Porto v Arsenal, UEFA Champions League, Round of 16, First Leg, Football, Estadio do Dragao, Porto, Portugal - 21 Feb 2024
Video Arsenal - Porto 1-0 (4-2 d.l.d.). ”Tunarii” se califică dramatic în sferturile Champions League
Chelsea v Newcastle United - Premier League - Stamford Bridge
Video Chelsea - Newcastle 3-2. Spectacol total pe Stamford Bridge. Execuții de generic și un gol anulat de VAR
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
FC Botosani FC Botosani
2 - 0
Academica Clinceni Academica Clinceni
Lu 14.02.2022 17:30

FC Botoșani - Academica Clinceni 2-0. Punct ochit, punct lovit pentru moldoveni, care revin pe locul al treilea

14.02.2022, 19:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani nu a avut probleme cu ultima clasată, Academica Clinceni, în etapa a 26-a. Moldovenii s-au impus cu 2-0 și au revenit pe locul al treilea, peste FC Voluntari.

FC Botoșani - Academica Clinceni 2-0. Ilfovenii au avut un jucător eliminat din minutul 53

Ilfovenii au rezistat până în minutul 7, când Papa a deschis scorul. Peste 3 minute, portarul Ureche a scos cu piciorul mingea trimisă de Jaja, iar apoi Mailat a irosit și el o șansă bună.

Clinceniul a avut o ocazie după o jumătate de oră de joc, dar tot Botoșaniul a fost la conducerea meciului, iar Roman a ratat și el. În repriza a doua, ultima clasată a rămas în 10 oameni, după un fault grosolan al lui Gogov.

FC Botoșani - Academica Clinceni 2-0. Moldovenii au revenit pe locul 3

Botoșaniul l-a pus apoi la încercare pe portar, prin Fili, iar Mailat nu a nimerit poarta. Cu 11 minute înainte de final, Mihai Roman II a ratat cea mai mare ocazie a meciului, iar peste 5 minute, Șeroni a făcut 2-0.

Ultimele două ocazii ale meciului le-au avut Haruț și Fili, iar Botoșani - Academica Clinceni s-a terminat 2-0 și moldovenii au revenit pe locul al treilea.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Academica Clinceni 2-0:

FC Botoșani o întâlnește pe Academica Clinceni, luni, 14 februarie, de la ora 17:30, într-o partidă din etapa a 26-a a Ligii 1. Partida se dispută pe stadionul ”Municipal” din Botoșani.

Meciul e transmis în direct pe Digi Sport 1 și în format LIVE VIDEO pe www.digisport.ro și în aplicația Digi Sport.

FC Botoșani - Academica Clinceni, LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1

Duelul pare unul dezechilibrat la prima vedere. FC Botoșani pe locul 4 în Liga 1, cu 41 de puncte, și are șansa să treacă pe locul 3, peste FC Voluntari, în cazul unei victorii.

De partea cealaltă, Academica Clinceni este ultima în Liga 1, cu doar 11 puncte adunate în 24 de jocuri bifate. Ilfovenii mai au de disputat și restanța cu FC Farul Constanța, programată joi, 17 februarie, ora 20.

În plus, FC Botoșani este una dintre cele mai în formă echipe din Liga 1 la capitolul jocuri disputate pe teren propriu. Moldovenii lui Marius Croitoru au adunat 11 puncte în ultimele cinci runde, precum Sepsi, FCSB, Voluntari și CFR Cluj.

Academica este la polul opus în ceea ce privește partidele din deplasare din Liga 1. În cele 12 dueluri, a câștigat un singur meci, pe terenul celor de la U Craiova 1948, cu 2-1, a remizat de două ori (la Mediaș și Ploiești, cu Chindia) și a pierdut de nouă ori. Doar Dinamo este mai slabă la acest capitol decât Academica: un punct în 13 jocuri.

În tur, la Clinceni, scorul a fost egal, 1-1. Se întâmpla în luna octombrie, când clubul beneficia de un lot competitiv, iar jucătorii nu aveau restanțe financiare.

• 90+2 fr2

Final de meci. FC Botoșani - Academica Clinceni s-a terminat 2-0.

• 90+1 oc
    Ocazie FC Botosani

Țigănașu centrează în careu, Holzman respinge greșit, Fili profită și șutează tare, dar portarul respinge cu piciorul.

• 90 s
    Schimbare Academica Clinceni

Iana intră în locul lui Corinus.

• 89 s

Dumitrache intră în locul lui Alghoul.

• 89 oc

Haruț șutează tare din marginea careului, dar portarul boxează.

• 85 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Mihai Roman e avertizat.

• 84 g
    Gol FC Botosani

După o centrare din corner, Papa deviază până la Șeroni, care  înscrie din apropiere.

• 82 s
    Schimbare FC Botosani

Lupeta intră în locul lui Mihai Roman II.

• 82 s

Mihai Roman intră în locul lui Milat.

• 80 s

Longher intră în locul lui Plazibat.

• 79 oc

Portarul Botoșaniului degajează, Corinus respinge aiurea, până la adversarul său, Papa, care pasează în fața porții pentru Roman, dar acesta ratează din 5 metri, cu toată poarta în față.

• 74 oc

Corinus pierde o minge la mijlocul terenului, iar Mailat recuperează și pleacă spre poartă, dar șutul său trece pe lângă.

• 71 oc

Fili șutează din afara careului, dar portarul respinge în corner.