Screenshot 2024-01-26 at 17.19.41
”Pleacă Rrahmani în vară?” Cristiano Bergodi a răspuns fără să stea pe gânduri
bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
Lu 24.01.2022 17:30

FC Botoșani - Sepsi 1-0. Spectacol la minus 7 grade. Moldovenii au avut o bară, iar oaspeții puteau câștiga pe final

24.01.2022, 19:10

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani a pus capăt seriei de 10 meciuri fără înfrângere a celor de la Sepsi. A fost 1-0 într-un meci cu o bară și ocazii mari. Covăsnenii puteau înscrie pe final.

FC Botoşani - Sepsi 1-0. Moldovenii au avut o bară

Moldovenii puteau înscrie în minutul 18, prin Mihai Roman, iar covăsnenii au dat replica prin Aganovic. Echipa lui Marius Croitoru a deschis scorul în minutul 41, când Papa a finalizat o pasă superbă a lui Mailat.

După o oră de joc, același Mailat și-a încercat apoi șansa, iar apoi a venit rândul lui Sepsi să rateze. Golofca a irosit o șansă uriașă, singur cu portarul, iar peste 5 minute, a mai avut una.

FC Botoşani - Sepsi 1-0. Gazdele au pus capăt seriei de 10 meciuri fără eșec a covăsnenilor

Botoșaniul a avut apoi o bară și o șansă imensă prin Florescu, în aceeași fază, însă finalul le-a aparținut covăsnenilor, când Mitrea a ratat de două ori în prelungiri.

Botoșani - Sepsi s-a terminat 1-0, iar moldovenii urcă pe locul 4.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Sepsi 1-0:

Meciul FC Botoşani-Sepsi se anunţă unul cu scântei, azi, de la 17:30, în direct pe Digi Sport 1. Două echipe foarte bune şi constante se luptă pentru trei puncte extrem de necesare.

Abonaţii Digi Mobil au posibilitatea să vizioneze meciul pe noua Aplicaţie Digi Sport (care poate fi descărcată din Google Play şi App Store) şi pe siteul digisport.ro.

Sepsi l-a ratat în ultima clipă pe Budescu, jucător care a debutat deja la Voluntari, dar Bergodi spune că nu suferă din această cauză.

FC Botoşani - Sepsi, Live Video 17:30, Digi Sport 1. Un egal este rezultatul care nu ajută prea mult niciuna dintre echipe

Jucătorii antrenaţi de Marius Croitoru trebuie să câştige pentru a-şi consolida poziţia în lupta pentru calificarea în play-off. Echipa este pe locul 5, dar Farul o poate depăşi azi dacă învinge FC U Craiova 1948, iar Botoşaniul pierde.

În plus, Rapid este la două puncte, iar Argeşul ar fi la trei puncte.

Sepsi a avut un start de sezon foarte slab, dar lucrurile s-au remediat repede după sosirea lui Cristiano Bergodi.

Botoşani, cu 10, şi Sepsi, cu 11, sunt echipele care au cele mai multe rezultate de egalitate în actuala ediţie de campionat. Dacă ar termina şi acum nedecis, cele două echipe s-ar putea consola că nu au pierdut, dar un singur punct este foarte puţin pentru obiectiv.

Bergodi e convins că Sepsi poate continua în forţă drumul spre play-off. Botoşani - Sepsi, Live Video Digi Sport 1, 17:30

Bergodi a recunoscut că este greu ca echipa să recupereze distanţa faţă de primele şase locuri, în condiţiile în care Sepsi are 26 de puncte şi mai are 9 meciuri de jucat. Totuşi, sunt 27 de puncte în joc şi orice se poate întâmpla.

"Eu sunt încrezător că putem face în astea ultimele 9 meciuri foarte bune și putem ajunge în play-off, e o minune dacă ajungem acolo. Sunt 6 puncte, dar avem câteva echipe în față, UTA, Craiova, Rapid, echipe bune, deci nu e ușor", a spus Cristiano Bergodi, la Fotbal Club, săptămâna trecută.

Video Sepsi-FC Botoşani 1-1, în turul campionatului 2021-2022

Pe 29 august 2021, cele două echipe au terminat nedecis la Sf. Gheorghe, scor 1-1, cu golul egalizator reuşit de gazde în minutul 89.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 fr2

Final de meci. FC Botoșani - Sepsi se termină 1-0.

• 90+3 oc
    Ocazie Sepsi

După o centrare din corner, Mitrea trimite cu capul, dar portarul respinge de sub transversală.

• 90+1 oc

Mitrea execută o lovitură liberă, dar portarul Contra respinge spectaculos.