Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
Botoşani Botoşani
2 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Du 25.04.2021 20:15

FC Botoșani - Academica Clinceni 2-1. Realdo Fili a adus prima victorie a moldovenilor în play-off

25.04.2021, 21:05

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Botoșani a câștigat, scor 2-1, partida cu Academica Clinceni.

Startul partidei de la Botoșani a fost dominat de gazdă, însă fără nicio șansă importantă de gol, până în minutul 39, când Marcel Holzmann i-a pasat excelent lui Realdo Fili în interiorul careului, iar albanezul l-a învins pe Ureche cu o execuția plasată, gol ce a stabit și scorul la pauză.

Ilfovenii au ieșit mai montați de la cabine și, după momente mai bune de joc, au obținut un penalty, în minutul 55, în urma unui henț comis de Andrei Tîrcoveanu. Lovitura de pedeapsă care a rezultat a fost transformată de Raul Rusescu, intrat la pauză.

După golul egalizator, FC Botoșani a revenit la conducerea jocului și a durat doar 10 minute până la momentul revenirii în avantaj. După o fază creată de Al Mawas și Braun, balonul a ajuns la Realdo Fili, care a înscris a doua oară, din interiorul careului.

FC Botoșani a învins Academica Clinceni cu 2-1

Finalul de meci a oferit momente de dominare ale ilfovenilor, care presat la poarta lui Hankic și au ratat șanse de a marca prin Florin Achim și Denis Ventura.

Astfel, FC Botoșani s-a impus cu Clinceni, obținând primul succes din această ediție a play-off-ului. După rezultatul din nordul Moldovei, formația lui Marius Croitoru a urcat, cu 25 de puncte, pe locul patru, cu un punct în fața lui Sepsi, care are un joc mai puțin disputat, cu FCSB, în timp ce Academica Clinceni a rămas ultima din play-off, cu 22 de puncte.

Meciul FC Botoșani - Academica Clinceni, din cadrul etapei a treia a play-off-ului Ligii 1, se acum și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei direct, FC Botoșani și Academica Clinceni sunt ultimele două clasate din play-off, cu același număr de puncte, 22.

FC Botoșani - Academica Clinceni LIVE VIDEO, ora 19:15, la Digi Sport 1

FC Botoșani a debutat în această ediție a play-off-ului Ligii 1 cu o înfrângere în fața celor de la FCSB, meci în care a condus cu 1-0, însă în partea a doua a cedat și a încasat două goluri.

În runda a doua, pe teren propriu, formația lui Marius Croitoru a remizat cu Universitatea Craiova, 1-1, partidă în care, la fel, a condus cu 1-0 la pauză.

De partea cealaltă, Academica Clinceni a avut evoluții sub cele din sezonul regular în primele două runde din play-off, când a fost învinsă de fiecare dată, ce-i drept, de principalele candidate la titlu, 0-3 cu CFR Cluj și 0-2 cu FCSB.

FC Botoșani - Academica Clinceni LIVE VIDEO, echipele probabile

• FCBotoșani: Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Papa, Rodriguez, Ongenda - Al Mawas, Croitoru, Fili
  • Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Gardoș, Patriche, Dobrescu - Moulin, Cebotaru - Popa, Cordea, Longher - Rusescu
  • 90+3 final

Final de meci la Botoșani!

• 90+1 oc oc

Ce ocazie are Academica Clinceni! Denis Ventura șutează puternic din afara careului, dar Hankic reușește să respingă.

• 84 oc oc

Ocazie de gol pentru Academica Clinceni. Achim șutează puternic, la colțul scurt, dar Hankic izbutește să respingă.

• 82 s s

Schimbare la FC Botoșani. Meleke intră în locul lui Tîrcoveanu.

• 82 s

Schimbare la FC Botoșani. Realdo Fili, autorul celor două goluri, îi lasă locul în teren lui Hamidou Keyta.