FOTBAL: POLI IAȘI - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.10.2023)
”Strigătul” de disperare al lui Florin Pîrvu, după eliminarea lui Ricardinho din FC Voluntari - FCU Craiova 0-0
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (23.04.2024)
Video FC Voluntari - FCU Craiova 0-0. Cele două formații rămân în zona retrogradării
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 1-1, ACUM pe Digi Sport 1. ”Câinii” restabilesc egalitatea și rămân în 10
LIVE Fotbal European
Voluntari Voluntari
2 - 1
UTA Arad UTA Arad
Vi 17.12.2021 20:30

FC Voluntari - UTA Arad 2-1. Golul lui Marius Briceag le asigură ilfovenilor clasarea pe podium la finalul anului

17.12.2021, 22:15

• SuperLiga: ”U” Cluj - Poli Iași, miercuri, 16:45, DGS 1

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

FC Voluntari a învins-o cu 2-1 pe UTA Arad, în meciul care a deschis etapa 21 din Liga 1.

FC Voluntari - UTA Arad 2-1

UTA Arad a început în ofensivă jocul de la Voluntari și a amenințat prima dată poarta apărată de Mihai Popa în minutul 14, când Desley Ubbink a șutat pe lângă poartă, de la marginea careului. La doar două minute de la ratarea olandezului, UTA a reușit să dea lovitura, prin David Miculescu, cel care a reluat în poartă, după ce a fost lansat de brazilianul Roger.

FC Voluntari a avut imediat șansa egalării, dar Cristi Costin a șutat peste poartă din interiorul careului. La doar șase minute, în minutul 24, ilfovenii au avut o nouă ocazie de a marca, însă Ion Gheorghe nu a reușit să-l învingă pe Florin Iacob.

În minutul 40, FC Voluntari a trecut încă o dată pe lângă gol, prin Lukas Droppa, care a șutat în plasa laterală. În minutul 44, Dangubic a avut o dublă-ocazie, în aceeași fază, însă de fiecare dată a fost blocat de Mihai Popa. Înaintea pauzei, ilfovenii au reușit să egaleze, prin Adam Nemec, care l-a învins pe Florin Iacob din interiorul careului.

FC Voluntari a început în ofensivă partea secundă și a ratat ocazii prin Marius Briceag și Ion Gheorghe. Același Briceag a avut șansa golului și în minutul 64, însă Florin Iacob a intervenit decisiv, la colțul scurt.

Golul victoriei pentru FC Voluntari a venit, în cele din urmă, în minutul 76, când Marius Briceag l-a învins pe Florin Iacob după ce a fost servit în partea stângă de Ion Gheorghe.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Astfel, FC Voluntari a obținut cele trei puncte și și-a asigurat clasarea pe locul trei la finalul anului, cu 37 de puncte acumulate în 21 de runde. UTA Arad, în schimb, este pe locul 9, cu 27 de puncte.

Etapa cu numărul 21 în Liga 1 debutează vineri, iar primul meci este cel dintre FC Voluntari și UTA

FC Voluntari - UTA se joacă de la ora 20:30 și va putea fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, sau pe www.digisport.ro și Aplicația Digi Sport (disponibilă pe Magazin Play sau App Store), de către abonații RCS & RDS.

FC Voluntari - UTA, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1.

Înainte de duelul de pe Stadionul Anghel Iordănescu, FC Voluntari continuă să se afle pe podiumul Ligii 1. Ilfovenii sunt pe locul 3, cu 34 de puncte adunate, departe însă de primele două clasate. FCSB are 12 puncte în față, în timp ce liderul CFR Cluj e la diferență de 20 de puncte.

Echipa pregătită de Liviu Ciobotariu nu a mai pierdut în campionat din octombrie, atunci când CFR Cluj o învingea cu 1-0. Totuși, ilfovenii pierd puncte prin remizele care le obțin des, lucru care a început să se întâmple recent. În ultimele 6 meciuri de campionat, FC Voluntari are 4 remize și doar două victorii.

Dacă FC Voluntari reușește să își mențină poziția în campionat, UTA Arad este în cădere liberă. Aflată pe locurile de play-off în primele etape, echipa oaspete a meciului de vineri a ajuns până pe locul 9 după ultimele rezultate.

Trupa lui Laszlo Balint nu a obținut nicio victorie în ultimele 7 meciuri jucate, iar ultimul triumf a venit la finalul lunii octombrie, contra Academicii Clinceni, scor 3-0

• În meciul tur dintre cele două echipe, UTA s-a impus pe teren propriu, cu 2-0.
  • 90+3 fr2

Final de meci.

• 90+1 cg cg
    Cartonaş galben Voluntari

Mihai Popa primește cartonașul galben pentru tragere de timp.

Gol

Marius Briceag îl învinge pe Florin Iacob cu o execuție din interiorul careului și își aduce echipa în avantaj în premieră.

• 70 s s

Antal intră în locul lui Dangubic.

• 69 s s

Lopes intră în locul lui Rață.

• 64 oc oc
    Ocazie Voluntari

După o centrare în diagonală, Briceag reia tare, spre vinclul colțului scurt, dar peste poartă.

• 59 s s

Helder Tavares intră în locul lui Meleke.

• 54 oc oc
    Ocazie UTA Arad

Batha îi trimite lui Passaglia, care șutează din întoarcere, dar nimerește încheietura barelor, mingea ajunge la Roger, care nu îl poate învinge pe portar.

• 52 oc oc

La o pasă în adâncime pentru Ion Gheorghe, Roger vrea să respingă, dar doar deviază ușor mingea, însă Gheorghe trage în direcția portarului.

• 51 oc oc

Cristi Costin centrează pentru Briceag, care reia din prima, din careu, dar în blocaj.

• 45 fr1

La pauză, FC Voluntari - UTA Arad 1-1.

• 45 g g
    Gol

După o centrare în careu, mingea e lovită cu capul de mai mulți jucători și ajunge la Tamaș, care șutează, portarul respinge până la Nemec, care egalează.

• 44 oc oc

Roger îi pasează perfect lui Dangubic, care rămâne singur cu portarul, dar trage exact pe direcția sa, acesta parează, mingea sare la acelați Dangubic, care nu îl poate învinge pe portar nici din a doua încercare.

• 42 oc oc

Ion Gheorghe centrează în fața porții, de unde Nemec reia pe deasupra porții.

• 40 oc oc

Meleke execută un corner până la Droppa, care pivotează și șutează din careu, dar nimerește plasa exterioară.

• 35 oc oc

Din lovitură liberă, Rață mișcă mingea pentru Tamaș, care, în locul unui șut în forță, fentează și îi pasează lui Droppa, care șutează în colegul său, Costin, din careu.

• 24 oc oc

Ion Gheorghe șutează la colțul lung, dar cam slab, iar portarul reține.

• 22 oc oc

Miculescu îi pasează lui Dangubic în careu, dar acesta se împiedică și cade în genunchi în fața porții.

• 18 oc oc

Rață pasează perfect pentru Costin, care intră în careu, dar șutează peste poartă.

• 16 g g
    Gol

Dangubic trimite cu călcâiul pentru Roger, care îl lansează perfect pe Miculescu, iar acesta deschide scorul cu un șut în diagonală.

• 14 oc oc

Ricardinho respinge o centrare, mingea ajunge la Ubbink, care șutează din 15 metri, dar pe lângă poartă.