trofeu liga 2
Video Liga 2, play-off. S-a încheiat etapa a treia. Rezultate surprinzătoare și clasamentul
CFR Cluj v FC Farul Constanta - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 13 Aug 2021
Susținere totală pentru Marius Șumudică, pentru preluarea Rapidului: ”Nu e fricos, e caracter puternic”
Etapa 4 Superliga: Rezumatele Etapei
Play-off / Play-out
FC Voluntari FC Voluntari
0 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 29.10.2022 19:00

FC Voluntari - Petrolul 0-1. "Lupii galbeni" câștigă, după ce ilfovenii au ratat ocazii imense

29.10.2022, 20:55

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Petrolul a bifat a doua victorie la rând în Liga 1. S-a impus cu 1-0 pe terenul lui FC Voluntari și urcă, provizoriu, pe loc de play-off. Ilfovenii au irosit șanse imense.

FC Voluntari - Petrolul 0-1. Ilfovenii au ratat multe ocazii, iar ploieștenii au avut o bară

Voluntariul a avut prima oportunitate de gol, când Rață a ratat o ocazie imensă din câțiva metri. Cei care au deschis scorul au fost ploieștenii, în minutul 10, prin Grozav, cu o execuție superbă, care a însemnat al treilea său gol în 3 meciuri consecutive.

Au urmat două oportunități ale ilfovenilor în aceeași fază, prin Andres și Damașcan. Govea a ratat și el din câțiva metri, iar la poarta cealaltă, Irobiso a șutat pe lângă vinclu.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut tot Voluntariului, prin Droppa. Partea a doua a început tot cu trupa lui Ciobotariu în atac, când Huja a respins din fața porții o minge periculoasă.

FC Voluntari - Petrolul 0-1. Grozav are 3 goluri în 3 meciuri oficiale consecutive

Meijers a avut apoi și el de lucru și a respins din fața porții. Cea mai mare ocazie a reprizei secunde i-a aparținut lui Nemec, care nu a putut marca din poziție foarte bună.

Petrolul a avut o ocazie mare în repriza a doua, când șutul lui Seto a nimerit transversala, iar peste câteva minute, Țicu și Grozav nu au putut marca din câțiva metri.

Damașcan a ratat o ocazie imensă în minutul 77, când a trimis razant cu bara. În prelungiri, Voluntariul a mai ratat două șanse: potarul Petrolului a ieșit la timp și a reținut din fața lui Nemec, iar la ultima fază, Armaș a trimis cu capul pe plasa porții.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Voluntari - Petrolul 0-1:

FC Voluntari și Petrolul Ploiești se înfruntă de la ora 19:00, în direct la Digi Sport 1, în etapa a 16-a din Liga 1. Meciul poate fi urmărit și în format LIVE VIDEO & TEXT pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FC Voluntari - Petrolul, LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1, în etapa a 16-a din Liga 1

FC Voluntari nu are un moral prea bun înaintea partidei cu Petrolul. Gruparea ilfoveană a pierdut meciul din runda trecută cu Chindia Târgoviște, scor 0-3.

De partea cealaltă, Petrolul a învins-o pe FC Argeș, scor 2-0, și a provocat demiterea lui Andrei Prepeliță de la trupa din Trivale.

Înaintea meciului din etapa a 16-a din Liga 1, FC Voluntari se află pe locul 10 în Liga 1, cu 17 puncte, în timp ce Petrolul se află pe poziția șaptea, cu 20 de puncte. Cu un succes sau o remiză, ”lupii galbeni” pot trece cel puțin provizoriu pe ultimul loc de play-off, ocupat de FCSB în prezent.

Clasament Liga 1

Clasamentul din Liga 1 / Foto: Digi Sport

Nae Constantin, despre meciul cu FC Voluntari

Va fi un meci important, ca toate celelalte, de altfel, în care vom întâlni o echipă bună a campionatului, dar care, din punctul meu de vedere, nu traversează o perioadă foarte bună și mi-aș dori să profităm de asta.

Nu o să fie ușor, pentru că au în lot jucători cu mare experiență, au un antrenor, la fel, cu mare experiență, și, în concluzie, FC Voluntari este o formație care, dacă nu ești atent, te poate taxa atunci când nu te gândești! Dar, ne-am pregătit bine și sper să obținem un rezultat pozitiv”, a spus Nae Constantin, despre meciul cu FC Voluntari.

• 90+5 fr2

FC Voluntari - Petrolul se termină 0-1.

• 90+5 oc
    Ocazie FC Voluntari

Armaș reia cu capul, dar mingea cade pe plasa porții.

• 90+3 oc

Portarul iese la timp și reține din fața lui Nemec.