Exclusiv Marius Croitoru a spus de ce nu a revenit la FCU Craiova
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, CUPA ROMANIEI BETANO (4.12.2023)
Cine va sta pe banca lui FCU Craiova la meciul cu UTA. ”Am vorbit și eu cu jucătorii, dar și Adrian”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Fotbal Club
Botoşani Botoşani
0 - 1
Argeș Argeș
Jo 14.01.2021 17:00

FC Botoșani - FC Argeș 0-1. Piteștenii au înscris în prelungiri, după ce moldovenii au avut ocazii uriașe

14.01.2021, 18:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani - FC Argeș s-a terminat 0-1 în etapa a 16-a, după ce piteștenii au marcat în prelungiri, iar moldovenii au ratat câteva șanse imense.

FC Botoșani - FC Argeș 0-1. Moldovenii au ratat câteva șanse imense

Argeșul a avut primele ocazii ale meciului, dar Cristi Dumitru și apoi Drăghici nu au reușit să marcheze. Al Mawas a irosit o șansă mare, când șutul său din întoarcere a fost respins de Greab, iar în ultimul minut al primei reprize, Tîrcoveanu nu a nimerit poarta.

În debutul părții secunde, același Al Mawas a mai ratat o șansă mare din câțiva metri, iar câteva minute mai târziu Onganda nu a nimerit poarta de la distanță. Moldovenii au mai avut o șansă mare prin Chindriș, care s-a trezit cu mingea la picior, în careu, dar a tras peste.

FC Botoșani - FC Argeș 0-1. Deslandes a reușit primul său gol în Liga 1

Mihai Roman și-a încercat și el șansa, însă nu a reușit să schimbe tabela. Pe final piteștenii au fost periculoși doar din faze fixe, la lovitura liberă a lui Năstăsie. Apoi echipa antrenată de Marius Croitoru a avut posibilitatea de a înscrie la foarfeca lui Mihai Roman, însă piteștenii au scăpat.

Când nimic părea că nu se mai putea întâmpla, Argeșul a dat lovitura în prelungiri. Lovitura liberă a lui Mușat a fost respinsă greșit de Hankic, iar Deslandes a împins mingea în poartă.

Botoșani - FC Argeș s-a terminat 0-1, iar piteștenii au obținut o victorie vitală, chiar dacă rămân pe ultimul loc, în timp ce botoșănenii au suferit primul eșec după 5 etape.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Partida FC Botoșani - FC Argeș, din runda a 16-a a Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 17:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Confruntarea din inima Moldovei pune față în față două formații cu obiective diametral opuse. Trupa lui Marius Croitoru se bate pentru accederea în play-off, în timp ce gruparea din Trivale, lanterna roșie a Ligii 1, caută să facă un pas în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

LIVE VIDEO | FC Botoșani - FC Argeș, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Neînvinsă de cinci runde, perioadă în care a înregistrat patru rezultate de egalitate, FC Botoșani ocupă poziția a 10-a cu 18 puncte. În eventualitatea unei victorii, moldovenii vor urca până pe locul șase, cel puțin până la duelul dintre Viitorul și UTA. De partea cealaltă, FC Argeș, locul 16, cu 11 puncte, nu a mai cunoscut gustul succesului de pe 30 octombrie, 2-1 cu FC Voluntari.

Este doar al doilea duel direct dintre cele două formații la nivelul Ligii 1, primul consumându-se în turul campionatului, când Botoșani s-a impus cu 3-2. Keyta, cel mai bun marcator al gazdelor, cu nouă reușite,  a fugit din cantonament cu o zi înaintea meciului cu FC Argeș.

Malele este golgheterul lui FC Argeș, cu șase goluri. Va fi prima confruntare dintre Marius Croitoru și Mihăiță Ianovschi, antrenorul piteștenilor debutând astăzi ca antrenor principal pe prima scenă a fotbalului românesc.

LIVE VIDEO | FC Botoșani - FC Argeș, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Botoșani: Pap – Patache, Chindriș, Șeroni, Holzmann – Haruț, Florescu, Rodriguez, Târcoveanu – Al Mawas, Camara
  • FC Argeș: Greab – Matei, Leca, Deslandes, Mușat – Drăghici, Meza Colli, Șerban, Barbu – Dumitru, Malele
Argeș Argeș
  • 90+4 fr2

Final de meci. FC Botoșani - FC Argeș se termină 0-1.

• 90+2 g g

GOOOOL FC Argeș! După o lovitură liberă executată de Mușat, Honciu încearcă să devieze cu călcâiul, Hankic respinge greșit, iar Deslandes deschide scorul.

• 90 cg cg

Năstăsie primește cartonaș galben.

• 89 s s

Honciu intră în locul lui Maes.

• 84 oc oc

Ocazie Botoșani. După un corner, mingea sare din Drăghici la Șerban, care încearcă să degajeze, dar o face scurt, până la Mihai Roman, care trimite din foarfecă, însă Năstăsie degajează în Haruț.

• 81 oc oc

Ocazie Argeș. Năstăsie execută o lovitură liberă, dar Hankic reține.

• 78 s s

Năstăsie intră în locul lui Cristi Dumitru.

• 77 cg cg

Ongenda primește cartonaș galben.

• 76 oc oc

Ocazie Botoșani. Al Mawas pasează pe jos, în fața porții, iar Mihai Roman trimite mingea greu spre poartă, din cădere, incomodat de Tofan, dar Greab prinde.

• 75 s s

Mihai Roman intră în locul lui Tîrcoveanu.

• 71 cg cg

Mușat primește cartonaș galben.

• 59 oc oc

Ocazie Botoșani. După un corner executat de Ongenda, portarul Greab iese greșit și scapă mingea până la Chindriș, liber în centrul careului, dar acesta trage peste poartă.

• 57 s s

Papa intră în locul lui Florescu.

• 56 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda șutează de la peste 25 de metri, dar pe lângă poartă.

• 47 cg cg

Florescu primește cartonaș galben.

• 46 oc oc

Ocazie Botoșani. După o combinație cu Patache, Al Mawas pivotează și șutează din apropiere, dar portarul Greab iese și parează perfect.

Țigănașu intră în locul lui Holzmann.

Patache intră în locul lui Braun.

Victor Fernandez intră în locul lui Toutouh.

Începe repriza a doua.

La pauză, Botoșani - FC Argeș 0-0.

• 45 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda combină cu Toutouh și Tîrcoveanu, care trage din marginea careului, dar puțin pe lângă poartă.

• 37 cg cg

Chindriș primește cartonaș galben.

• 23 oc oc

Ocazie Botoșani. După o combinație dintre Holzmann, Toutouh și Al Mawas, ultimul șutează din apropiere, dar portarul Greab are o intervenție eccelentă.

• 22 oc oc

Ocazie mare Argeș. Mediop trece de Haruț și îi pasează lui Drăghici, aflat liber în centrul careului, dar argeșeanul trage peste poartă.

• 19 cg cg

Drăghici primește cartonaș galben.

• 11 oc oc

Ocazie Argeș. Pe contraatac, Mediop avansează spre careu, dar șutează în blocaj, mingea ajunge la Cristi Dumitru, care trage peste poartă.