Exclusiv Dinamo e pe loc de baraj, iar Ioan Andone a transmis un mesaj clar: ”Te uiți cine e acolo acum?”
FCSB FCSB
2 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 08.08.2021 23:00

FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-1. Victorie la limită obținută de elevii lui Dinu Todoran

08.08.2021, 22:00

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

FCSB a câștigat la limită partida cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, contând pentru etapa a patra din Liga 1.

Prima ocazie importantă le aparține roș-albaștrilor, în minutul 6. Ovidiu Popescu a centrat foarte bie de pe flancul stâng, Ivan Mamut a reluat foarte bine cu capul, dar Vâlceanu a respins balonul.

FCSB - Gaz Metan 2-1. Victorie la limită obținută de elevii lui Dinu Todoran

În minutul 10, după o intrare dură a lui Vâlceanu asupra lui Cordea, centralul partidei a dictat lovitură de la unsprezece metri pentru FCSB, penalty transformat de Florin Tănase.

Cordea a avut o ocazie importantă în minutul 19, când a șutat de la distanță puțin peste bara transversală.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 25. Matricardi a marcat cu capul după o lovitură de la colțul terenului deviată de Irobiso. În minutul 36, Florin Tănase a executat foarte bine o lovitură liberă care a lovit bara transversală.

Pe finalul primei reprize, Gaz Metan Mediaș putea trece în avantaj, când Iancu a șutat puternic de la distanță. Parada superbă a lui Andrei Vlad a păstrat scorul intact.

În repriza secundă, Gaz Metan a avut o ocazie uriașă la lovitura liberă executată de Ronaldo Deaconu. Acesta a centrat pentru Matricardi, dar defensiva roș-albastră a respins balonul în corner.

În minutul 72, Valentin Crețu a avut o șansă bună de a înscrie. Acesta a șutat puternic de la marginea careului, dar Vâlceanu a parat tentativa.

Octavian Popescu a marcat golul doi al celor de la FCSB la doar câteva minute după ce a fost introdus în teren. Perla lui Gigi Becali a driblat câțiva adversari, a păcălit defensiva celor de la Gaz Metan cu un un-doi scurt cu Florin Tănase și a șutat perfect din afara careului.

În minutul 89, FCSB putea înscrie din nou prin Ianis Stoica. Acesta a recuperat balonul în jumătatea adversă, a înaintat spre poarta lui Vâlceanu, l-a păcălit pe Yuri, a rămas singur cu Vâlceanu și a șutat, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

FCSB se clasează pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu un total de opt puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș se poziționează pe locul 11, cu doar patru puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Gaz Metan Mediaș 2-1

FCSB - Gaz Metan | LIVE VIDEO, ora 22:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Înaintea jocului, FCSB ocupă locul șase în Liga 1, cu cinci puncte adunate în primele trei runde, în timp ce Gaz Metan este pe 10, la o lungime în urma vicecampioanei.

• Ultimele trei dueluri directe au adus tot atâtea succese pentru FCSB.

În cele 32 de întâlniri la nivelul primei ligi, trupa lui Dinu Todoran a obținut 21 de victorii, șase partide s-au încheiat la egalitatea, iar gruparea din județul Sibiu s-a impus de doar cinci ori.

Dinu Todoran nu are amintiri plăcute de la meciurile contra celor de la Gaz Metan. În noiembrie 2018, după o înfrângere la Mediaș (2-0), tehnicianul și-a încheiat scurta experiență pe banca lui FC Voluntari. Mihai Teja, fost antrenor al FCSB-ului, s-a duelat de nouă ori cu roș-albaștri. S-a impus în două rânduri și a înregistrat șapte eșecuri.

Cu o seară înainte de meci, Peluza Nord a mers în cantonamentul roș-albaștrilor cu 3 foste glorii, Mirel Rădoi, fost căpitan al echipei, Rică Neaga și Claudiu Răducanu, pentru a-i mobiliza pe jucători, iar liderul galeriei, Gheorghe Mustață, a explicat gestul.

Când un căpitan de echipă, cum era Mirel, intra în vestiar, conduși cu 1-0, păi când ieșeau de acolo era scorul 4-1. Se vedea că se impune ca un căpitan de echipă. Dacă nu își dau viața pe teren, atunci să se ducă la Gigi să îi spună că nu merită 15 mii și să lase la 2-3 mii”.

• 90+2 s s

Schimbare la FCSB! Oaidă este introdus în locul lui Stoica.

• 89 oc oc

Ocazie pentru FCSB! Ianis Stoica preia balonul în jumătatea adversă, înaintează spre poarta lui Vâlceanu, îl păcălește pe Yuri, rămâne față în față cu goalkeeperul de la Mediaș și șutează, dar balonul trece pe lângă poartă

• 84 s s

Schimbare la Gaz Metan! Sarr este introdus în locul lui Grădinaru.

• 79 g g

Gool FCSB! Octavian Popescu driblează superb, păcălește defensiva medieșeană cu un un-doi scurt cu Tănase și șutează din afara careului învingându-l pe Vâlceanu.

• 78 s s

Schimbare la Gaz Metan! Ciocan este introdus în locul lui Deaconu.

• 72 oc oc

Ocazie pentru FCSB! Valentin Crețu șutează puternic de la marginea careului, dar Vâlceanu respinge tentativa.

• 72 s s

Schimbare la FCSB! Octavian Popescu este introdus în locul lui Florinel Coman.

• 68 cg cg

Izata vede cartonașul galben.

• 67 s s

Schimbare la Gaz Metan Mediaș! Izata este introdus în locul lui Chamed.

• 62 oc oc

Ocazie pentru Gaz Metan Mediaș! Ronaldo Deaconu execută o lovitură liberă, Matricardi a fost aproape să înscrie cu capul, dar defensiva FCSB-ului a respins în corner.

Schimbare la Gaz Metan! Yuri este introdus în locul lui de Moura.

Schimbare la FCSB! Crețu este introdus în locul lui Haruț.

Schimbare la FCSB! Stoica este introus în locul lui Mamut.

Schimbare la FCSB! Olaru este introdus în locul lui Moruțan!

Începe repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 39 oc oc

Ocazie imensă pentru Gaz Metan Mediaș! Iancu șutează puternic de la depărtare, dar parada superbă a lui Andrei Vlad păstrează scorul intact.

• 36 oc oc

Ocazie imensă pentru FCSB! Florin Tănase execută foarte bine o lovitură liberă, dar balonul izbește bara transversală.

• 28 cg cg

Florinel Coman vede cartonașul galben!

• 28 cg cg

Gabriel de Moura vede cartonașul galben!

• 25 g g

Gool Gaz Metan Mediaș! Matricardi marchează cu capul după o lovitură de la colțul terenului deviată de Irobiso.

• 19 oc oc

Ocazie pentru FCSB! Cordea șutează de la distanță, dar balonul trece puțin peste bara transversală.

• 12 g g

Gool FCSB! Florin Tănase transformă lovitura de la unsprezece metri!

• 11 cg cg

Vâlceanu vede cartonașul galben!

• 10 p p

Centralul partidei dictează penalty pentru FCSB, după o intrare dură a lui Vâlceanu asupra lui Cordea.

• 6 oc oc

Ocazie uriașă pentru FCSB! Popescu trimite o centrare de pe flancul stâng, iar Ivan Mamut reia foarte bine cu capul, dar Vâlceanu respinge balonul.