FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (8.03.2024)
Exclusiv Numele-surpriză ales de Petrolul Ploiești pentru funcția de antrenor, după demiterea lui Florin Pîrvu
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024
Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou
Botoşani Botoşani
2 - 3
UTA Arad UTA Arad
Sb 31.10.2020 19:15

FC Botoșani - UTA Arad 2-3. Meci nebun, cu două penalty-uri, supergoluri și ratări uriașe

31.10.2020, 21:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Botoșani - UTA Arad s-a terminat 2-3, după un meci nebun, cu două penalty-uri, supergoluri și ratări uriașe.

FC Botoșani - UTA Arad 2-3. Moldovenii, două goluri din două penalty-uri în interval de 5 minute

UTA a început ca din tun meciul din deplasarea cu FC Botoșani, din etapa a noua. Mai intâi Rus a trimis din prima, dar peste, iar apoi Vlad Morar a scăpat singur spre poartă și a deschis scorul.

Arădenii au mai ratat o șansă prin Denis Rusu, iar prima ocazie a botoșănenilor a venit abia în minutul 10, prin Keyta. Moldovenii au egalat prin același Keyta, dintr-un penalty scos de Braun, iar peste câteva minute au mai primit o lovitură de la 11 metri, transformată de Florescu.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Keyta, însă în debutul părții secunde, cei care au marcat au fost arădenii, prin rezerva Erico Da Silva, dintr-o poziție suspectă de offside.

FC Botoșani - UTA Arad 2-3. Oaspeții au ratat cu poarta goală în prelungiri

Apoi echipa lui Laszlo Balint a mai ratat două ocazii bune, prin Rrumbullaku și Ursu și a preluat din nou conducerea după lovitura liberă a lui Vlad Morar.

Finalul a fost incendiar. După două ocazii ale botoșănenilor, ambele prin Ongenda, arădenii s-au făcut de râs în prelungiri, când Buhăcianu nu a reușit să dea gol cu poarta goală, iar FC Botoșani - UTA s-a terminat 2-3.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Meciul FC Botoșani - UTA, din etapa a noua a Ligii 1, va fi transmis în direct, de la ora 19:15, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

FC Botoșani a întrerupt seria de trei înfrângeri la rând, etapa trecută la Mediaș. Trupa lui Marius Croitoru s-a impus la limită, 2-1, și a urcat pe poziția a cincea în clasament, cu 11 puncte. Moldovenii nu mai cunoscuseră gustul victoriei de pe 30 august, când au învins Poli Iași, scor 4-0.

De partea cealaltă, UTA, regina remizelor din Liga 1, a obținut, în runda precedentă, a doua victorie a sezonului, 1-0, în fața celor de la Chindia. La egalitate de puncte cu adversara de astăzi, arădenii sunt clasați o poziție mai jos, din cauza golaverajului inferior.

LIVE VIDEO FC Botoșani - UTA, ora 19:15, pe Digi Sport 1. Confruntări directe

Este prima întâlnire directă dintre cele două formații, la fel și la nivelul celor doi antrenori. Golgheterul celor de la FC Botoșani este Keyta, cu trei reușite, în timp ce Ioan Hora este cel mai bun marcator al arădenilor, cu două goluri.

O victorie, un egal și o înfrângere este palmaresul moldovenilor pe teren propriu. UTA nu a simțit gustul înfrângerii în meciurile din deplasare. Formația lui Laszlo Balint a înregistrat trei remize identice, 1-1, și o victorie pe stadionul din Ștefan cel Mare, 1-0, cu Dinamo.

LIVE VIDEO FC Botoșani - UTA, ora 19:15, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Botoșani: Pap – Patache, Chindriș, Holzmann, Țigănașu – Florescu, Rodriguez, Ogenda – Roman, Keyta, Melinte
  • UTA: Iacob – Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku – Tescan, Roșu, Isac, Rusu – Morar, Rus
  • 90+5 fr2

Final de meci. FC Botoșani - UTA Arad 2-3.

• 90+4 oc oc

Ocazie UTA. Portarul botoșănenilor, Pap, iese din poartă pentru a executa o lovitură liberă, mingea ajunge la Buhăcianu, care îi pasează lui Oroian, însă acesta șutează într-un adversar, deși avea poarta goală. Faza continuă, mingea ajunge din nou la Buhăcianu, care se complică și driblează inutuil și ratează șansa de a înscrie.

• 90+3 s s

Alex Ioniță intră în locul lui Rusu.

• 90+1 cg cg

Ongenda primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda execută o lovitură liberă, dar Iacob boxează.

• 85 s s

Buhăcianu intră în locul lui Rus.

• 85 s s

Klapan intră în locul lui Morar.

• 80 oc oc

Ocazie Botoșani. Ongenda trimite un șut-centrare, dar mingea ocolește puțin poarta.