Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Live Video&Score Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 0-0, ACUM, pe DGS 1. A început prima partidă din play-off-ul Ligii 2
Exclusiv ”Cazul Ianis” continuă: cum ar fi reacționat Edi Iordănescu, după ce a fost ”înțepat” de Gică Hagi
bocciu-3
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
Play-off
Botoşani Botoşani
1 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Vi 17.05.2019 21:00

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-0! Victorie după un penalty controversat. Marius Constantin, eliminat pentru injurii

17.05.2019, 21:53

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Edi Iordănescu (40 de ani), curtat asiduu de Gigi Becali pentru a veni la FCSB, priveşte neputincios declinul echipei sale, Gaz Metan Mediaş. Ardelenii au pierdut la Botoşani şi riscă să fie depăşiţi în fruntea play-out-ului de Dinamo.

Gaz Metan a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie după eşecul de la Botoşani. Moldovenii au controlat jocul în prima repriză. Fabbrini a cerut penalty în minutul 24, dar arbitrul l-a ignorat Italianul a avut succes la o nouă cădere în careu, înainte de pauză. Jonathan Rodriguez a transformat fără emoţii şi a ajuns la cinci goluri în acest sezon, toate de la 11 metri.

Tot el putea marca spectaculos, în prelungirile primei reprize. Mailat a trecut pe lângă egalare în minutul 60, dar misiunea medieşenilor s-a îngreunat după eliminarea lui Marius Constantin pentru reproşurile adresate asistentului.

FC Botoşani - Gaz Metan s-a terminat 1-0, deși medieșenii au ratat mari ocazii pe final.

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș este meciul care deschide etapa a 11-a din play-out. În cazul unei victorii în fața echipei de pe primul loc din această fază a Ligii 1, moldovenii vor scăpa definitiv de amenințarea unei retrogradări directe și aproape siguri că vor evolua și în sezonul viitor în primul eșalon.

Liviu Ciobotariu, antrenorul botoșănenilor, a fost de părere că Mediașul nu e întâmplător pe prima treaptă a play-out-ului. "Este un meci al orgoliilor, ne dorim să câştigăm acest meci, pentru că în trei partide cât am jucat cu ei în acest sezon nu am reuşit decât un meci egal acasă", a declarat tehnicianul moldovenilor.

Edi Iordănescu nu va putea conta în partida de la Botoșani pe Vali Crețu și Darius Olaru, ambii suspendați. "Vom face trei-patru modificări. Vrem, nu vrem, trebuie să schimbăm. Nu suntem foarte mulți la număr. Trebuie să acceptăm să jucăm din trei în trei zile. Suntem aproape de a câștiga play-out-ul", a spus antrenorul înainte de deplasarea în Moldova.

Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Patache, Miron, Pițian, Burcă - Papa, J. Rodriguez -, Golofca, Oaidă, Fabbrini - L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gaz Metan Mediaș: Pleşca - Pleașcă M. Constantin, Larie, Cikarski - Fofana, Luis Aurelio - Mailat, Ivanov, Caiado - Rondon
Antrenor: Edi Iordănescu

Partida FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș este programată astăzi, de la ora 20:00, și va putea fi urmărită la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

• 90+5 fr2 fr2

FINAL! FC BOTOȘANI - Gaz Metan Mediaș 1-0

• 90+1 oc oc

OCAZIE MEDIAȘ! Caiado a șutat din interiorul careului, extrem de puțin peste poartă.

• 88 s s

ULTIMA SCHIMBARE BOTOȘANI! A ieșit Ongenda, a intrat TÂRȘĂ

• 87 oc oc

OCAZIE MARE BOTOȘANI! Larie a reluat spectaculos pe spate, dar niciun coleg de-al său n-a putut trimite în plasă. Nici Pereira, dar nici Yazalde n-au putut marca, deși se aflau în poziții foarte bune

• 67 cr cr

GAZ METAN, în 10! MARIUS CONSTANTIN A FOST ELIMINAT! Supărat pentru că n-a primit o lovitură liberă, fundașul, cel mai probabil, l-a înjurat pe asistent. În consecință, a văxzut ”roșu” în fața ochilor.

• 61 oc oc

OCAZIE MEDIAȘ! Mailat a expediat un șut năprasnic, care a trecut milimetric de bara din stânga porții lui Pleșca

• 45+1 oc oc

BARĂ FC BOTOȘANI! Rodriguez a fost aproape de a realiza dubla. A șutat, din prima, fără preluare, din afara careului, după o fază care a plecat dintr-o lovitură liberă, un corner mai mic, dar Pleșca a fost salvat de bara transversală.

• 44 gp gp

GOOOOOL FC BOTOȘANI: 1-0, EMANUEL RODRIGUEZ! Mijlocașul moldovenilor a transformat, fără emoții, lovitura de la 11 metri.

• 43 p p

PENALTY BOTOȘANI! FABBRINI A FOST FAULTAT ÎN CAREU. Arbitrul Horia Mladenovic a considerat că Larie a fost cel care a faultat

• 37 oc oc

Ongenda a reluat din prima, spre colțul lung, după o fază a lui Patache, dar mingea s-a dus pe lângă bară.

• 31 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Rondon a scăpat singur pe partea dreaptă, a intrat în careu, dar nu a reușit să-l învingă pe Fraisl

• 24 oc oc

BOTOȘANI A CERUT PENALTY! Fabbrini a căzut în careu, după un duel cu Caiado, dar arbitrul a considerat că nu s-a întâmplat nimic neregulamentar.

• 23 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Papa a reluat spectaculos, pe colțul scurt, după un corner de pe dreapta al lui Ongenda, dar Pleșca, atent, a reținut.

• 20 fm fm

OCAZIE BOTOȘANI! Burcă, bine lansat pe stânga, după o pasă a lui Papa, dar și după un dribling de efect al lui Ongenda, a intrat în careu, a pivotat, după care a șutat pe jos, dar pleșca a reținut.