând capăt speranțelor arădenilor de a restabili egalitatea.

Cephas Malele, golgheterul lui FC Argeș, a închis tabela în ultimul minut de joc, iar piteștenii și-au adjudecat toate cele trei puncte, urcând pe poziția a doua în play-out, devansând UTA, care a coborât pe locul trei.

VIDEO Rezumat FC Argeș - UTA 4-1

__________________________________________________________________________________

FC Argeș întâlnește azi, de la ora 19:00, pe UTA Arad, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1. Meciul e transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro.

Echipa antrenată de Andrei Prepeliță se află pe locul al treiea în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce formația antrenată de Laszlo Balint ocupă poziția a doua, cu 25 de puncte după trei runde.

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, ora 19:00, Digi Sport 1. Înfruntare pentru supremație în play-out

Lider este Chindia Târgoviște, cu 29 de puncte. Trupa lui Emil Săndoi va întâlni miercuri, acasă, de la ora 14:00, formația lui Eugen Neagoe, Astra Giurgiu.

Piteştenii au pierdut precedentul meci jucat pe teren propriu, 0-1 cu Chindia, insuccesul venind după o serie de trei victorii şi șase rezultate de egalitate din postura de gazde.

Cea mai recentă întâlnire directă s-a disputat pe 23 ianuarie 2021, UTA Arad - FC Argeş 1-2, marcatori Roger, respectiv Palic şi Deslandes.

FC Argeș - UTA, LIVE VIDEO, ora 19:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

FC Argeș: Greab - Tofan, Marici, Turda, Mușat - Meza Colli, I. Șerban - Grecu, Palici, C. Dumitru - Malele. Antrenor: Andrei Prepeliță

UTA: Iacob - Șliakov, Erico, Fl. Ilie, Roumpoulakou - Miculescu, Albu - Vorobjovas, Al. Rusu, Hora - Roger. Antrenor: Laszlo Balint

Argeș Argeș
  • 90+3 final

Final. FC Argeș - UTA 4-1.

• 90 g g

GOL FC Argeș! Cephas Malele se descurcă excelent în careul advers și marchează cu un șut la colțul lung.

• 88 g g

GOL FC Argeș! Cristi Dumitru scapă singur cu Iacob și înscris cu un lob superb peste portarul oaspeților.

• 87 oc oc

Ocazie UTA. Rusul Shlyakov trimite un șut-centrare care este la un pas să-l surprindă pe Greab, care se redresează în ultima clipă.

• 78 s s

Iese Hora, intră Buhăcianu.

• 78 s s

Iese Maric, intră Boldor.

• 75 oc oc

Ocazie FC Argeș. Cristi Dumitru încearcă să-l surprindă pe Iacob cu un șut la prima bară, cu "șpițul", dar goalkeeper-ul UTA-ei este la post.