FOTBAL:CONFERINTA PRESA FCSB INAINTEA MECIULUI CU FK VIKING STAVANGER, PLAY OFF UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE (17.08.2022)
Exclusiv Nicolae Dică e gata să revină în antrenorat, după doar 3 zile: "Este clubul pe care-l iubesc!"
Universitatea Cluj v FCSB - Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 31 Oct 2022
Exclusiv O ”discuție mai aprinsă” și OUT! Nicolae Dică a spus cum s-a produs despărțirea de FC Voluntari
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
FCSB FCSB
3 - 2
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Du 14.08.2022 21:30

FCSB - Chindia 3-2. Ce nebunie! Oaspeții, în 10 oameni din minutul 7, au avut 2-0 în minutul 28

14.08.2022, 23:25

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Spectacol total pe Arena Națională! FCSB - Chindia s-a terminat 3-2, în etapa a cincea, după ce târgoviștenii, care erau în 10 oameni din minutul 7, au avut 2-0 din minutul 28.

Partida a avut un start "nebun", când Neguț a fost eliminat după doar câteva minute. Chiar și așa, târgoviștenii au deschis scorul în minutul 22, prin acțiunea superbă a lui Popadiuc.

A urmat bara lui Dulca, din minutul 25, însă după 3 minute, Popa a marcat al doilea gol al Chindiei. Rață a tras peste poartă, iar Pantea nu a putut înscrie din poziție unu-la-unu cu portarul.

Apoi Miculescu nu a nimerit poarta din două faze identice, cu Boboc la serviciu. După 0-2 a pauză, partea secundă a început furtunos, cu golul lui Cordea, din minutul 48.

FCSB - Chindia 3-2. Ce nebunie! Gazdele au ratat ocazii imense

Edjouma a ratat apoi o ocazie mare, FCSB a egalat în minutul 55, prin același Cordea, iar asaltul echipei lui Nicolae Dică a continuat. Miculescu și Octavian Popescu au ratat în aceeași fază, iar capul lui Coman a fost respins de Celea.

Gazdele au întors scorul în minutul 58, prin fundașul Tamm, iar apoi Edjouma nu l-a putut bate pe Căbuz. Chindia a avut o ocazie pe final, prin Mihaiu, care a șutat slab.

În prelungiri, FCSB a ratat o ocazie cum rar se vede, când Olaru și Octavian Popescu au scăpat singuri cu portarul, iar FCSB - Chindia s-a terminat 3-2.

Meciul a fost exact oglinda celui din sezonul trecut, în februarie, când Chindia a condus tot cu 2-0 și au pierdut tot cu 2-3.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Chindia 3-2:

Partida dintre FCSB și Chindia Târgoviște se joacă de la ora 21:30, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe digisport.ro. De asemenea, abonații RCS&RDS pot viziona meciul în aplicația Digi Sport, disponibilă în App Store și Google Play.

FCSB - Chindia Târgoviște LIVE VIDEO, ora 21:30, pe Digi Sport 1. Bucureștenii caută prima victoria sezonului în Liga 1

Confruntarea dintre cele două formații urmează să conteze pentru etapa a cincea din Liga 1, sezonul 2022/2023.

Ultima partidă jucată între FCSB și Chindia Târgoviște a fost tot la București, pe Național Arena, și s-a termiant cu victoria gazdelor, 3-2, la capătul unui meci spectaculos.

Pentru oaspeți au marcat Daniel Popa și Mihai Butean, iar la pauză aceștia conduceau cu 2-0. Totuși, partea a doua a adus revenirea celor de la FCSB, care a întors scorul datorită reușitelor lui Darius Olaru și Valentin Gheorghe (x2).

După 4 partide jucate, cei de la FCSB au doar 3 puncte obținute. Bucureștenii au remizat în prima etapă, 1-1, cu U Cluj, după care au fost învinși de Rapid, 2-0, în Giulești.

Runda a 3-a a adus o confruntare spectaculoasă cu U Craiova 1948, terminată cu scorul de 1-1, pe Național Arena, iar etapa trecută, FCSB a scos doar un punct la Mioveni, 1-1, după ce Ștefan Târnovanu a avut mai multe intervenții decisive.

Echipele probabile:

• FCSB: Târnovanu - Boboc, Haruț, Bouhenna, Pantea - M. Dulca, Oaidă , Rață - Cordea, Popescu, Radaslavescu - I. Stoica
  • Antrenor: Nicolae Dică
  • Chindia Târgoviște: Căbuz - Căpușă, Celea, Boldor, Ad. Ioniță - Vorobjovas, Passaglia - Neguț, Chamed, Popadiuc - D. Popa
  • Antrenor: Adi Mihalcea

Nicolae Dică i-a băgat în ședință pe jucătorii de la FCSB înainte de meciul cu Chindia. Mesajul antrenorului

"Ne așteaptă o partidă de campionat grea. I-am urmărit pe cei de la Chindia și sunt o echipă schimbată față de anul trecut. De la venirea lui Mihalcea fac un pressing mai sus, sunt mai agresivi. Prin Neguț, Popa, pot pune probleme oricând, mai ales pe contraatac.

Nu contează că jucăm cu Chindia sau cu altă echipă, trebuie să câștigăm. A venit momentul să avem prima victorie din acest sezon. Nu ar trebui să fie o apăsare mai mare, la FCSB trebuie să joci orice joc să-l câștigi. Avem 4 meciuri fără victorie, iar mâine seară trebuie să schimbăm asta.

Jucătorii au un moral bun, au 3 meciuri și 3 victorii în cupele europene cu mine. Am tras un semnal de alarmă și mai înainte, am spus că trebuie să fim pregătiți. Nu triumfăm doar cu prezența pe teren, trebuie să dăm sută la sută.

Nicolae Dică: "M-a deranjat foarte mult meciul cu Mioveni"

Aș numi un eșec cel cu Mioveni, care m-a deranjat foarte mult. Cel cu Craiova a fost în alte circumstanțe. Chiar vorbeam cu staff-ul medical și spuneam că avem acest ghinion ca la fiecare meci să avem un accidentat de lungă durată. Fizic au arătat bine jucătorii.

Sunt mai mulți jucători care sunt accidentați, Panțîru, Popescu, Șut, Cristea.b Nu trebuie să ne zboare gândul la meciul cu Viking, pentru că trebuie să câștigăm și să urcăm în clasament și în campionat. Am avut o ședință ieri și le-am zis că după Europa, campionatul e obiectivul nostru.

E clar că primul obiectiv pe care putem să-l îndeplinim este calificarea în grupele Conference League. În campionat, mai sunt multe etape de disputat, știți cum a fost anul trecut când CFR a avut 8 puncte avans și FCSB s-a apropiat. Mă gândesc să menajez jucători, o să fac asta cu siguranță mâine. Îmi e frică și de accidentări.

Au întâlnit campioana României etapa trecută cei de la Chindia și știți foarte bine că se apară foarte bine cei de la CFR Cluj. Nu pot să analizez meciul cu CFR în care au avut doi oameni în plus. Eu mă uit la alea în care au jucat 11 contra 11", a spus Nicolae Dică la conferința de presă premergătoare partidei cu Chindia Târgoviște.

Ocazie FCSB

Olaru și Octavian Popescu scapă singuri cu portarul, Olaru îi pasează lui Popescu, care îi trimite înapoi, dar acesta ratează uluitor.