bogdan lobont
Mesajul lui Victor Angelescu pentru Bogdan Lobonț, înaintea meciului cu FCSB
Ce a spus Louis Munteanu despre viitorul său la Farul: atacantul e pe lista FCSB-ului și a Rapidului
LIVE Digi Sport Special
Botoşani Botoşani
0 - 1
Ma 18.05.2021 21:30

FC Botoșani - CFR Cluj 0-1 | Țigănașu, bară și autogolul care a trimis titlul în Gruia! Gazdele au cerut penalty

18.05.2021, 22:22

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

CFR Cluj s-a impus la Botoșani, cu șansă, după autogolul lui Țigănașu, și a devenit campioană pentru a patra oară la rând. Botoșănenii au cerut un penalty, în minutul 90+3, atunci când Arlauskis l-a blocat în forță pe Al Mawas, aflat în poziție de a marca.

Elevii lui Edi Iordănescu au evoluat cu ambiție la Botoșani, în fața unei formații care a știut să se ridice la nivelul așteptat. Clujenii au avut două ocazii în prima repriză, prin Deac (21) și prin Manea (29), dar de fiecare dată Pap a fost pe fază.

FC Botoșani - CFR Cluj 0-1 | Țigănașu, ”omul meciului”! A trimis în bară în prima repriză

Cea mai mare ocazie au avut-o însă gazdele, prin Țigănașu, care a șutat în bară (33).

Apoi, a venit faza ciudată din minutul 54, care a dus la deschiderea scorului. Deac a centrat din corner, Burcă a încercat cumva să reia mingea, a lovit cu capul, dar Pap era pe fază. Pe traiectoria balonului s-a aflat Țigănașu, din al cărui umăăr mingea și-a schimbat complet direcția și a intrat în plasă.

Din acel moment, gazdele au părut că nu mai au vlagă, dar nici CFR nu a fost mai limpede în atac.

În prelungiri, 90+3, Al Mawas a primit o pasă genială, a rămas singur cu Arlauskis, dar lituanianul a ieșit în forță și a blocat! Gazdele au cerut penalty, dar Colțescu nu a dictat nimic.

A rămas 0-1, astfel că CFR a devenit campioană cu o etapă înainte de finalul sezonului.

VIDEO cu rezumatul meciului Botoșani - CFR Cluj 0-1

Meciul FC Botoșani - CFR Cluj, din cadrul etapei a nouă a play-off-ului Ligii 1, se dispută marți, de la ora 20:30, și poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video, de către abonații RCS-RDS, și text.

Înaintea rundei, FC Botoșani este pe locul cinci în play-off, cu 31 de puncte, iar CFR Cluj este liderul campionatului, cu 48 de puncte. Partida de la Botoșani poate aduce pentru ardeleni al patrulea titlu consecutiv.

FC Botoșani - CFR Cluj LIVE VIDEO, 20:30, în direct la Digi Sport 1

Formația antrenată de Edi Iordănescu are un avans de trei puncte în fața ocupantei poziției secunde, FCSB, astfel că o victorie la Botoșani i-ar asigura din punct de vedere matematic câștigarea titlului, indiferent de rezultatul obținut de ”roș-albaștri” la Craiova sau de deznodământul confruntării directe din ultima rundă, pentru că formația lui Toni Petrea a beneficiat de rotunjirea punctajului la intrarea în play-off, ceea ce înseamnă că ar fi dezavantajată în cazul egalității de puncte.

FC Botoșani vine la meciul cu CFR Cluj după înfrângerea dramatică de la Clinceni, unde a condus cu 3-1 până în minutul 72, dar s-a văzut învinsă cu 3-4.

De partea cealaltă, CFR Cluj s-a impus categoric în ultima rundă, 3-1 în fața Universității Craiova, chiar în Bănie, obținând al cincilea succes din acest play-0ff.

FC Botoșani - CFR Cluj LIVE VIDEO, echipele probabile

• FC Botoșani: Hankic - Braun, Chindriș, Meleke, Țigănașu - Florescu, Rodriguesz, Papa - Al Mawas, Croitoru, Ongenda
  • CFR Cluj: Sandomierski - Susic, Vinicius, Burcă, M. Camora - Sigurjonnson, Bordeianu, Gîdea - Deac, Debeljuh, Costache
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! Botoșani - CFR CLUJ 0-1! Autogolul lui Țigănașu a trimis titlul în Gruia

• 90+3 oc oc

BOTOȘANI A CERUT PENALTY! Al Mawas, singur cu Arlaukis, a fost blocat de lituanian cu o intervenție la limită