florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Voluntari Voluntari
1 - 5
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 27.08.2018 22:00

FC Voluntari - U Craiova 1-5. Hat-trick Bancu, gol superb Mitriță și două penalty-uri în 3 minute

27.08.2018, 22:40

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Etapa a 6-a din Liga 1 s-a încheiat cu o victorie clară a Craiovei pe terenul celor de la FC Voluntari. Nicușor Bancu a fost cel mai bun om al trupei din Bănie și a reușit să marcheze un hat-trick.

Universitatea Craiova a facut spectacol în meciul care a închis etapa a 6-a din Liga 1. Oltenii nu au avut milă de FC Voluntari, echipă la care Dinu Todoran a fost antrenor interimar.

Alb-albaştrii au marcat de patru ori în prima repriză, în decurs de 17 minute. Nicuşor Bancu a deschis scorul după o eroare făcută de Wallace. Vâtcă a fost învins şi de Renato Kelic, cu o lovitură de cap, după o centrare venită din lovitură liberă. Trei jucători ai gazdelor nu au putut să îl oprească pe croat din a marca golul cu numărul 100 al acestei ediţii de campionat. Cea mai frumoasă reuşită a purtat semnătura lui Mitriţă.

Până la pauză Nicuşor Bancu a izbutit să realizeze dubla. Ilfovenii au marcat golul de onoare din penalty. Aissa Laidouni a fost fără greşeală de la 11 metri. Un minut mai târziu au primit penalty şi jucătorii lui Mangia. Bancu a semnat hattrick-ul şi Universitatea a câştigat cu 5 la 1.

Pentru Universitatea Craiova a fost cea mai clară victorie din deplasare obținută de la promovarea în Liga 1.

• 90+3 fr2

Final de partidă la Voluntari. Craiova câștigă cu 5-1 într-un meci în care Bancu și-a trecut în cont un hat-trick

• 89 cg cg

Căpățînă vede și el cartonașul galben

• 87 gp gp

GOOOOL CRAIOVA! GOOOOL BANCU! Internaționalul român transformă de la punctul cu var și își trece în cont hat-trick-ul

• 86 p p

PENALTY CRAIOVA! Cicâldău trage de la distanță, Vâtcă respinge, mingea e urmărită de portarul gazdelor dar și de Markovic. Olteanul este agățat de Vâtcă și Marius Avram arată din nou punctul cu var

• 85 cg cg

Cicâldău este avertizat pentru faultul făcut în careu asupra lui Laidouni

• 85 gp gp

GOOOOOL VOLUNTARI! GOOOOL LAIDOUNI! Atacantul gazdelor transformă fără probleme lovitura de la 11 metri

• 84 p p

PENALTY VOLUNTARI! Cicâldău îl faultează în careu pe Laidouni și centralul Marius Avram indică punctul cu var

• 83 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Căpățînă șutează cu exteriorul, de la 16 metri, dar mingea trece peste transversala porții oltenilor

• 47 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Abdelhak Belahmeur reia puțin pe lângă poartă o minge centrată din flancul drept al ofensivei gazdelor

• 46 sp2 sp2

A început repriza secundă. Oaspeții au prima posesie

Final de primă repriză pe Arena Anghel Iordănescu din Voluntari. Craiova conduce cu 4-0 după o primă repriză aproape perfectă a jucătorilor antrenați de italianul Devis Mangia

• 43 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Costin Lazăr a trimis o torpilă de la aproape 30 de metri, dar portarul italian din poarta Craiovei a reușit să resping

• 41 g g

GOOOOOL CRAIOVA! GOOOL BANCU! Defensiva gazdelor e la pământ. Bancu a reușit dubla cu un șut la colțul lung

• 39 g g

GOOOOOL CRAIOVA! GOOOOL MITRIȚĂ! Baicul l-a lansat pe Bancu în flancul stâng, care i-a pasat lui Mitriță. Căpitanul oaspeților i-a ridiculizat pe fundașii adverși și a marcat în poarta ilfovenilor

• 27 g g

GOOOOL CRAIOVA! GOOOOL KELIC! Urcat în careul ilfovenilor la o fază fixă, fundașul central al oltenilor a sărit peste 3 apărători adverși și l-a învins pe Vâtcă cu o lovitură de cap! Este golul cu numărul 100 marcat în acest sezon din Liga 1

• 24 g g

GOOOOOL CRAIOVA! GOOOOL BANCU! Cel mai periculos om al oltenilor în această primă repriză deschide scorul. Cicîldău a trimis o minge în careul ilfovenilor, Wallace a încercat să respingă cu călcâiul, dar mingea ajuns la Bancu, care a marcat din 8 metri

• 23 s s

Dinu Todoran face prima schimbare încă din minutul 23. Alexandru Tudorie intră în locul lui Pîrcălabu

• 19 oc oc

OCAZIE CRAIOVA! Briceag a centrat, dar reluarea lui Baicu din fața porții a fost amortizată de un fundaș ilfovean și balonul a fost reținut de Vâtcă

• 16 oc oc

OCAZIE CRAIOVA! Bancu ajunge încă o dată în poziție de finalizare, dar șutul său de la marginea careului de 16 metri este reținut fără probleme de portarul Vâtcă

• 10 fm fm

Aissa Laidouni a reluat cu capul, de la 14 metri, dar mingea s-a dus mult peste poartă

• 2 oc oc

OCAZIE CRAIOVA! Start în forță al oltenilor. Bărbuț recuperează o minge în jumătatea adversă și pasează pentru Mitriță, acesta lasă balonul pentru Bancu, al cărui șut la colțul lung trece puțin pe lângă bara porții gazdelor

• 1 sr1 sr1

A început partida dintre FC Voluntari și U Craiova. Gazdele au avut lovitura de start