FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Botoşani Botoşani
0 - 1
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Ma 03.04.2018 19:00

FC Botoşani - Dinamo 0-1! Roș-albii au fost salvați de Moldoveanu, deși jucau în 10

03.04.2018, 19:54

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Dinamo şi-a revenit după umilința cu Juventus Bucureşti la Botoşani. În prima repriză, gazdele puteau marca unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului, la foarfeca lui Mihai Roman, blocată de singurul jucător care va fi la Cupa Mondială, Penedo.

După pauză, Salomao a văzut roşu în faţa ochilor - a fost trimis la vestiare după un fault asupra lui Roman. În inferioritate, Dinamo a dat lovitura cu mai puţin de zece minute rămase din timpul regulamentar. Croatul Pesic a centrat perfect la golul lui Robert Moldoveanu, intrat în repriza a doua.

Pentru Florin Bratu a fost a doua victorie în patru meciuri pe banca lui Dinamo.

• 90+3 fr2 fr2

FINAL! FC Botoșani - DINAMO 0-1! Prima victorie a roș-albilor la Botoșani după 4 ani, mai ales că a fost obținut în 10 jucători

• 90

ULTIMA SCHIMBARE DINAMO! A ieșit Pesic, a intrat RICARDO GRIGORE (19 ani)

• 85 oc oc

Golofca a ratat șansa egalării, după o pasă a lui Roman, dar mingea trimisă spre colțul lung a trecut de puțin pe lângă bara din stânga porții lui Penedo.

• 83 cg cg

CARTONAȘ GALBEN PENEDO! Portarul a fost sancționat pentru proteste

• 82 g g

GOOOOOL DINAMO: 0-1, MOLDOVEANU! Atacantul roș-albilor a finalizat cu capul, din câțiva metri, după o centrare foarte bună, lobată, a lui Pesic de pe stânga. Faza a plecat de la Nistor, care i-a dat o pasă foarte bună lui Pesic.

• 79 s s

ULTIMA SCHIMBARE FC BOTOȘANI! A ieșit Ungurușan, a intrat ACSINTE

• 78 oc oc

Nistor a șutat în forță, de la marginea careului de 16 metri, dar pe lângă poarta lui Cobrea

• 78 cg cg

CARTONAȘ GALBEN AXENTE! Atacantul a fost sancționat pentru un fault.

• 53 fm fm

Ungurușan a șutat, în cros, de la marginea careului de 16 metri, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Penedo.

• 51 cgr cgr

DINAMO A RĂMAS ÎN 10! SALOMAO A FOST ELIMINAT! Portughezul a primit roșu direct, după un fault comis asupra lui Roman, chiar la marginea terenului.

A început repriza a doua

PAUZĂ

• 39 fm fm

Nemec a căzut secerat la pământ după ce a încercat să reia o minge în plasă. Pentru că l-a văzut pe Cobrea că a plonjat, slovacul a căzut peste, dar n-a apucat să pună mâinile, astfel că a dat puternic cu capul de pământ. Cei aflați în zonă s-au speriat, au intervenit imediat medicii, dar, din fericire, nu a fost decât o sperietură. Nemec a revenit repede pe gazon.

• 37 oc oc

OCAZIE FC BOTOȘANI! Fază senzațională la Botoșani. Achim a executat lobat o lovitură liberă, din afara careului, Roman a reluat pe spate din foarfecă, dar Penedo, cu un reflex uluitor, a respins în corner.

• 35 cg cg

CARTONAȘ GALBEN MAHLANGU! Mijlocașul a fost sancționat pentru un fault asupra lui Oaidă.

• 32 cg cg

CARTONAȘ GALBEN OLTEANU! Fundașul stânga al roș-albilor a fost sancționat pentru un fault asupra lui Roman, la marginea careului de 16 metri.

• 29 cg cg

CARTONAȘ GALBEN VLAD ACHIM! Mijlocașul roș-albilor a fost sancționat pentru că l-a ținut de tricou pe Salomao

• 15 oc oc

DINAMO PUTEA PRIMI PENALTY! În urma unui corner, executat de pe stânga, Maric a încercat să reia spre gol, dar a lovit defectuos balonul, care l-a atins în braț pe Plămadă, dar centralul Andrei Chivulete nu a dictat nimic și a lăsat jocul să continue.

• 14 fm fm

Haos în careul gazdelor. Pesic a fost aproape de gol, dar nu a reușit să reia spre poartă din doar câțiva metri, după ce un fundaș al gazdelor a respins centrarea lui Salomao.

• 13 oc oc

OCAZIE DINAMO! Acțiune prelungită de atac a roș-albilor, Nistor a scos spre Hanca, acesta i-a pasat în lateral lui Nemec iar slovacul a șutat în forță, dar pe centru și Cobrea a respins.