Exclusiv Marius Croitoru a spus de ce nu a revenit la FCU Craiova
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FCSB, CUPA ROMANIEI BETANO (4.12.2023)
Cine va sta pe banca lui FCU Craiova la meciul cu UTA. ”Am vorbit și eu cu jucătorii, dar și Adrian”
Sb 21.11.2020 19:30

FC Botoșani - Universitatea Craiova 0-0. Un nou pas greșit pentru olteni. FCSB se poate distanța în fruntea clasamentului

21.11.2020, 21:25

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a reușit doar un rezultat de egalitate pe terenul celor de la FC Botoșani, 0-0.

Moldovenii au bifat prima mare ocazie în minutul zece, dar Halkiadakis nu a nimerit spațiul porții. Tot Botoșaniul putea înscrie zece minute mai târziu, prin Jonathan Rodriguez, dar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poarta lui Pigliacelli.Tot Halkiadakis a irosit o șansă bună de a înscrie în minutul 38, după ce a reluat cu tibia o minge deviată de Tîrcoveanu.

Replica oltenilor a venit în minutul 40. Nistor nu a putut profita de o gafă a defensivei gazdelor și a tras slab din fața lui Chindriș, mingea fiind deviată în corner de Pap.

După pauză, Căpățînă și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, reținut ușor de Pap. Mamut i-a pus probleme portarului moldovean în minutul 71, dar tabela a rămas intactă.

Bărbuț putea aduce victoria pe final cu un șut cu stângul din interiorul careului. Mingea a fost deviată în corner de Chindriș, iar FC Botoșani - Universitatea Craiova s-a terminat 0-0.

Asta e realitatea, din păcate ne-a afectat destul de grav acest virus. Vom juca cu cei pe care îi avem apți, nu se mai poate vorbi acum despre capacitate de efort sau despre pregătire fizică. Un jucător care stă 14 zile în izolare, nu poate reveni la o formă bună în două antrenamente.

Mai așteptăm niște teste, dar chiar dacă vor fi negative, n-avem ce face, nu avem cum să-i folosim. Doar să-i trec pe foaie dacă ies câțiva negativi, pentru că nu am 18 jucători de câmp, n-am cu cine să umplu foaia de joc”, a declarat Marius Croitoru.

FC Botoșani - Universitatea Craiova LIVE VIDEO, 19:30, Digi Sport 1 | Formațiile probabile

FC Botoșani: Ed. Pap - Haruț, Patache, Șeroni, Țigănașu - Ed. Florescu, J. Rodriguez, Holzmann - Chalkiadiakis, Toutouh, Caia
Antrenor: Marius Croitoru

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Vătăjelu - Nistor, Bic, Câmpanu - Bărbuț, Mamut, A. Ivan
Antrenor: Corneliu Papură

• 90+4 fr2

Final de meci!

• 90+4 cg cg

Galben pentru Pap.

• 90+4 oc oc

Ivan Mamut înaintează spre poarta adversă, dar nu reușește să nimerească spațiul porții Botoșaniului.

• 90+1 oc oc

Ocazie mare pentru Craiova! Bărbuț trage cu stângul, dar Haruț respinge mingea puțin peste propria poartă.

• 85 oc oc

Cicâldău trage slab din lovitură liberă și mingea este reținută de Pap.

• 71 oc oc

Șut bun expediat de Ivan Mamut! Mingea trimisă de croat este reținută însă de Pap.

• 71 cg cg

Cartonaș galben pentru Tîrcoveanu.

• 54 oc oc

Căpățînă își încearcă norocul cu un șut de la distanță, cu pământul, dar mingea este reținută de Pap.

S-a reluat jocul!

Cîmpanu este înlocuit de Bărbuț.

Finalul primei reprize!

• 41 oc oc

Vlădoiu centrează în careu, mingea este reluată de Marius Constantin cu capul, dar nu nimerește spațiul porții adverse.

• 40 oc oc

Nistor nu a putut profita de o gafă în defensiva Botoșaniului! Mijlocașul trece de Chindriș, dar șutul său este respins în corner.

• 38 oc oc

Încă o șansă irosită de Halkiadakis. O minge deviată de Tîrcoveanu ajunge la atacantul grec, dar acesta reia mingea cu tibia și trimite peste poartă.

• 30 oc oc

Bălașa execută slab o lovitură liberă. Mingea este reținută ușor de Pap.

• 24 s s

Keyta, accidentat, este înlocuit de Ashkovski.

• 20 oc oc

O nouă șansă pentru Botoșani! Jonathan Rodriguez trage din afara careului, dar mingea trece pe lângă poarta lui Pigliacelli.

• 19 s s

Galben pentru Mihai Bălașa.

• 10 oc oc

Ocazie mare pentru Botoșani! O fază a elevilor lui Marius Croitoru este încheiată cu șutul ratat al lui Halkiadakis.