Fotbalistii rapidisti Razvan Constantin Oaida, Sebastian Andrei Borza, Paul Alexandru Iacob,Phillipe Razvan Onea, Alexan
A fost ”Calul Troian”? Un ex-FCSB-ist, cel mai slab jucător al Rapidului din play-off
Fotbalistul de la FCSB care e ”net peste Rrahmani”
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
FCSB FCSB
2 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 09.04.2018 21:45

FCSB - Craiova 2-0. Momcilovic şi Florin Tănase au adus victoria prin care roş-albaştrii şi-au consolidat locul 1

09.04.2018, 22:25

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FCSB şi-a consolidat primul loc în Liga 1, datorită victoriei cu 2-0 obţinută pe Arena Naţională în faţa celor de la CS U Craiova. Marko Momcilovic şi Florin Tănase, din penalty, au marcat golurile unui succes care îi duce pe roş-albaştri la două puncte de CFR Cluj şi la şapte faţă de olteni, în clasamentul play-off-ului.

Roş-albaştrii au fost periculoşi încă din minutul 1, când Dennis Man a ratat o mare ocazie. Până la urmă, oltenii au scos repede mingea din poartă, în minutul 6. Momcilovic a înscris din două încercări, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă.

Titularizat din nou în locul lui Gnohere, Alibec a fost activ în atac şi a fost aproape de gol, înainte de a centra ideal pentru Man, care a irosit o nouă şansă mare.

În partea a doua, acelaşi Alibec a ratat nepermis, dar FCSB s-a desprins pe tabelă. Intrat la pauză, Florin Tănase a majorat diferenţa dintr-un penalty scos de veteranul Teixeira, de asemenea introdus pe teren în startul reprizei secunde.

Pe final FCSB a atacat cu fundaşii. Momcilovic putea reuşi dubla cu o execuţie de generic, pentru ca la faza următoare Planic să rateze la rândul său o mare ocazie.

S-a terminat 2-0 pentru FCSB, într-un meci în care oltenii din tribună au fost mai buni decât cei de pe teren, lucru dovedit de felul în care au cântat la finalul jocului.

FCSB FCSB
  • 93 fr2

FINAL DE MECI! FCSB s-a impus cu 2-0 şi şi-a consolidat primul loc în Liga 1.

• 86 oc oc

Ocazie FCSB! O nouă şansă irosită de roş-albaştri. Tot după un corner, Planic a trimis cu capul, puţin pe lângă poartă.

• 85 oc oc

Ocazie FCSB! Momcilovic a fost aproape de dublă şi nu oricum. Fundaşul sârb a reluat spectaculos cu călcâiul, după o lovitură de colţ, dar Mitrovic a avut un reflex pe măsură şi a respins de sub bară.

• 75 s s

Ultima schimbare la FCSB. Gnohere a intrat în locul lui Alibec.

• 72 cg cg

Băluţă a primit la rândul său "galben", pentru că a reacţionat la intrările lui Man, iar acţiunea sa a fost la un pas să dea naştere unei bătăi între jucătorii celor două formaţii.

• 72 cg cg

Cartonaş galben pentru Dennis Man, pentru un fault asupra lui Zlatinski, urmat de o intrare periculoasă la Mateiu.

• 69 cg cg

Abia intrat pe teren, Mateiu a luat "galben" pentru simulare.

• 68 s s

Ultima modificare la oaspeţi. Mateiu a intrat în locul lui Andre Santos.

• 58 s s

Schimbare la Craiova. Băluţă a intrat în locul lui Kelic.

• 51 g g

GOOOOOL, 2-0 FCSB! Florin Tănase a executat impecabil lovitura de la 11 metri, iar roş-albaştrii şi-au dublat avantajul.

• 49 p p

Penalty pentru FCSB! Dimitrov l-a faultat pe Teixeira, care reuşise un dribling superb în faţa bulgarului.

• 47 oc oc

Ocazie FCSB! O primă şansă pentru roş-albaştri, imediat după reluarea jocului. Alibec a ratat complet execuţia dintr-o poziţie ideală, iar Mitrovic a prins uşor.

Schimbare la FCSB. Teixeira i-a luat locul lui Budescu.

Schimbare la FCSB. Florin Tănase a intrat în locul lui Cristi Tănase.

PAUZĂ! FCSB conduce cu 1-0, datorită golului marcat de Momcilovic.

• 44 fm

Prima repriză se încheie cu o accidentare teribilă, ca urmare a unei ciocniri între Răzvan Popa, care a trimis în bară, şi Bălgrădean. Ambii au rămas întinşi pe gazon, portarul roş-albaştrilor având sânge pe faţă. Istvan Kovacs a dictat fault în atac, apoi a pus capăt primei părţi.

• 39 oc oc

Ocazie Craiova! Mitriţă a pătruns central şi a tras de la marginea careului, dar pe centrul porţii, astfel că Bălgrădean a prins uşor.

• 36 cg cg

"Galben" pentru Budescu, tot pentru proteste.

• 27 cg cg

Ovidiu Popescu a primit un cartonaş galben, după ce a protestat la o decizie a lui Istavn Kovacs.

• 26 oc oc

Ocazie FCSB! Dennis Man a ratat şansa de a dubla avantajul gazdelor, după o acţiune foarte bună pe partea stângă a lui Alibec. Atacantul vicecampioanei a centrat excelent în faţa porţii, dar fostul arădean a lovit greşit mingea şi a trimis peste poartă.

• 16 oc oc

Ocazie FCSB! Şansă mare de a se desprinde pentru roş-albaştri, dar Răzvan Popa a intervenit providenţial în faţa lui Alibec, care era pregătit să reia o nouă centrare excelentă a lui Budescu.

• 10 oc oc

Ocazie Craiova! Replica oltenilor nu s-a lăsat mult timp aşteptată. Zlatinski a tras periculos de la marginea careului, dar mingea nu a prins spaţiul porţii lui Bălgrădean.

• 6 g g

GOOOOOL, 1-0 FCSB! Roş-albaştrii au deschis scorul prin Marko Momcilovic. Fundaşul sârb a înscris din a doua încercare, după ce, iniţial, Mitrovic a reuşit să respingă mingea pe care a trimis-o după centrarea perfectă a lui Budescu.

• 5 s s

Schimbare după doar 5 minute la oaspeţi. Martic, accidentat, i-a lăsat locul lui Dimitrov.

• 1 oc oc

Ocazie FCSB! Gazdele au avut nevoie de mai puţin de un minute pentru a fi aproape de gol. Cristi Tănase a centrat foarte bine de pe stânga, dar Man nu a reuşit să trimită pe spaţiul porţii din 6 metri.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.