Exclusiv Toni Petrea a dezvăluit de ce nu a mers cu Laurențiu Reghecampf la Al-Tai
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
FCSB FCSB
1 - 0
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Sb 20.02.2021 20:00

FCSB - Chindia 1-0. Primul gol după 375 de minute pentru gazde, care au obținut prima victorie după 3 înfrângeri la rând

20.02.2021, 21:50

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB a bifat prima victorie după 3 înfrângeri la rând în meciurile oficiale. Oaidă a marcat singurul gol în meciul cu Chindia Târgoviște și a fost prima reușită a roș-albaștrilor după 375 de minute.

FCSB - Chindia Târgoviște 1-0. Olaru a înscris singurul gol al meciului

După ce Florinel Coman a trecut pe sub minge în minutul 6, prima ocazie a meciului i-a aparținut lui Moruțan, care nu a nimerit poarta, însă FCSB a deschis scorul în minutul 21, prin șutul superb al lui Darius Olaru.

În repriza a doua, Aioani a scos spectaculos, de sub transversală, șutul lui Coman, iar apoi Chindia a dat primele semne de ofensivă, dar Pițian nu a nimerit poarta de la mijlocul terenului.

FCSB - Chindia Târgoviște 1-0. Prima victorie a roș-albaștrilor după 3 eșecuri la rând fără gol marcat

Același Florinel Coman l-a pus la treabă pe Aioani și din lovitură liberă. Daniel Florea a înscris pentru Chindia ca Maradona, cu mâna, dar arbitrul a fost pe fază.

Olaru a tras și el pe poartă, însă Aioani a fost din nou la post, iar la poarta cealaltă, Andrei Vlad a reținut din fața lui Mihai Costea.

Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Ovidiu Popescu, al cărui șut-bombă a fost reținut de Aioani, iar FCSB - Chindia s-a terminat 1-0.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Chindia 1-0:

FCSB are parte azi de un meci extrem de important. De ce? Pentru că roș-albaștrii sunt deja la trei eșecuri la rând, două în Liga 1 și unul în Cupa României, astfel că încă un pas greșit, contra celor de la Chindia Târgoviște, ar putea deteriora atmosfera din cadrul lotului.

În plus, roș-albaștrii au și probleme de lot. Căpitanul Florin Tănase este suspendat din cauza cumului de cartonașe galbene, Olimpiu Moruțan s-a accidentat joi pe sinteticul de la baza de pregătire, plus că și Panțîru are probleme medicale. Despre ultimii doi nu este limpede dacă vor fi refăcuți până la ora de start.

FCSB - Chindia Târgoviște, din etapa a 24-a a Ligii 1, programat sâmbătă, 20 februarie 2021, de la ora 20:00, se va disputa pe Arena Națională și va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 1, precum și pe site, în format LIVE VIDEO&TEXT.

Antrenorul Toni Petrea a recunoscut aceste probleme și a lăsat clar de înțeles că doar victoria poate aduce liniștea la nivel de club.

FCSB - Chindia LIVE VIDEO, 20:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB: Vlad- Ov. Popescu, Haruț, Miron, Radunovic- Șut, Simion, Olaru- Oct. Popescu, Vukusic, Fl. Coman
Antrenor: Toni Petrea

Chindia Târgoviște: Aioani – Kocic, Iacob, Pițian, Căpușă – Diaz, Dulca, Rață, Dumitrașcu – Popa, Florea
Antrenor: Emil Săndoi.

FCSB - Chindia LIVE VIDEO, 20:00, Digi Sport 1 | Unde va disputa echipa din Târgoviște meciurile rămase din acest sezon

Chindia Târgoviște va juca meciurile de pe teren propriu la Buzău, anunțul fiind făcut de LPF.

LPF a confirmat mutarea Chindiei la Buzău, după ce formația din Târgoviște a mai jucat în acest sezon la Ploiești, Giurgiu sau Mogoșoaia: "Chindia Târgoviște va disputa meciurile considerate acasă pe stadionul Municipal din Buzău.

Prima partidă găzduită de noua arenă va fi cea din etapa a 25-a în CASA Liga 1, Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova, programată sâmbătă, 27 februarie, cu începere de la ora 20.00", a anunțat LPF, pe siteul oficial.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. FCSB - Chindia se termină 1-0.

• 90+3 cg cg

Andrei Vlad primește cartonaș galben.

• 90 s s

Șerban intră în locul lui Marco Dulca.

• 88 oc oc

Ocazie FCSB. Ovidiu Popescu execută o lovitură liberă de la distanță, dar exact pe direcția portarului, care reține.

• 87 cg cg

Mihai Costea primește cartonaș galben.

• 85 fm fm

Mitrea centrează de pe stânga în careu, dar Andrei Vlad reține din fața lui Mihai Costea.

• 84 cg cg

Simion primește cartonaș galben.

• 83 s s

Mihai Costea intră în locul lui Daniel Popa.

• 83 s s

Berisha intră în locul lui Daniel Florea.

• 79 s s

Vukusic intră în locul lui Buziuc.

• 79 s s

Simion intră în locul lui Moruțan.

• 78 oc oc

Ocazie FCSB. Olaru șutează din prima, din unghi, dar Aioani prinde.

• 72 s s

Yameogo intră în locul lui Neguț.

• 63 cg cg

Florea primește cartonaș galben.

• 63 fm fm

Gol anulat Chindia, după ce Daniel Florea înscrie cu mâna dintr-o centrare a lui Mitrea.

• 57 oc oc

Ocazie FCSB. Florinel Coman execută o lovitură liberă direct în brațele lui Aioani.

• 54 cg cg

Pițian primește cartonaș galben.

• 51 fm fm

Ocazie Chindia. Pițian șutează de la centrul terenului, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 48 oc oc

Ocazie FCSB. Florinel Coman șutează de la distanță, dar Aioani boxează de sub transversală.

• 46 s s

Florinel Mitrea intră în locul lui Tomas Diaz.

• 46 s s

Buziuc intră în locul lui Oaidă.

Începe repriza a doua.

• 45+2 fr1

La pauză, FCSB - Chindia 1-0.

• 21 g g

GOOOOL FCSB! După un corner, mingea e respinsă de Florea până la Darius Olaru, care șutează din afara careului și înscrie la colțul lung.

• 18 oc oc

Ocazie FCSB. Coman îi pasează lui Moruțan, care îl fentează scurt pe Dinu și șutează la colțul lung, dar pe lângă poartă.