FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (27.11.2023)
”Vor pleca mulți”. Șucu l-a pus antrenor pe Lobonț, dar Pancu e convins că Rapid va avea alt ”principal”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FCSB a câștigat cu 3-1 derby-ul cu Rapid din etapa 20 din Liga 1, după un meci absolut incendiar, desfășurat într-o atmosferă splendidă creată de suporterii celor două formații.

La câteva minute după fluierul de start, jocul a fost întrerupt pentru câteva minute, după ce suporterii celor două tabere au aruncat cu materiale pirotehnice în teren.

Prima ocazie importantă le-a aparținut celor de la FCSB, în minutul 10, atunci când Șut a ajuns la o centrare în careu și a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 14, prin Florin Tănase. Olaru a încercat să înscrie din afara careului, Moldovan a intervenit superb, dar balonul a fost respins la picioarele lui Tănase care a înscris din fața porții.

Belu-Iordache i-a pasat în careu lui Sefer care a driblat și a expediat primul șut la poartă al giuleștenilor. Andrei Vlad a reținut fără dificultăți. Giuleștenii au mai avut o ocazie importantă în minutul 32, atunci când Marzouk a expediat o centrare perfectă din flancul stâng, Belu Iordache s-a aflat la primire, dar a trimis în plasa laterală.

Câteva minute mai târziu, Stahl a dezmembrat de unul singur defensiva roș-albastră, i-a pasat lui Rareș Ilie care a prelungește pentru Sefer. Acesta a șutat foarte bine, dar Andrei Vlad a avut o intervenție superbă.

Budescu a trimis periculos la poartă din lovitură liberă în minutul 42, dar Moldovan a avut o intervenție foarte bună.

Istvan Kovacs a acordat lovitură de la unsprezece metri celor de la Rapid, după ce Săpunaru a fost faultat în careu de Radunovic. Tot Săpunaru este cel care a transformat penalty-ul.

Pe finalul partidei, roș-albaștrii s-au descătușat. Kovacs a dictat penalty pentru roș-albaștri după un fault comis de Săpunaru asupra lui Ianis Stoica în interiorul careului. Florin Tănase l-a învins pentru a doua oară pe Moldovan.

După doar câteva minute, FCSB a înscris din nou prin Ianis Stoica. Keșeru a expediat un șut superb de la distanță care a lovit bara transversală. Balonul a ajuns la Stoica în fața porții care l-a executat pe Moldovan.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Rapid 3-1

Știre inițială:

Trupa lui Toni Petrea a obținut 43 de victorii în fața vișiniilor, 41 de partide s-au încheiat la egalitate, iar Rapidul s-a impus în 29 de rânduri.

Duelul din această etapă este deosebit de important pentru ambele echipe. FCSB caută victoria pentru a-și prelungi seria excelentă de succese, pentru a răzbuna înfrângerea din tur, dar, poate cel mai important, pentru a nu pierde contactul cu CFR Cluj, care are opt puncte diferență în fruntea Ligii 1.

De partea cealaltă, Rapid are un parcurs la care nici cei mai optimiști fani nu visau la începutul campionatului. Pe locul 5 înaintea jocului, cu 31 de puncte, la 12 în urma adversarei de astăzi, giuleștenii luptă pentru un loc de play-off.

Florin Tănase este cel mai bun marcator al FCSB-ului, cu 7 reușite, în timp ce Adrian Bălan, cu șase goluri, este golgheterul Rapidului.

• Primul meci dintre cele două echipe: 04.12.1947 - ASA Bucureşti (Coloman Braun Bogdan) - CFR Bucureşti (Francisc Ronnay) 0-1 (Ion Lungu)
  • Ultima victorie a FCSB-ului în faţa giuleştenilor: 26.07.2014 - Rapid (I. Ganea) - Steaua (Gâlcă) 1-3 (Pancu 24 / Keşeru 28, Ad. Popa 67, Chipciu 73)

FCSB - Rapid | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Declarații

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a anunțat că sunt așteptați aproximativ 20.000 de suporteri la derby, număr în care intră și fanii echipei Rapid.

Avem estimări bune, cred că vor fi peste 20.000 de spectatori. Sperăm că vom obține un rezultat bun și să fie un spectacol de calitate. Dacă tot vin oamenii la zero grade, măcar să plece cu temperatura corpului ridicată”, a declarat Mihai Stoica.

Antrenorul celor de la Rapid, Mihai Iosif, a declarat că nu a reușit să recupereze fizic niciun jucător față de partida cu FC Argeș. În victoria contra piteștenilor, giuleștenii au avut pe banca de rezervă o serie de fotbaliști foarte tineri, de până în 19 ani: Alexandru Despa, Luca Florică, Cristian Ignat, Rareș Ilie, Ștefan Pănoiu sau Ciprian Popescu.

Cel mai probabil, Mihai Iosif va apela la aceștia și-n duelul cu FCSB. Tinerii au misiunea dificilă de a-i înlocui pe experimentații Dragoș Grigore, Cătălin Hlistei, Alexandru Ioniță, Nicolae Carnat sau Saifeddine Alami.

Suntem pregătiți, am avut două zile de pauză, sper că jucătorii sunt refăcuți și putem aborda meciul la victorie. La un asemenea joc, nu trebuie să mai motivezi echipa cu vreun rezultat nefavorabil înregistrat în tur.

Avem obiectivele noastre, trebuie să câștigăm fiecare joc, asta este motivația. E o echipă bună, chiar dacă e nou promovată, a demonstrat că poate juca, că poate face față Ligii 1 și că are șanse la play-off”, a declarat Toni Petrea.

Gol

După ce șutul superb al lui Keșeru lovește bara, Ianis Stoica își trece numele pe lista marcatorilor cu o execuție din fața porții.

• 90+5 s s
    Schimbare Rapid

Despa este introdus în locul lui Sefer.

• 90+3 gp gp
    Gol din penalty FCSB

Florin Tănase transformă lovitura de la unsprezece metri.

• 90+2 p p
    Penalty

Săpunaru îl ține pe Ianis Stoica în interiorul careului, iar Istvan Kovacs dictează penalty.

• 83 s s
    Schimbare FCSB

Keșeru este introdus în locul lui Șut.

• 77 cgr cgr
    Cartonaş galben-roşu Rapid

Morais vede al doilea cartona galben și este eliminat.

• 72 s s

Goge este introdus în locul lui Stahl.

• 72 s s

Oaidă este introdus în locul lui Olaru.

• 70 oc oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru șutează de la distanță, dar balonul trece peste bara transversală.

• 66 s s

Marzouk este înlocuit cu Bălan.

• 66 s s

Ilie este înlocuit cu Pănoiu.

• 66 s s

Octavian Popescu este înlocuit cu Florinel Coman.

• 60 oc oc
    Ocazie Rapid

Sefer își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar balonul trece mult pe lângă poartă.

• 46 s s

Budescu este înlocuit cu Ianis Stoica.

• 46 s s

Andrei Cordea este înlocuit cu Vali Gheorghe.

• 45+7 fr1
  • 45+6 gp gp
    Gol din penalty Rapid

Săpunaru transformă lovitura de la unsprezece metri și restabilește egalitatea.

• 45+5 cg cg
    Cartonaş galben FCSB

Radunovic vede cartonașul galben.

• 45+4 p p
    Penalty

Istvan Kovacs acordă penalty pentru Rapid după ce Săpunaru este faultat în careu.