Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
minge
Echipa etapei a 5-a din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-1, ACUM pe DGS 1. Birligea deschide scorul, la doar 3 minute de la intrarea pe teren
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
FCSB FCSB
3 - 2
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 13.02.2022 19:55

FCSB - Chindia Târgoviște 3-2. Meci "nebun". Oaspeții au condus cu 2-0 și au avut gol anulat la ultima fază

13.02.2022, 21:55

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FCSB a avut mari emoții cu Chindia. S-a trezit condusă cu 2-0, cu două goluri primite în 6 minute. Roș-albaștrii au revenit în repriza a doua, prin reușita lui Olaru și dubla lui Vali Gheorghe.

FCSB - Chindia 3-2. Oaspeții au condus cu 2-0

FCSB a avut prima ocazie a meciului, prin Dumiter, însă Chindia a deschis scorul surprinzător, în minutul 15, prin lovitura liberă a lui Popa. După alte 6 minute, târgoviștenii au înscris din nou, prin Butean.

Până la pauză, FCSB a mai avut două ozazii, prin Edjouma și Dumiter, iar Popadiuc nu a nimerit poarta. FCSB și-a revenit în repriza a doua. La un minut după fluierul de start, Olaru a înscris superb.

FCSB - Chindia 3-2. Au fost două goluri anulate, unul pentru FCSB și altul pentru Chindia

A ieșit apoi la rampă rezerva Vali Gheorghe, care a reușit o dublă în interval de 11 minute. Trupa lui Emil Săndoi nu a renunțat, iar Popa a ratat. FCSB a avut un gol anulat, după ce arbitrul a crezut că Ianis Stoica a atins mingea cu mâna.

Finalul a fost unul nebun. Vlad a apărat senzațional șutul lui Chunchukov, însă la ultima fază a meciului, golul lui Pițian a fost anulat controversat, pe motiv de offside. FCSB - Chindia s-a terminat 3-2, iar roș-albaștrii păstrează distanța de 6 puncte față de liderul FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Chindia 3-2:

FCSB o întâlnește pe Chindia Târgoviște, duminică, 13 februarie, de la ora 19:55, într-o partidă contând pentru etapa a 26-a din Liga 1. Meciul se dispută pe Arena Națională din Capitală.

Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1, dar și în format LIVE VIDEO pe www.digisport.ro și pe aplicația Digisport.

FCSB - Chindia Târgoviște, LIVE VIDEO, ora 19:55, pe Digi Sport 1!

FCSB este pe locul doi în clasament, cu 55 de puncte, și are mare nevoie de o victorie împotriva târgoviștenilor pentru a rămâne în ”plasa” lideerului CFR Cluj. Cu un succes, FCSB se reapropie la șase puncte de formația din Gruia.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște este pe locul 11, cu 28 de puncte, fiind mai aproape de zona retrogradării, decât de play-off.

Ambele formații sunt neînvinse în ultimele cinci runde. Ba, mai mult, FCSB nu a mai pierdut în campionat de 18 runde și este favorită certă în acest duel.

Cu toate acestea, formația antrenată de Emil Săndoi este cunoscută pentru modul compact de a se apăra, dar și pentru contraatacul ”fulgerător” pe care îl deține și care a făcut numeroase victime.

FCSB și Chindia s-au întâlnit de două ori în Liga 1, pe terenul bucureștenilor:

• 20.02.2021: FCSB - Chindia 1-0
  • 22.02.2020: FCSB - Chindia 1-1

FCSB trebuie să fie foarte atentă în această confruntare. Chindia se simte foarte bine în deplasare, unde a reușit trei victorii (1-0 cu Farul, 1-0 cu Clinceni și 2-0 cu UTA arad) în ultimele cinci etape disputate departe de stadionul din Ploiești, unde-și joacă partidele de acasă.

• În tur, la Ploiești, FCSB s-a impus cu 1-0. Unicul gol a fost marcat de Constantin Budescu, din lovitură de la 11 metri, în minutul 90+7.
FCSB FCSB
  • 90+5 fr2

Final de meci. FCSB - Chindia se termină 3-2.

• 90+4 cg
    Cartonaş galben Chindia Targoviste

Popa e avertizat pentru proteste.

• 90+4 fm
    Fază meci Chindia Targoviste

Gol anulat Chindia. După un șut blocat al lui Corbu, mingea sare la Cantave, care pasează pentru Pițian, acesta înscrie, dar golul e anulat pentru offside.

• 90 cg

Corbu e avertizat.

• 88 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

După o centrare înaltă, Sorin Șerban greșește intervenția, mingea rămâne la Chunchukov, dar șutul său din apropiere e apărat de Vlad.

• 87 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Corbu intră în locul lui Passaglia.

• 87
    Info

Gol anulat FCSB. Ianis Stoica e lansat în adâncime, portarul iese și degajează, dar mingea îl lovește pe Stoica, acesta urmărește balonul și înscrie, însă reușita e anulată, pe motiv de henț. Pe reluare pare că mingea îl lovește în spate.