FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Doi fotbaliști de la FCSB nu vor juca în derby-ul cu Rapid! Elias Charalambous a făcut anunțul
Exclusiv Daniel Niculae, de azi dublă funcție la Rapid. Un oficial al clubului, înlocuit
Vi 07.10.2022 18:00

FC Voluntari - CS Mioveni 3-1. Ilfovenii bifează un nou succes în Liga 1

07.10.2022, 20:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Meciul FC Voluntari - CS Mioveni, din runda a 13-a a Ligii 1, s-a terminat cu victoria ilfovenilor, scor 3-1.

Golurile partidei dintre cele două formații au fost semnate de Damașcan în minutul 13, Krasniqi în minutul 21, Govea în minutul 45, respectiv Achim, în minutul 59.

FC Voluntari o învinge pe CS Mioveni în etapa a 13-a a Ligii 1

Echipa lui Liviu Ciobotariu a avut meciul ”în mână” și a deschis scorul în minutul 13 al jocului din Liga 1 prin Damașcan. Avantajul nu a ținut mult, pentru că Krasniqi a egalat în minutul 21.

Ilfovenii au trecut în avantaj din nou în minutul 45, după reușita superbă semnată de mexicanul Govea, iar după pauză victoria a fost securizată de Cosmin Achim, la o lovitură de colț, în minutul 59.

Cei de la CS Mioveni au fost mai ofensivi pe final de joc, dar portarul Mihai Popa a avut intervenții foarte bune și a păstrat toate cele trei puncte la Voluntari.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul opt în Liga 1, cu 16 puncte, în timp ce Mioveniul se află pe locul 15, cu șapte puncte din 13 jocuri.

VIDEO Rezumat FC Voluntari - CS Mioveni 3-1

Știrea inițială

FC Voluntari - CS Mioveni LIVE VIDEO, în direct la Digi Sport 1

Înaintea confruntării directe, FC Voluntari este pe locul 10 în Liga 1, cu 13 puncte acumulate din 12 meciuri, în timp ce Mioveni se află pe poziția a 15-a a ierarhiei, penultima, cu 7 puncte.

FC Voluntari pare într-o revenire de formă și este neînvinsă în ultimele trei meciuri, cu adversari bine cotați. Ilfovenii au obținut în acest interval cinci puncte, din remizele cu FCSB și Universitatea Craiova, 1-1, și victoria cu U Craiova 1948, 1-0.

CS Mioveni, în schimb, nu a mai câștigat în Liga 1 din etapa a noua, de la 1-0 cu Sepsi. De atunci, au fost înfrângeri cu U Cluj, 0-1, și Rapid, 1-2, și o remiză, runda trecută, cu U Craiova 1948, 2-2.

Sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de două ori, pentru că FC Voluntari a ajuns în play-off și CS Mioveni a jucat în play-out. În turul sezonului regulat, FC Voluntari s-a impus pe teren propriu cu 4-0, în timp ce la Mioveni a fost egal, 0-0.

FC Voluntari - CS Mioveni LIVE VIDEO, ora 18:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Costin, Droppa, Tavares, Aliji - Damașcan, Nemec, Florea
  • CS Mioveni - Popescu - Scarlatache, Iacob, Garutti - Oancea, Lixandru, Pop, Șerbănică - Blănaru, Krasniqi, Carnat
  • 90+4 fr2

Arbitrul a pus capăt meciului.

• 90+2 oc
    Ocazie CS Mioveni

Carnat a șutat dn nou la poartă, dar Popa a avut din nou o intervenție bună.

• 90
    Info

S-au acordat patru minute de prelungire.

• 90 s
    Schimbare FC Voluntari

A ieșit Costin și a intrat Marrone.

• 89 oc

Carnat a șutat din afara careului mare, dar Popa a respins mingea din vinclu.

• 85 oc

Krasniqi a lovit bara.

• 84 cg
    Cartonaş galben CS Mioveni

Krasniqi a vazut cartonașul galben pentru simulare.

• 83 cg
    Cartonaş galben FC Voluntari

Nicolas Popescu a fost avertizat de Sebastian Colțescu în urma unui fault.

• 76 fm
    Fază meci FC Voluntari

Damașcan a dribalt toți jucătorii care i-au ieșit în cale, dar nu a mai apucat să trimită și mingea în poartă.

• 74 s
    Schimbare CS Mioveni

A ieșit Pop și a intrat Ene.

• 73 s

Au ieșit Nemec și Govea. Au intrat Florea și Nicolas Popescu.

• 70 s

Au ieșit Kabananga și Scarlatache. Au intrat Burlacu și Carnat.

• 66 s
    Schimbare FC Voluntari A ieșit Tavares și a intrat Lopes.
  • 59 g
    Gol FC Voluntari

Cosmin Achim a marcat simplu, din șase metri, la o lovitură de colț. Golul a fost validat de VAR.

• 57 s

A ieșit Blănaru și a intrat Coșereanu la CS Mioveni.

• 54
    Info Scarlatache a reluat cu capul o minge la un corner, dar mingea s-a dus mult pe lângă poarta lui Popa.

A ieșit Lixandru și a intrat Toma la CS Mioveni.

• 45 g

Omar Govea a înscris superb cu un șut de la distanță.

• 33
    Info

Krasniqi a reluat o minge din marginea careului mare, dar mingea s-a dus ușor în brațele lui Mihai Popa.

• 30 cg

Balaur a fost avertizat pentru un fault la Damașcan.

• 27 oc
    Ocazie FC Voluntari

Damașcan a șutat din apropierea careului mic, dar mingea s-a dus peste poarta lui Popescu.

• 25
    Info

Balaur a reluat o minge cu capul în careul celor de la FC Voluntari, dar mingea s-a dus mult peste poartă.

• 21 g
    Gol CS Mioveni

Krasniqi a egalat situația de pe tabela de marcaj. Acesta a înscris din interiorul careului mic.

• 13 g

Damașcan a deschis scorul cu un șut simplu din partea stângă a careului de șase metri.

• 2
    Info

Droppa a șutat de la mare distanță, dar mingea a trecut mult peste poarta celor de la CS Mioveni.

A început meciul din etapa a 13-a a Ligii 1.