gigi
Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a dezvăluit cine îl va înlocui pe Radunovic cu Farul
dyoszegy1
Laszlo Dioszegi, mesaj pentru contestatari după Sepsi - FCSB: ”Am demontat mitul. Toată lumea vede”
Arnel Jakupovic of Maribor shoots a penalty during the UEFA Europa Conference League 3rd qualifying round second leg match between Maribor and Fenerbahce at Ljudski Vrt Stadium. Final score; Maribor 0:3 Fenerbahce.
”Clubul are nevoie de bani”. Cât trebuie să plătească FCSB pentru transferul atacantului cu 16 goluri în acest sezon
Liga Digi Sport
Botoşani Botoşani
1 - 3
FCSB FCSB
Jo 06.05.2021 20:45

FC Botoșani - FCSB 1-3 | ”Dubla” lui Moruțan și intervențiile lui Vlad îi mențin pe roș-albaștri în lupta pentru titlu

06.05.2021, 21:35

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Cu o zi înainte de împlinirea a 35 de ani de când Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni, roș-albaștrii au obținut o victorie extrem de importantă în lupta pentru titlu.

FCSB s-a impus la Botoșani cu 3-1, grație unui gol marcat de Octavian Popescu, dar și ”dublei” lui Moruțan, care și-a ales bine meciul pentru a suplini absența lui Tănase.

FC Botoșani - FCSB 1-3 | Darius Olaru, elementul-cheie din acest meci

Practic, bucureștenii au decis meciul în primele 15 minute, perioadă în care au marcat primele goluri. Octavian Popescu a profitat de șansa ivită în minutul 4 și a marcat, chiar dacă mingea l-a atins și pe Papa. În minutul 13, Olaru a fost faultat în careu de Braun iar Moruțan nu a ratat de la punctul cu var.

La un asemenea scor, botoșănenii s-au scuturat și au început să joace și ei fotbal. Ongenda a dat semnul remontadei în minutul 28, când a marcat un gol superb.

FC Botoșani - FCSB 1-3 | Andrei Vlad, parada meciului!

În repriza a doua, gazdele au început euforic, au încercat egalarea, dar de marcat au făcut-o oaspeții. Același Olaru a mai obținut un penalty iar Moruțan nu a ratat șansa de a bifa dubla.

Și, totuși, Botoșani a mai avut șanse de a reintra în meci, dar Andrei Vlad a avut două intervenții foarte bune, cea mai importantă fiind la Chindriș, în minutul 82.

FCSB s-a impus la Botoșani și păstrează șanse la titlu.

VIDEO cu rezumatul partidei FC Botoșani - FCSB 1-3

FCSB este obligată să câștige pentru a spera la o revenire pe primul loc din Liga 1. Pentru asta, echipa lui Toni Petrea are nevoie și de un rezultat pozitiv al Academicii Clinceni în meciul cu CFR Cluj.

Înainte de această partidă, FCSB are 40 de puncte și este la două puncte distanță de CFR Cluj, care ocupă primul loc.

De partea cealaltă, FC Botoșani a bifat două victorii în ultimele trei etape și vrea să țină pasul cu Sepsi, echipa de pe locul patru, care a câștigat în această etapă.

FC Botoșani - FCSB, ora 19:45, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Toni Petrea, probleme de lot

Toni Petrea are mari bătăi de cap înainte de această partidă. Nu poate conta pe Andrei Miron, Adrian Șut și Florin Tănase.

„Am pierdut nu numai un jucător, am pierdut chiar trei. Pe Miron, Șut și Tănase, care e suspendat. Absențele lor sunt foarte importante, și așa suntem foarte puțini. Am încredere că cei care vor intra pe teren vor face tot ce depinde de ei pentru a câștiga mâine seară.

Din nereficire pentru noi, nu știu câți jucători vom putea recupera până la finalul acestui sezon. Va retrbui să ne descurcăm cu ce avem, să strângem rândurile și să încercăm să scoatem maxim de la fiecare joc”, a spus Petrea, la conferința de presă.

FCSB FCSB
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! Botoșani - FCSB 1-3!

• 90+1 cg cg

Cartonaș galben Târcoveanu! Fault la Moruțan

• 87 oc oc

Ocazie Botoșani! Braun a șutat din careu, dar Vlad s-a opus și a reținut în doi timpi

• 82 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Chindriș, din patru metri, nu a reușit să-l învingă pe Andrei Vlad, care s-a opus miraculos.