FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Un patron din SuperLigă îl propune pe ”noul Coman” la FCSB: ”Îl las să plece”. Și un alt jucător e pregătit de transfer
iftime 18
Valeriu Iftime, convins că FC Botoșani nu va retrograda, după victoria cu Dinamo. ”O adrenalină incredibilă”
LIVE Stirile Digi Sport
FCSB FCSB
3 - 1
Botoşani Botoşani
Du 21.11.2021 20:30

FCSB - FC Botoșani 3-1. Ce spectacol! Gazdele au întors rezultatul, după un meci electrizant. Tănase, gol în ultima secundă

21.11.2021, 22:30

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

FC Botoșani a condus-o pe FCSB în deplasare până în minutul 77 și a fost aproape de o mare surpriză, însă rezervele roș-albaștrilor au întors scorul într-un meci extrem de spectaculos.

FCSB - FC Botoșani 3-1. Moldovenii au condus din minutul 24 până în minutul 77

Moldovenii au deschis scorul surprinzător, în minutul 24, prin Braun, după o combinație superbă, iar până la pauză au mai avut o ocazie, prin Mateus Santos.

În repriza a doua a început parcă alt meci, unul mult mai spectaculos. Tănase a șutat din careu, dar a nimerit în blocajul lui Racovițan, iar în aceași minut, Pap a reținut șutul lui Tănase.

Echipa lui Toni Petrea a accelerat și a început să joace mai combinativ, iar Tănase a tras pe lângă poartă după o deviere superbă a lui Keșeru.

FCSB - FC Botoșani 3-1. Ambele echipe au avut câte două ocazi din postură de unu-la-unu cu portarul

Și botoșănenii au ratat două șanse într-un minut, prin Racovițan și Fili. După încă o ocazie, FCSB a egalat în minutul 77, prin execuția superbă a lui Vali Gheorghe.

A urmat o cavalcadă de ocazii. Budescu a ratat după ce a rămas singur cu portarul, iar la poarta cealaltă, Fili a irosit și el o șansă din postură de unu-la-unu cu Vlad.

Rezerva Ianis Stoica a adus-o pe FCSB în avantaj în minutul 86, iar finalul a fost incendiar. Ongenda a avut o șut superb, când mingea a părut că a intrat în poartă, iar peste câteva secunde, Jaja a rămas și el singur cu portarul, dar a fost deposedat din spate de Crețu.

FCSB - FC Botoșani 3-1. Toni Petrea, primul meci de la revenirea pa banca roș-albaștrilor

După alte câteva secunde, FCSB a mai avut o oportunitate uriașă și tot din poziție singur cu portarul, prin Vali Gheorghe, iar faza a fost continuată cu șutul lui Ianis Stoica, razant cu bara.

La ultima fază a meciului, Tănase a stabilit scorul final, FCSB - FC Botoșani 3-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - FC Botoșani 3-1:

FCSB - FC Botoșani se joacă de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și e capul de afiș al rundei cu numărul 16, prima din returul sezonului regulat.

FCSB - FC Botoșani LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1

Trupa lui Marius Croitoru are o singură victorie în fieful roș-albaștrilor, 0-2, succes înregistrat în 29 iulie 2019, pe Arena Națională. În rest, roș-albaștrii nu au avut emoții. Rămâne de văzut cum va fi azi, mai ales că vicecampioana vine după ”șocul” schimbării lui Edi Iordănescu, care nu a survenit ca urmare a unor rezultate slabe de-ale echipei.

FCSB - FC Botoșani LIVE VIDEO, 20:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FCSB: Andrei Vlad - Vali Crețu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Ovidiu Popescu, Florin Tănase - Cordea, Keșeru, Octavian Popescu
Rezerve: Straton - Miron, Haruț, Șut, Budescu, Dumiter, I. Stoica,  Vali Gheorghe, Oaidă
Absenți: Florinel Coman, Panțâru, Șerban, Burlacu, Mamut (accidentați)
Antrenor: Toni Petrea

FC Botoșani: Pap - Braun, Racovițan, Dawa, Țigănașu - Papa, Edjouma, Ongenda - M. Roman I, Mateus, Kage
Rezerve: M. Contra - Petkovski, D. Croitoru, Sila, Ed. Florescu, Fili, Șeroni, Lupeta, Dragu
Antrenor: Marius Croitoru

Marea surpriză pregătită de FCSB după pauza naționalei. Gigi Becali: ”O să-l vedeți de acum ce joacă!”

FCSB are azi meci pe Arena Națională cu FC Botoșani, de la ora 20:30, în etapa 16, prima din returul sezonului regulat. Gigi Becali (63 de ani) spune că echipa nu a resimțit ”șocul” schimbării lui Edi Iordănescu (43 de ani) și că aceasta va fi din ce în ce mai puternică.

Vicecampioana Ligii 1 nu se poate baza încă pe Florinel Coman (23 de ani), dar o poate face pe toți jucătorii care au avut probleme medicale în ultima vreme. Florin Tănase (26 de ani), Octavian Popescu (18 ani) și Andrei Cordea (22 de ani) sunt complet refăcuți, dar finanțatorul are așteptări mari și de la un alt jucător. Este vorba despre Darius Olaru(23 de ani), un mijlocaș considerat ”omul-cheie” de la mijlocul terenului.

”Cu Botoșani, vom arăta foarte bine. Au revenit toți băieții, în afara lui Coman. Dar o să vedeți o echipa că va fi din ce în ce mai puternică. Vom fi extrem de puternici de acum înainte. Și-au revenit și Cordea, și Tavi Popescu, dar mai ales Darius Olaru.

Olaru este un fotbalist extrem de important la mijlocul terenului. A avut o perioadă mai slabă, dar acum este forță. O să-l vedeți de acum ce joacă”, a spus, încântat, Becali, pentru digisport.ro.

Valeriu Iftime spune de ce FCSB nu ”a slăbit” după plecarea lui Edi Iordănescu. ”Fotbaliștii nu pot fi păcăliți!”

Valeriu Iftime (60 de ani), finanțatorul celor de la FC Botoșani, nu crede că meciul de duminică cu FCSB, de pe Arena Națională, de la 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, va fi mai ușor acum pentru trupa lui Marius Croitoru.

Plecarea intempestivă a lui Edi Iordănescu (43 de ani), survenită după mai multe schimburi de replici cu Gigi Becali (63 de ani), nu a slăbit echipa iar omul de afaceri explică și de ce crede acest lucru.

Iftime a vorbit și despre intenția lui Becali de a vinde echipa, mai ales după ce milionarul din Pipera a spus că ar fi interesat de gruparea botoșăneană.

Valeriu Iftime spune de ce FCSB nu ”a slăbit” după plecarea lui Edi Iordănescu. ”Ei știu unde e puterea!”

”Va fi un meci foarte greu pentru noi, dar eu sper ca istoria să nu se mai repete. Acum nu este niciun avantaj pentru noi faptul că a plecat Edi de la FCSB. Păi, ce legătură are?

Credeți că era altfel dacă rămânea Iordănescu jr? Fiți serioși!

Fotbaliștii știu unde este exact puterea! Nu pot fi păcăliți. E greu să faci o echipă la FCSB așa repede după problemele pe care le-au avut”, a spus Iftime, pentru digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 90+3 g g
    Gol

Ianis Stoica îi pasează lui Tănase, care pivotează și înscrie din careu, la ultima fază a meciului.

• 90+2 cg cg
    Cartonaş galben Botoşani

Țigănașu este avertizat.

• 90+1 s s
    Schimbare FCSB

Oaidă intră în locul lui Octavian Popescu.

• 90 oc oc
    Ocazie FCSB

Vinicius îl lansează superb pe Vali Gheorghe, care rămâne singur cu portarul, dar nu îl poate învinge, mingea sare la Ianis Stoica, dar acesta trimite razat cu bara.

• 89 oc oc
    Ocazie Botoşani

Jaja Silva scapă singur cu portarul, dar Crețu îl ajunge din spate și îl deposedează în careu.

• 89 oc oc

Roman centrează din corner, mingea e respinsă până la Ongenda, care trage superb, dar nimerește plasa laterală.

• 88 s s
    Schimbare Botoşani

Târcoveanu intră în locul lui Fili.

• 88 s s

Mihai Roman intră în locul lui Florescu.

• 86 g g
    Gol

Ianis Stoica înscrie după o centrare a lui Budescu.

• 83 oc oc

Ongenda îi pasează lui Fili, care rămâne singur cu portarul, dar nu îl poate învinge.

• 79 oc oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu pasează perfect pentru Budescu, care e singur cu portarul, dar  împinge mingea cu exteriorul, pe lângă poartă.

• 77 g g
    Gol

Octavian Popescu îi pasează lui Vali Gheorghe, aflat cu spatele la poartă la 17 metri, acesta pivotează și înscrie superb.

• 70 oc oc
    Ocazie FCSB

Șeroni alunecă, Vali Gheorghe profită și intră în careu, driblează scurt și centrează în fața porții, dar Racovițan respinge.

• 69 s s

Ianis Stoica intră în locul lui Olaru.

• 69 s s

Vali Gheorghe intră în locul lui Cordea.

• 66 fm fm
    Fază meci Botoşani

FC Botoșani cere penalty după un henț al lui Crețu, dar arbitru dă lovitură liberă din afara careului.

• 64 oc oc

Jaja îi pasează lui Fili, care trimite la o palmă de poartă.

• 64 oc oc

După o centrare din corner, Racovițan trimite cu capul pe lângă poartă.

• 62 s s

Jaja intră în locul lui Mateus Barbosa.

• 59 s s

Budescu intră în locul lui Keșeru.

• 58 oc oc
    Ocazie FCSB

Keșeru primește mingea cu spatele la poartă, deviază cu călcâiul pentru Tănase, care trage tare, dar peste poartă.

• 51 oc oc
    Ocazie FCSB

După un corner executat scurt, Tănase șutează în diagonală, pe colțul scurt, dar Pap reține.

• 51 oc oc
    Ocazie FCSB

Keșeru combină cu Octavian Popescu, care scapă mingea, aceasta ajunge la Tănase, însă șutul său este blocat de Racovițan.

La pauză, FCSB - FC Botoșani 0-1.

• 40 cg cg
    Cartonaş galben FCSB

Șut este avertizat.

• 37 oc oc

Țigănașu primește o pasă de la Mateus Santos, șutează în diagonală, dar portarul deviază în corner.

• 29 cg cg

Fili îl lansează pe Braun pe dreapta, acesta îl păcălește pe Ovidiu Popescu și întoarce pentru Fili, care cade în careu, în duel cu Octavian Popescu, dar primește cartonaș galben pentru simulare.

• 24 g g
    Gol

Fază plecată de la portar, care trimite la Dawa, acesta pasează în adâncime, Fili deviază pentru Ongenda, care combină superb cu Braun, iar acesta scapă spre poartă și deschide scorul.