Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
Exclusiv Reacția conducerii lui Dinamo, după ce Hermannstadt a mărit prețul biletelor pentru duelul din play-out: ”O anomalie!”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Stirile Digi Sport
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 1
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
Du 02.06.2019 20:00

Hermannstadt - Dunărea Călărași 2-1. Sibienii merg la baraj, cu gol în minutul 90+6. Dunărea e în Liga 2. Bătaie pe final

02.06.2019, 21:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Hermannstadt a câştigat în ultimul minut al prelungirilor meciul cu Dunărea Călăraşi, din ultima etapă a play-out-ului. Sibienii vor juca împotriva lui "U" Cluj dubla manşă pentru ultimul loc vacant din primul eşalon. În al şaselea minut al prelungirilor, Lendric a marcat golul care o poate menţine pe Hermannstadt în Liga 1. Sibienii vor juca barajul cu U Cluj.

Cu doar 20 de minute înainte de golul lui Lendric, Dunărea a deschis scorul prin Filip pe stadionul din Sibiu. Oaspeţii s-au bucurat doar 8 minute, pentru că Tsoumou a egalat. Atacantul congolez a ratat apoi incredibil, singur cu portarul.

Spiritele s-au încins pe final, iar Blănaru a fost eliminat după ce s-a năpustit asupra unui adversar căzut pe gazon şi l-a târât în afara terenului.

Jucătorii ambelor echipe au fost aproape de o încăierare generală, iar Dan Alexa a fost trimis în tribună. Golul lui Lendric din minutul 90+6 a trimis-o pe Dunărea Călăraşi direct în liga a doua, după doar un sezon petrecut în primul eşalon.

UPDATE: Meciul a fost amânat pentru ora 19:00, din cauza unei ploi torențiale care s-a abătut asupra Sibiului. Terenul mustea de apă, iar arbitrul Ovidiu Hațegan a verificat de mai multe ori suprafața de joc.

VEZI AICI cum arată terenul de la Sibiu.

FC Hermannstadt – Dunărea Călărași este meciul supraviețuirii. Sibienii au doar varianta victoriei, în timp ce oaspeții au și șansa egalului. Cine va reuși să ocupe locul 12 al play-out-ului va juca barajul pentru Liga 1 cu Universitatea Cluj.

Vasile Miriuță se bazeză și pe norocul său de a nu fi retrogradat cu nicio echipă. "Nu mă gândesc la retrogaradare, nu-mi place cuvântul acesta. N-am retrogradat niciodată, nici ca jucător, nici ca antrenor, nu voi retrgograda nici acum", a declarat tehnicianul.

În meciurile directe de la nivelul primului eșalon, FC Hermannstadt are un mic avantaj. Sibienii au reușit o victorie la limită (1-0), la Călărași, în sezonul regulat. Alte două întâlniri s-au terminat la egalitate: 1-1 și 0-0.

Partida va fi arbitrată de cea mai bună brigadă de la ora actuală, formatî din Ovidiu Hațegan, la centru, Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, la linii.

• 90+8 fr2

Final de meci. Hermannstadt învinge dramatic Dunărea CĂlărași și se califică la baraj.

• 90+6 g g

GOOOOOL Hermannstadt! Petrescu execută o lovitură liberă, iar Lendric dă lovitura din apropiere.

• 90+4 s s

Keyta intră în locul lui Benzar.

• 90+4 cg cg

Filip primește cartonaș galben.

Popovici primește cartonaș galben.

• 90+4 cr cr

Blănaru primește direct cartonașul roșu.

• 90 oc oc

Ocazie monumentală a sibienilor. După un corner bătut de Petrescu, Stoica trimite cu capul pe lângă.

• 89 oc oc

Dâlbea trage de la marginea careului, Straton respinge în față, până la Tsoumou, care trage, dar Straton intervine miraculos.

• 85 g g

GOOOOL Hermannstadt! Tsoumou marchează cu capul după un corner.

• 82 cg cg

Dobrosavlevici primește cartonaș galben.

• 81 s s

Honciu intră în locul lui Filip.

• 77 g g

GOOOOL Dunărea Călărași. Bourceanu îi pasează lui Steliano Filip, care trage din prima la colțul luung și marchează.

• 75 s s

Ben Djemia intră în locul lui Gligorov.

• 75 s s

Lendric intră în locul lui Blănaru.

• 67 oc oc

Popovici e lansat în adâncime, intră în careu și trage la colțul scurt, dar Straton respinge perfect.