FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani și Universitatea Cluj au remizat, scor 0-0, în etapa cu numărul 7 din play-out-ul SuperLigii României.

Trupa lui Flavius Stoican a început mai bine partida și a controlat primul sfert de oră. În cele din urmă, Universitatea Cluj a fost cea care a avut ocaziile mai mari la poarta lui Ducan, însă elevii lui Ioan Ovidiu Sabău nu au reușit să deschidă scorul.

Cea mai mare ocazie a meciului a avut loc în minutul 27, atunci când Tescan a trimis mingea în bară după o lovitură de cap.

În actul secund, duelul a fost unul la fel de tacticizat, însă tot Botoșani a fost echipa care s-a aflat la conducerea jocului, dar fără succes pe tabela de marcaj.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a acumulat 28 de puncte și ocupă locul 10 în play-out. De cealaltă parte, U Cluj este pe poziția a 12-a și are cu 5 puncte mai mult decât Chindia, cea care se situează pe primul loc al barajului pentru retrogradare.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Universitatea Cluj 0-0

FC Botoșani - ”U” Cluj 0-0

FC Botoșani a început bine play-out-ul, cu patru meciuri la rând fără eșec, două victorii, cu FC Argeș și UTA, și două remize, la Sibiu și cu U Craiova 1948, dar runda trecută a pierdut la Ploiești, 0-1 cu Petrolul.

”U” Cluj vine, de asemenea, după o înfrângere, 2-3 cu FC Voluntari pe teren propriu, iar în acest play-out a mai înregistrat trei victorii, cu FC Argeș, Petrolul și Mioveni, și două eșecuri, la Arad cu UTA și acasă cu U Craiova 1948.

În sezonul regulat, cele două echipe au remizat la Botoșani, 1-1,  iar ”U” s-a impus pe teren propriu, 2-0.

A ieșit Oancea și a intrat Filip.

Se încheie prima repriză. Egalitate la Botoșani, la capătul unei reprize în care oaspeții au avut ocaziile mai mari.

• 40 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Remacle trimite un șut puternic, însă Ducan se opune și trimitea mingea în corner.

• 27 oc

Tescan trimitea mingea în bară, după o lovitură de cap. Ocazie mare pentru Universitatea Cluj.

• 15 oc
    Ocazie FC Botosani

Gorcea scoate foarte bine un șut periculos al moldovenilor, însă arbitrul semnalizează o poziție afară din joc.

• 10
    Info

Gazdele controlează acest start, însă nu reușesc să pună în pericol poarta lui Gorcea.