FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
dican
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Duelul de foc dintre FCSB și CFR Cluj din etapa cu numărul 22 din Liga 1 s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, iar partida nu a dus lipsă de goluri și întorsături de situație.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut ardelenilor, în minutul 4, atunci când Manea a centrat din prima, iar Debeljuh a trimis cu capul. Andrei Vlad a avut o paradă magistrală.

În minutul 6, FCSB a replicat prin ocazia lui Olaru. Acesta a ajuns la un balon respins greșit de Boateng în interiorul careului și a trimis din prima puțin pe lângă poartă.

FCSB a deschis scorul în minutul 24, prin golul superb înscris de Octavian Popescu. ”Perla” lui Gigi Becali a șutat din afara careului direct în vinclul porții lui Otto Hindrich.

Roș-albaștrii nu au fost prea mult timp în frunte pe tabela de scor, pentru că ardelenii au egalat în minutul 36, prin golul lui Debeljuh. Acesta s-a înălțat la o centrare și l-a învins cu ușurință pe Andrei Vlad.

Același Debeljuh i-a pus în avantaj pe ardeleni câteva minute mai târziu. Croatul a ajuns la un balon trimis în careu de Deac și a înscris în poarta goală.

FCSB putea restabili egalitatea în minutul 49, atunci când Octavian Popescu i-a pasat foarte bine lui Dumiter în fața porții. Dumiter a alunecat în momentul execuției și nu a reușit să finalizeze. Ardelenii au răspuns prin ocazia aceluiași Debeljuh din minutul 59. Deac a centrat din flancul drept, iar croatul a reluat cu capul, însă Andrei Vlad a reușit să rețină.

În minutul 71, Tănase i-a pasat lui Florinel Coman care a centrat foarte bine, iar Valentin Gheorghe a apărut la finalizare și a restabilit din nou egalitatea.

La fel ca în prima repriză, ardelenii au marcat imediat. În minutul 77, Deac a centrat de la colțul terenului, balonul a fost oprit cu capul de Graovac, iar Chipciu a șutat perfect la poarta lui Vlad.

FCSB putea înscrie în minutul 89, atunci când Iulian Cristea a centrat foarte bine, iar Dumiter s-a înălțat și a trimis peste poartă.

În ultimele momente ale partidei, FCSB a înscris golul egalizator. Valentin Gheorghe a expediat o centrare foarte bună, iar Iulian Cristea a câștigat duelul cu Chipciu și a înscris în poarta lui Hindrich.

CFR Cluj este lider în clasamentul din Liga 1, cu 58 de puncte, în timp ce FCSB se află pe a doua poziție, cu 48 de puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - CFR Cluj 3-3

FCSB - CFR Cluj 3-3

FCSB este fără doar și poate formația care joacă sub presiune, în special din cauza diferenței importante de puncte din clasament. Ardelenii abordează partida din poziția de lider și în cazul unei victorii, iau o opțiune importantă în lupta pentru titlu.

Bucureștenii speră să iasă învingători din meci și să păstreze șanse bune de a rămâne aproape de campioană. În tur, ardelenii i-au umilit pe cei de la FCSB, învingând la scor, 4-1.

FCSB - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Digi Sport 1 | Sebastian Colțescu va arbitra derby-ul FCSB - CFR Cluj

Colţescu va fi ajutat de asistenții Mircea Grigoriu şi Daniel Mitruţi, iar arbitru de rezervă va fi Sorin Costreie. Observator va fi Aron Huzu.

Meciul FCSB - CFR Cluj se va disputa pe Arena Națională. Înaintea meciului, campioana are un avans de zece puncte în fruntea Ligii 1.

Dan Petrescu: "Suntem favoriți, dar nu suntem campioni"

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, a avut numai cuvinte de laudă pentru parcursul FCSB-ului din acest sezon:

"Nu cred în statistică, cred în ce va fi mâine. Indiferent ce ai făcut înainte, ca jucător și antrenor, nu are nicio semnificație la meciul următor. Trebuie să fim conștienți că un meci cu FCSB e foarte greu indiferent de circumstanțe.

FCSB FCSB
  • 90+5 final
  • 90+3 g
    Gol FCSB

Valentin Gheorghe centrează, Iulian Cristea câștigă duelul cu Chipciu și înscrie în poarta lui Hindrich.

• 90+3 s
    Schimbare CFR Cluj

Cestor este introdus în locul lui Deac.

• 90+3 s

Itu este introdus în locul lui Bordeianu.

• 89 oc
    Ocazie FCSB

Iulian Cristea centrează foarte bine, Dumiter se înalță și trimite peste poartă.

• 88 s

Debeljuh este înlocuit cu Dugandzic.

• 88 s
    Schimbare FCSB

Oaidă este introdus în locul lui Tănase.

• 83 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Deac vede cartonașul galben.

• 77 g
    Gol CFR Cluj

Deac centrează de la colțul terenului, balonul a fost oprit cu capul de Graovac, iar Chipciu a șutat perfect la poarta lui Andrei Vlad.

• 71 g
    Gol FCSB

Tănase îi pasează lui Florinel Coman, acesta centrează, iar Valentin Gheorghe apare la finalizare.

• 69 s

Chipciu este introdus în locul lui Costache.