FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Florinel Coman și Darius Olaru, luați în colimator de Florin Prunea după România - Irlanda de Nord 1-1
Snapinsta.app_428168848_951784336663471_4679091930891240357_n_1080
Concluziile lui Andrea Compagno, după o lună de la transferul în China: ”Sunt fericit”
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
LIVE Fotbal Club
FCSB FCSB
2 - 1
Botoşani Botoşani
Du 18.04.2021 22:00

FCSB - FC Botoșani 2-1. Moldovenii au condus, dar echipa lui Toni Petrea a dat două goluri în 4 minute și e din nou lider

18.04.2021, 22:55

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB a trecut cu emoții de FC Botoșani în prima etapă din play-off, scor 2-1, și e din nou lider. Moldovenii au înscris primii, dar echipa lui Toni Petrea a dat două goluri în 4 minute.

FCSB - FC Botoșani 2-1. Roș-albaștrii au întors scorul, cu două goluri în 4 minute

Meciul a început cu ocazia lui Oaidă, însă cei care au marcat au fost moldovenii, după ce Ashkovski a făcut o cursă de aproape 70 de metri și a deschis scorul. Până la pauză, Tănase a ratat și el o șansă mare, iar în debutul părții secunde tot el a tras în plasa laterală.

Apoi Perianu a șutat direct în brațele portarului, iar după două minute, șutul lui Vînă a nimerit în blocajul lui Șeroni. FCSB a egalat în minutul 66, după eurogolul lui Octavian Popescu, "a la Neymar", așa cum a recunoscut chiar el.

După 4 minute, portarul de la Botoșani i-a făcut un cadou lui Panțîru, care a stabilit scorul final, 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - FC Botoșani 2-1:

Meciul dintre FCSB și FC Botoșani este programat astăzi, de la ora 21:00, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

UPDATE: Startul meciului e amânat 5 minute din cauza unor probleme tehnice legate de transmisia TV.

După eșecul din Supercupa României, în fața rivalei CFR Cluj, FCSB se concentrează acum pe campionat, principalul obiectiv al echipei patronate de Gigi Becali în acest sezon. Cu o victorie, FCSB își poate asigura primul loc și după prima rundă a play-off-ului.

De partea cealaltă, FC Botoșani și-a îndeplinit obiectivul stabilit de conducere pentru acest sezon: calificarea în play-off. Moldovenii sunt pe ultimul loc în play-off, iar cu o victorie pot urca pe locul patru, peste Sepsi.

LIVE VIDEO FCSB - FC Botoșani, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Toni Petrea: ”Cam scurt timpul după meciul din Supercupă”

Anton Petrea spune că jucătorii FCSB-ului nu au avut mult timp la dispoziție pentru a pregăti partida cu FC Botoșani. După înfrângerea suferită în fața lui CFR Cluj în meciul pentru Supercupă, tehnicianul ”roș-albaștrilor” a încercat să le ridice moralul elevilor săi. Petrea speră ca măcar unul dintre jucătorii accidentați ai FCSB-ului să revină pentru partida cu Botoșani.

Cam scurt timpul după meciul din Supercupă. Sper ca jucătorii să nu resimtă această înfrângere. Am discutat și am încercat să le ridic moralul. Am făcut un joc bun. Am avut jucători tineri în formație. Doar neșansa la loviturile de departajare a făcut să nu câștigăm trofeul. Ne asteaptă prima etapă cu o echipă foarte bună, calificată cu emoții în playoff. O echipă preocupată de joc, de posesie. Trebuie să fim atenți și să încercăm să facem tot ce depinde de noi să câștigăm. Suntem în proces de recuperare cu toți jucătorii.

Sperăm să avem măcar unul dintre jucători la meciul de mâine. Vedem situația lor și la antrenamentul de azi. Pe viitor sper să revină toți cât mai repede. Avem un program greu, încărcat și avem nevoie de câți mai mulți jucători. Important este să ne concentrăm la ce avem de făcut atunci când intrăm pe teren. Că jucăm la Giurgiu sau în altă parte, eu cred că ar trebui să conteze mai puțin”, a declarat Anton Petrea la conferința de presă premergătoare partidei cu FC Botoșani.

Marius Croitoru: "Vom ataca în meciul cu FCSB, pentru că altceva nu avem ce face, dacă vrei să învingi, asta trebuie să faci"

Referitor la partida cu FCSB, din prima etapă a play-off-ului, Marius Croitoru a spus că şi-ar dori din tot sufletul să se repete rezultatul de 2-2 obţinut în sezonul trecut.

"Şi anul trecut am început cu FCSB, dar nu erau în poziţia de acum. Dar ca prim meci în play-off tot cu ei am jucat şi am făcut-o destul de bine. Mi-aş dori din tot sufletul să se repete rezultatul de anul trecut când a fost 2-2, dar nici ei nu mai sunt ce au fost anul trecut şi nici noi, din păcate, pentru că de la acel meci s-au pierdut anumiţi jucători şi erau cei mai buni pe poziţiile lor.

Vom ataca în meciul cu FCSB, pentru că altceva nu avem ce face, dacă vrei să învingi, asta trebuie să faci. Vom vedea, sincer, scopul nostru nu este să intrăm în play-off şi să ne apărăm, scopul nostru este să intrăm în play-off şi să jucăm fotbal. Ăsta este singurul obiectiv al nostru. Dar, indiferent de rezultat se vor găsi unul sau doi care să vorbească", a afirmat Croitoru.

FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. FCSB - FC Botoșani se termină 2-1.

• 85 s s

Simion intră în locul lui Octavian Popescu.

• 79 s s

Tîrcoveanu intră în locul lui Fili.

• 77 cg cg

Braun primește cartonaș galben.

• 76 cg cg

Octavian Popescu primește cartonaș galben.

• 72 s s

Camara intră în locul lui Keyta.

• 72 s s

Florescu intră în locul lui Ongenda.

• 70 g g

GOL FCSB! Portarul Botoșaniului combină cu fundașii, dar gafează și pasează la adversarul său, Panțîru, care înscrie.

• 66 g g

GOL FCSB! Octavian Popescu șutează din colțul careului, cu efect, la vinclu, mingea șterge bara și se oprește în poartă.

• 63 s s

Panțîru intră în locul lui Moruțan, accidentat.

• 58 cg cg

Șeroni primește cartonaș galben.

• 57 oc

Ocazie FCSB. Radunovic centrează, Tănase întoarce pentru Vînă, al cărui șut din apropiere e blocat de Șeroni.

• 55 oc oc

Ocazie FCSB. Perianu ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la 20 de metri, dar direct în brațele portarului.

• 47 oc oc

Ocazie FCSB. Tănase primește o pasă în careu și șutează din unghi, la colțul scurt, dar nimerește plasa laterală.

Vînă intră în locul lui Oaidă.

Perianu intră în locul lui Istrate.

Începe repriza secundă.

La pauză, FCSB - FC Botoșani 0-1.

• 41 oc oc

Ocazie FCSB. Tănase execută o lovitură liberă din lateral stânga, direct pe poartă, dar Pap scoate de sub transversală.

• 37 g g

GOL Botoșani! După un corner al FCSB, Ashkovski respinge, roș-albaștrii se bâlbâie și tot Ashkovski recuperează din fața lui Crețu, face o cursă de aproape 70 de metri, nu poate fi oprit de Oaidă și deschide scorul.

• 28 cg cg

Oaidă primește cartonaș galben.

• 7 s s

Fili intră în locul lui Caia.

• 5 oc oc

Ocazie FCSB. Crețu centrează în careu, Oaidă reia cu capul, dar pe lângă poartă.