FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-ACADEMICA CLINCENI, PLAY OUT LIGA 1 CASA PARIURILOR (30.04.2022)
Primul club din SuperLigă care vrea să ia măsuri împotriva lui Cosmin Matei. Scenariul invocat de patron
FC Botosani FC Botosani
2 - 3
FCSB FCSB
Du 21.08.2022 21:30

FC Botoșani - FCSB 2-3. Festival de ocazii în Moldova! Roș-albaștrii câștigă cu emoții și urcă pe locul 5

01.12.2022, 21:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB a câștigat meciul de pe terenul celor de la FC Botoșani, scor 3-2, în cadrul etapei restante cu numărul 6 din Liga 1.

Roș-albaștrii puteau deschide scorul după doar 10 secunde, însă Cordea nu l-a putut învinge pe Pap dintr-o poziție excelentă.

Ocazia s-a răzbunat 13 minute mai târziu, când Mailat l-a învins pe Târnovanu cu o execuție superbă.

Egalarea a venit în minutul 21, printr-o lovitură de cap a lui Tamm, venită în urma unui corner. Nouă minute mai târziu, Compagno și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, iar FCSB conducea pe tabelă cu 2-1.

Popescu a lovit bara în minutul 53, iar ocazia s-a răzbunat din nou 13 minute mai târziu, când Mailat a reușit dubla care restabilea egalitatea.

Roș-albaștrii au trecut pentru a doua oară în avantaj pe tabelă după reușita lui Edjouma, din minutul 73, care a stabilit și scorul final al întâlnirii.

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 29 de puncte. În tabăra cealaltă, FC Botoșani ocupă locul 12, cu 20 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - FCSB 2-3:

FC Botoșani - FCSB Live Video, 19:00, Digi Sport 1 | Cele două echipe se vor mai întâlni de două ori în acest an

Meciul de diseară, care va începe la ora 19:00 și va fi în direct la Digi Sport 1, contează ca restanță pentru etapa 6.  În vară, confruntarea nu s-a disputat pentru că echipa bucureșteană era angrenată în preliminariile Conference League.

• FC Botoșani - FCSB, programat diseară de la ora 19:00 în direct la Digi Sport 1,  va putea fi urmărit și pe siteul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FC Botoșani și FCSB se vor înfrunta de trei ori în perioada 1 - 19 decembrie, de două ori în campionat și o dată în Cupa României.

FC Botoșani - FCSB Live Video, 19:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Patache, Sadiku, Boli, Dragu - Dican - Petkovski, Ivanov, Zabou, Mateus - M. Roman II
Antrenor: Mihai Ciobanu

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic -  Olaru, Șut, Oaidă - Cordea, Compagno, Oct. Popescu.
Antrenor: Leo Strizu

FC Botoșani - FCSB Live Video, 19:00, Digi Sport 1 | Andrea Compagno, lider autoritar în clasamentul golgheterilor

Sosit la FCSB la finalul lunii august, Compagno s-a adaptat de minune la formația roș-albastră, iar cifrele sale reflectă cel mai bine acest lucru. Italianul are 7 goluri în 9 apariții pentru FCSB, în Liga 1, și alte 5 goluri în 7 meciuri pentru U Craiova 1948, fiind astfel cel mai bun marcator al campionatului cu 12 reușite.

19 decembrie 2022, Liga 1
FCSB - FC Botoșani 20:00, în direct la Digi Sport 1.

Clasament Liga 1

Valeriu Iftime a anunțat ce ar face dacă FC Botoșani pierde de trei ori cu FCSB în 19 zile

Valeriu Iftime speră ca echipa sa să profite de problemele de la FCSB și să obțină puncte măcar în meciurile din campionat. Patronul de la FC Botoșani chiar a ”amenințat”, în glumă, că, dacă va pierde toate cele trei jocuri, va ”pune lacătul”.

În caz contrar, cu trei victorii, Valeriu Iftime a transmis că s-ar declanșa ”fiesta” în Moldova.

”Părerea mea este că dacă ne bate de trei ori consecutiv suntem pur şi simplu… nu suntem fotbalişti. Dacă echipa mea ia trei bătăi de la FCSB eu i-aş închide, aş închide clubul.

Dacă batem noi trei meciuri, sună clopotele în toată Moldova. Sper că din meciurile astea, nu doar din cel de Cupă, să scot nişte puncte şi eu. Nu e atât de bun FCSB-ul încât să bată pe oricine”, a declarat Valeriu Iftime, citat de As.ro.