Mihai Pintilii a spus care a fost principalul atu al FCSB din acest sezon: ”Asta le-a lipsit tot timpul”
Bogdan Lobonț a rămas fără cuvinte când a fost întrebat despre derby-ul cu FCSB. ”Mai este ceva de spus?”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
FCSB FCSB
2 - 0
Farul Farul
Lu 14.03.2022 21:00

FCSB - Farul 2-0. "Roș-albaștrii" și-au luat revanșa și au debutat cu dreptul în play-off. Faze controversate de arbitraj

14.03.2022, 22:50

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Învinsă fără drept de apel de Farul pe 27 februarie, FCSB și-a luat revanșa în prima etapă din play-off. "Roș-albaștrii" au câștigat cu același scor cu care pierduseră în urmă cu două săptămâni în fața echipei lui Hagi și au debutat cu dreptul în play-off.

FCSB - Farul 2-0. Constănțenii au cerut două penalty-uri, dintre care unul clar

Meciul a început în forță, cu un șut al lui Octavian Popescu, în minutul 2, urmat la câteva secunde de o fază la care constănțenii au cerut penalty.

"Roș-albaștrii" au mai avut o ocazie bună în minutul 3, apoi echipa lui Toni Petrea s-a instalat la conducerea jocului. Șutul lui Mamut a fost blocat de Mladen, iar cel al lui Octavian Popescu s-a dus direct în brațele portarului.

După un sfert de oră de joc, FCSB a ratat o șansă mare de a înscrie, prin Mamut, iar apoi șutul lui Tănase a fost parat cu piciorul de Aioani.

FCSB - Farul 2-0. Roș-albaștrii sunt la 7 puncte de liderul CFR Cluj

Octavian Popescu a ieșit din nou la rampă, dar nu a avut noroc, iar peste un minut, Mamut nu a avut nici el succes. Ultimele două șanse din prima repriză au aparținut Farului, prin Jefte.

În repriza secundă, Coman a nimerit transversala, iar apoi a avut loc cea mai controversată fază a meciului, când Moldoveanu a fost busculat de portar, dar arbitrul Rusandu nu a acordat penalty.

Tănase a avut și el o oportunitate bună, iar la cealaltă poartă, Jefte a irosit o șansă bună. FCSB a deschis scorul în minutul 66, prin Edjouma, după o fază creată tot de Popescu.

O altă fază conroversată a avut loc în minutul 78, când Dussaut a luat două galbene în 3 secunde. Pe final, echipa lui Toni Petrea a mai marcat o dată, prin Octavian Popescu, iar FCSB - Farul s-a terminat 2-0.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Farul 2-0:

FCSB și Farul Constanța urmează să se întâlnească astăzi, de la 21:00, în DIRECT pe Digi Sport 1 și LIVE TEXT și VIDEO pe www.digisport.ro. Pentru abonații Digi Mobil, partida se poate viziona și în aplicația Digi Sport, disponibilă în APP Store și Google Play.

Meciul va conta pentru prima etapă a play-off-ului Ligii 1, ediția 2021-2022.

FCSB - Farul Constanța LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1 | Victoria, singura variantă pentru bucureșteni

FCSB a început play-off-ul de pe poziția a doua, la 7 puncte de liderul CFR Cluj, care însă a mărit distanță la 10 lungimi după victoria cu FC Voluntari.

Gruparea bucureșteană urmează să aibă parte de un meci foarte dificil contra celor de la Farul Constanța, formație care la ultima întâlnire de pe National Arena, jucată în urmă cu doar două săptămâni, s-a impus cu 0-2.

Totuși, mai multe voci din fotbalul românesc se tem de un posibil meci decis înainte de fluierul de start.

Antrenorul "roș-albaștrilor", Toni Petrea, a declarat că așteaptă o reacție din partea jucătorilor săi. În plus, Petrea a fost deranjat de discuțiile despre un eventual "aranjament" între FCSB și echipa lui Gică Hagi.

"Ne aflăm la debutul acestui play-off, împotriva unui adversar pe care l-am întâlnit de curând, am fost învinși. Am avut o evoluție nu foarte bună. Îmi doresc ca evoluția și mai ales rezultatul să fie altul, să câștigăm.

Farul a reușit să se califice în play-off și cu siguranță are și alte obiective. Ne așteaptă o partidă dificilă, dar sper ca reacția jucătorilor să fie alta față de meciul precedent. N-am avut agresivitatea necesară, n-am pasat așa cum ne-am dorit.

Echipele așa-zis mici și-au îndeplinit obiectivul și nu mai au nicio presiune în play-off. Mi se pare deplasat total să ne gândim la asemenea lucruri (n.r. – suspiciunile de blat de la meciul dintre FCSB și Farul, din sezonul regulat). Nu pot crede în ziua de azi, e peste puterea mea de a gândi. Doar oameni care n-au ce face se pot gândi la așa ceva", a spus Toni Petrea, la conferința de presă.

Clasamentul Ligii 1, play-off

FCSB FCSB
Farul Farul
  • 90+3 fr2
    Final repriza 2 FCSB - Farul se termină 2-0.
  • 86 s
    Schimbare FCSB

Oaidă intră în locul lui Octavian Popescu.

• 85 g
    Gol FCSB

Purece pierde mingea în fața lui Șut, care pasează pentru Octavian Popescu, iar acesta înscrie.

Cartonaş galben-roşu Farul

Dussaut primește două cartonașe galbene în trei secunde și e eliminat.

Gol FCSB

După o centrare din corneer, mingea e respinsă în afara careului, de unde Olaru îi trimite lui Octavian Popescu, care șutează, portarul respinge greșit, în față, de unde Edjouma înscrie.

• 65 oc
    Ocazie Farul

Jefte e lansat perfect spre poartă, intră în careu, trece de Cristea, dar nu șutează cu stângul și e blocat de Crețu.

• 62 oc
    Ocazie FCSB

Olaru pasează din întoarcere, Larie respinge greșit, Tănase apare din spatele lui De Nooijer, dar șutează exact în brațele portarului.

• 51 fm
    Fază meci

Radaslavescu pasează perfect pentru Moldoveanu, care este busculat în careu de portar, dar arbitrul nu acordă penalty.

• 49 oc
    Ocazie FCSB

Coman șutează de la 25 de metri, iar mingea lovește transversala.

Dussaut intră în locul lui Ciobanu.

Florinel Coman intră în locul lui Mamut.

Vali Gheorghe intră în locul lui Cordea.

La pauză, FCSB - Farul 0-0.

• 45+2 oc

Jefte șutează din afara careului, dar exact pe direcția portarului, care reține.

• 39 oc

Jefte șutează cu efect, din afara careului, la colțul lung, dar Tîrnovanu apără spectaculos.

• 39 cg

Olaru e avertizat.

• 35 oc
    Ocazie FCSB

Olaru pătrunde pe stânga și șutează din unghi, dar Aioani apără din fața lui Mamut.

• 34 oc
    Ocazie FCSB

Tănase șutează în blocaj, mingea ajunge la Olaru, care combină cu Mamut, acesta trimite scurt la Tănase, dar nici el nu reușește să șuteze și pasează la Octavian Popescu, iar mijlocașul de 19 ani driblează scurt și șutează din unghi, fără să-l poată bate pe Aioani.

• 30 cg

Tănase e avertizat pentru proteste.

• 23 cg

Larie e avertizat.

• 20 oc
    Ocazie FCSB

Edjouma pasează pentru Tănase, care scapă spre poartă, dar șutul său e apărat cu piciorul de Aioani.

• 15 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu combină cu Mamut, care trimite scurt la Tănase, dar mingea ajunge din nou la Mamut, însă șutul acestuia e parat de portar și Olaru nu reușește să înscrie dintr-un metru. Olaru se afla însă în offside.

• 13 oc
    Ocazie FCSB

Larie pierde mingea în fața lui Octavian Popescu, care îl driblează pe Artean și șutează, dar direct în brațele portarului.

• 11 oc
    Ocazie FCSB

Olaru combină cu Mamut, dar șutul său croatului e blocat de Mladen.

• 3 oc
    Ocazie FCSB

Olaru combină cu Mamut, dar Radaslavescu intervine din fața lui Cordea și degajează în pieptul colegului său, Artean.

• 2 oc

Jefte e lansat în adâncime, intră în careu, Edjouma îl deposedează și constănțenii cer penalty.