FOTBAL:CFR CLUJ-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF LIGA 1 CASA PARIURILOR (15.05.2022)
”Preferatul” lui Dan Petrescu a vorbit despre transferul la CFR Cluj: ”Normal că m-aș întoarce”
Screenshot 2024-04-22 at 17.19.22
Dan Petrescu a făcut lista! Primele trei transferuri pe care le vrea la CFR: joacă în străinătate și au mai fost în România
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (14.08.2023)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 0-0, ACUM pe Digi Sport 1. Duel pentru evitarea retrogradării

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat duelul cu FC Voluntari din etapa a șasea din play-off-ul Ligii 1 cu scorul de 1-0. Ardelenii au ajuns la 48 de puncte și s-au depărtat la cinci puncte în fața celor de la FCSB.

Astfel, pentru a-și păstra șansele la titlu, FCSB este obligată să câștige partida cu Farul care va putea fi urmărită luni, de la 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Ardelenii au început în forță partida de pe terenul celor de la Voluntari. Deac a trimis cu capul în bară după doar două minute de joc, iar la faza următoare Debeljuh a fost faultat în careu, iar Adrian Cojocaru a dictat penalty.

Deac a fost cel care a șutat de la punctul cu var. În primă instanță, acesta a reușit să înscrie, dar penalty-ul a fost repetat, iar Popa a reușit să respingă șutul lui Deac.

Portarul de la FC Voluntari s-a făcut din nou remarcat în minutul 24, când a intervenit foarte bine la o centrare expediată de Boateng.

Pe finalul primei reprize, Chipciu i-a pasat foarte bine lui Bordeianu. Acesta a trimis un șut bun la poarta ilfovenilor, însă defensiva a respins balonul.

Mario Camora a expediat o centrare foarte bună în minutul 72, dar portarul de la FC Voluntari a intervenit foarte bine.

În ultimele minute ale partidei, Burcă a șutat spectaculos din întoarcere, însă parada lui Popa a păstrat scorul neschimbat.

Totuși, la următoarea fază, Boateng a reușit să marcheze cu capul, după ce s-a înălțat la o centrare a lui Deac venită de la colțul terenului.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - CFR Cluj 0-1

FC Voluntari este pe locul 4, cu 30 de puncte, în timp ce CFR Cluj se află pe locul 1, cu 45 de puncte. Cele două formații au obiective total diferite în acest final de sezon: ilfovenii vor să prindă locul 4, care poate duce în Conference League, în timp ce ardelenii vor al 5-lea titlu consecutiv.

Cele două formații s-au întâlnit de opt ori în Liga 1, pe terenul celor de la FC Voluntari: 2 victorii Voluntari, o remiză și 5 victorii CFR Cluj.

În partida din sezonul regulat, de la Voluntari, CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Andrei Burcă în minutul 19.

Foști colegi ai ”Generației de Aur”, Dan Petrescu și Liviu Ciobotariu s-au întâlnit de patru ori în meciurile directe, iar de fiecare dată s-a impus ”Bursucul”.

• 04.04.2009 Urziceni - CS Otopeni 1-0
  • 30.10.2021 CFR Cluj - FC Voluntari 1-0
  • 02.03.2022 FC Voluntari - CFR Cluj 0-1
  • 12.03.2022 CFR Cluj - FC Voluntari 3-1

Echipele probabile

FC Voluntari: 71. M. Popa - 24. Ricardinho, 30. Tamaș, 5. Armaș - 8. I. Gheorghe, 22. Rață, 66. Droppa, 18. Helder, 6. Briceag  - 14. Marcelo, 77. Nemec
Rezerve: 12. Rîmniceanu, 2. C. Achim, 3. Meleke, 10. Merloi, 11. Golan, 21. Al. Ilie, 23. Al. Vlad, 80. L. Fulop, 98. Cr. Costin
Antrenor: Liviu Ciobotariu

CFR Cluj: 89. Hindrich - 6. Grahovac, 44. Yuri, 3. A. Burcă - 4. Cr. Manea, 10. C. Deac, 21. A. Boateng, 37. Bordeianu, 45. Camora - 9. Omrani, 27. Petrila
Rezerve: 90. R. Sava, 5. K. Dimitrov, 7. Ad. Păun, 8. Sigurjonsson, 11. Chipciu, 17. Dugandzic, 18. V. Costache, 40. Cvek, 96. Fl. Ștefan
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)

Gol CFR Cluj

Deac centrează din corner, iar Boateng înscrie cu capul.

• 83 oc
    Ocazie CFR Cluj

Burcă șutează spectaculos din întoarcere, dar Popa are o intervenție foarte bună.