Screenshot 2024-02-27 184116
Leo Grozavu a spus ce i-a lipsit echipei sale în eșecul de la Galați. ”Mai trebuie să vorbesc eu?”
FOTBAL:OTELUL GALATI-POLITEHNICA IASI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Video Oțelul - Poli Iași 1-0. Maciel a fost decisiv, iar Dorinel Munteanu debutează cu o victorie în play-out
Berlin, Germany. 05th Oct, 2021. Trophy, cup, trophy, object recording, overview interior, illuminated, illuminated, stadium interior. Stadium overview, UEFA EURO 2024 Logo and Brand Launch at Olympiastadion on October 05, 2021 in Berlin, Germany. Pool ph
Nu s-a mai întâmplat niciodată în fotbalul european! Premieră la EURO 2024, chiar în grupa României
Liga Digi Sport
Botoşani Botoşani
1 - 2
Sepsi Sepsi
Lu 15.03.2021 17:30

FC Botoșani - Sepsi 1-2. Covăsnenii aproape că și-au asigurat calificarea în play-off. Moldovenii, gafe pe bandă rulantă

15.03.2021, 19:20

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Sepsi a obținut prima victorie din istoria confruntărilor cu FC Botoșani. Echipa lui Leo Grozavu a bătut cu 2-1 și e aproape imposibil să mai piardă locul de play-off.

FC Botoșani - Sepsi 1-2. Covăsnenii sunt ca și calificați în play-off

Covăsnenii au avut prima ocazie a meciului în minutul 12, iar în minutul 39 au primit un penalty controversat și Vașvari l-a transformat. Botoșănenii n-au jucat mare lucru în prima repriză și au ratat prima mare ocazie abia în minutul 53, când Marius Croitoru și-a făcut cruce.

Patache a irosit apoi o șansă mare, însă peste câteva minute, Sepsi a ratat și ea, prin Golofca, o oportunitate uriașă. Până la urmă, Sepsi a marcat golul al doilea în minutul 71, prin Nandor Tamas, iar la cealaltă poartă, Ongenda a fost aproape să înscrie în vinclu, din lovitură liberă.

În prelungiri, echipa lui Croitoru a redus diferența, prin Camara, însă a fost prea târziu și moldovenii nu au mai putut egala.

LIVE VIDEO | Partida FC Botoșani - Sepsi Sfântu Gheorghe, din runda cu numărul 27 a Ligii 1, va fi transmisă în direct, de la ora 17:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Gazdele traversează o perioadă nefastă, cu un singur punct adunat în ultimele trei etape, iar locul de play-off se clatină. Cu 37 de puncte, FC Botoșani este pe cinci, cu două puncte peste Astra și Chindia, ocupantele pozițiilor a 7-a și a 8-a, și la trei lungimi în urma adversarei de astăzi, Sepsi. Trupa lui Leo Grozavu vine și ea după o înfrângere surprinzătoare, pe teren propriu, 0-1 în fața Chindiei.

LIVE VIDEO | FC Botoșani - Sepsi, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

FC Botoșani este "nașul" celor de la Sepsi în Liga 1. Gruparea moldoveană, alături de CFR Cluj, sunt singurele formații din România în fața cărora covăsnenii nu au obținut nicio victorie. Palmaresul confruntărilor directe le este net favorabil băieților lui Marius Croitoru: cinci victorii și patru remize.

Marius Croitoru l-a întâlnit în două rânduri pe Leo Grozavu din postura de adversar. Antrenorul moldovenilor s-a impus o dată, iar cealaltă partidă s-a încheiat la egalitate. Golgheterul lui FC Botoșani este Hamidou Keyta, cu 13 goluri, în timp ce Safranko este cel mai bun marcator al oaspeților de astăzi, cu 6 reușite.

LIVE VIDEO | FC Botoșani - Sepsi, ora 17:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Botoșani: Hankic - Patache, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Rodriguez, Papa, Ongenda - Al Mawas, Croitoru, Keyta
  • Sepsi: Niczuly - Deligiannidis, Ninaj, Mitrea, Ștefănescu - Fofana, Fulop - Golofca, Aganovici, Petrila - Rapp
Sepsi Sepsi
  • 90+3 g g

GOOOOL Botoșani! Patache, aflat în offside, centrează în careu, mingea e deviată ușor de Bouhenna până la Camara, care înscrie.

• 77 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda execută o lovitură liberă de pe linia careului, dar Niczuly respinge spectaculos. Pe reluări se pare că faultul anterior loviturii libere fusese în careu.

• 74 cg cg

Mitrea primește cartonaș galben.

• 74 cg cg

Patache primește cartonaș galben.

• 71 g g

GOOOL Sepsi! Safranko șutează în blocaj, apoi îi pasează scurt lui Nandor Tamas, care înscrie.

• 70 cg cg

Niczuly primește cartonaș galben.

• 67 oc oc

Ocazie Sepsi. Șeroni îi pasează înapoi portarului Hankic, care trimite greșit la adversarul său, Golofca, dar acesta șutează în blocaj în loc să paseze colegilor, care puteau înscrie. Mingea sare la Lorand Fulop, care luftează, iar Tamaș șutează în blocaj.