malda
Video Ce a spus Marius Măldărășanu, după ce Hermannstadt a obținut un punct în minutul 90+3 la Botoșani
Screenshot 2024-04-14 202052
Video Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Cristi Ganea a trimis mingea în bară!
Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
Play-off
FC Botosani FC Botosani
5 - 0
Gaz Metan Medias Gaz Metan Medias
Lu 14.03.2022 18:00

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș 5-0. Moldovenii au făcut spectacol cu ultima clasată. Tîrcoveanu și Jaja au marcat superb

14.03.2022, 19:45

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani n-a avut nicio problemă cu ultima clasată Gaz Metan Mediaș, în prima etapă din play-out. Moldovenii s-au impus cu 5-0, după ce au făcut spectacol pe teren.

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș 5-0, în prima etapă din play-out

Medieșenii s-au prezentat la meci cu mulți juniori, pentru că asta aveau la dispoziție, iar echipa lui Flavius Boroncoi a fost aproape să ia gol de 3 ori în două minute, prin Tisdell, Florescu și Dragu.

În cele din urmă, Botoșaniul a deschis scorul în minutul 14, prin Mihai Roman, care a bifat al cincilea gol din acest sezon.

Botoșănenii au ratat apoi două ocazii uriașe, când Mateus Santos a rămas singur cu portarul, iar apoi când Tisdell a fost ajuns din spate de Maxim.

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș 5-0

Surprinzător, ardelenii au avut două șanse mari în ultimul minut al primei reprize, însă partea secundă a început cu gol după numai 3 minute.  Tîrcoveanu a mai ratat o ocazie mare, dar n-a mai iertat în minutul 61, când a înscris superb la vinclu.

După încă un minut, Jaja a arătat că este brazilian și a marcat după o fază spectaculoasă. Roman a nimerit apoi transversala, iar pe final, Șeroni a ratat singur cu portarul.

Scorul final l-a stabilit Matricardi, care a marcat un autogol. iar Mailat a irosit ultima șansă a meciului.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș 5-0:

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș se înfruntă în ultimul meci din prima etapă a play-out-ului Ligii 1, după ce moldovenii au ratat calificarea în play-off la ultimul meci din sezonul regulat, scor 1-2 cu FC Argeș.

Partida dintre cele două formații poate fi urmărită de la ora 18:30, pe Digi Sport 1, dar și pe siteul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS&RDS.

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș, LIVE VIDEO 18:00, Digi Sport 1. Moldovenii trag tare pentru un loc de Europa

FC Botoșani are un singur obiectiv la acest meci, victoria. Moldovenii au în față și un adversar facil, care se va prezenta la ora jocului cu mai mulți juniori, așa cum a făcut-o și în finalul sezonului regulat, din cauza problemelor financiare.

De 24 de ori s-au întâlnit până acum cele două echipe, iar bilanțul este unul favorabil pentru gazde, care au înregistrate 11 victorii. De asemenea, Gaz Metan Mediaș a reușit patru victorii în meciurile cu FC Botoșani, în timp ce patru partide s-au terminat la egalitate.

Poziția în clasament a Botoșaniului și a Mediașului înaintea meciului direct

Înaintea meciului din prima etapă a play-out-ului, cei de la FC Botoșani se află pe locul 4 în clasament, cu un total de 23 de puncte după înjuumătățirea aplicată la finalul sezonului regulat.

De parte cealaltă, ardelenii de la Gaz Metan Mediaș ocupă ultimul loc în clasament, cu doar un punct, după penalizările în cascadă aplicate de comisii, în urma restanțelor financiare către foști jucători şi antrenori.

Clasament play out
Sursa foto: Captură Flashscore
  • 90+2 fr2

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș se termină 5-0.

• 86 oc
    Ocazie FC Botosani

Jaja pasează pentru Mailat, care șutează din marginea careului, în diagonală, dar mingea trece pe lângă bară.

• 75 ag
    Autogol Gaz Metan Medias

Jaja ia o acțiune pe cont propriu, îl driblează pe Avram și apoi pe portar și întoarce în fața porții, de unde Matricardi își trimite mingea în propria poartă.

• 74 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Șeroni este avertizat pentru simulare.

• 74 oc

Șeroni scapă singur spre poartă, îl driblează pe portarul Bumbar, cade în careu și cere penalty.