Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Botoşani Botoşani
1 - 1
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Vi 11.12.2020 18:00

FC Botoșani - Astra Giurgiu 1-1. Moldovenii rămân fără victorie în Liga 1 de mai bine de o lună

11.12.2020, 19:51

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FC Botoșani și Astra au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei cu numărul 13 din Liga 1.

Moldovenii au avut primele ocazii periculoase ale partidei. Mai întâi, Lazar a respins în bara transversală o minge șutată puternic de Jonathan Rodriguez. În minutul 20, Lazar a respins cu noroc un șut al lui Keyta din interiorul careului.

Zece minute mai târziu, Al Mawas nu l-a putut învinge pe portarul Astrei din câțiva metri. În minutul 38, Răduț a bifat prima ocazie a Astrei, cu o minge reluată cu capul și reținută de Pap.

În partea secundă, Montini a deschis scorul la câteva secunde după ce a fost introdus în teren de Eugen Neagoe. Scăpat din marcaj de defensiva lui Marius Croitoru, italianul a reluat cu capul un balon trimis de Budescu pe bara a doua și l-a învins pe Pap.

Replica moldovenilor a venit în minutul 69. Dima a respins cu mâna o minge șutată de Al Mawas, iar Iulian Călin a dictat lovitură de la 11 metri. Keyta l-a învins pe Lazar cu un șut pe jos.

Același Keyta a mai bifat două ocazii mari în finalul partidei, dar nu a reușit să înscrie și FC Botoșani - Astra s-a încheiat 1-1.

LIVE VIDEO FC Botoșani - Astra, de la 18:00, în direct la Digi Sport 1

FC Botoșani nu a mai câștigat în Liga 1 de o lună și jumătate, de la 2-1 cu Gaz Metan Mediaș din 23 octombrie. De atunci s-au mai disputat patru runde, echipa lui Marius Croitoru înregistrând două înfrângeri, cu UTA și FCSB, și două rezultate de egalitate, cu Universitatea Craiova și Sepsi.

De partea cealaltă, Astra, formație cu un început foarte slab de sezon, a reușit să-și revină în ultimele runde. Formația antrenată de Eugen Neagoe este neînvinsă în ultimele trei etape de campionat, 1-1 cu Dinamo, 1-0 cu Hermannstadt și 0-0 cu Chindia.

Înaintea etapei a 13-a, FC Botoșani este pe locul 11 în Liga 1, cu 13 puncte, în timp ce Astra se află în continuare la retrogradare, pe poziția a 15-a, cu nouă puncte.

• 90 oc

Keyta încearcă un șut la colțul lung, dar nu a nimerit spațiul porții lui Lazar.

• 84 cg cg

Cartonaș galben pentru Dima.

• 84 cg cg

Florescu este avertizat cu cartonașul galben.

• 69 gp gp

GOOOL Botoșani! Keyta trage pe jos, în partea stângă. Lazar nu ghicește colțul și moldovenii egalează.

• 69 p p

Al Mawas încearcă să trimită în centrul careului, dar mingea este respinsă de Dima cu mâna și Iulian Călin acordă penalty pentru Botoșani.

• 67 s s

Tîrcoveanu este înlocuit de Toutouh.

• 63 cg cg

Galben pentru Keyta.

• 61 oc oc

Al Mawas întoarce către Keyta, acesta încearcă un șut dar trimite pe lângă poarta lui Lazar.

• 55 g g

GOOOL Astra! Montini reia cu capul o minge centrată de Budescu și îl învinge pe Pap.