FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
FCSB FCSB
3 - 1
Rapid Rapid
Du 06.11.2022 21:00

FCSB - Rapid 3-1. Derby spectaculos: 4 goluri, un penalty, un "roșu" și o atmosferă de zile mari

06.11.2022, 22:58

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB s-a impus cu scorul de 3-1 în derby-ul cu Rapid, din etapa a 17-a din Liga 1, într-un meci spectaculos pe Arena Națională.

În urma acestui rezultat, FCSB ajunge la trei puncte de locurile de play-off, cu un total de 23 de puncte. Giuleștenii se mențin pe locul doi în clasament, cu 32 de puncte.

FCSB - Rapid 3-1. Roș-albaștrii câștigă derby-ul contra giuleștenilor

Roș-albaștrii au început mai bine partida contra giuleștenilor. Olaru a centrat periculos în minutul doi, dar Tamm nu a putut ajunge la balon. Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut giuleștenilor și a venit în minutul 5, când Târnovanu a intervenit foarte bine la șutul lui Kait.

Giuleștenii au avut un gol anulat în minutul 10. Grigore l-a învins cu capul pe Târnovanu, însă reușita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 14. Olaru a recuperat un balon și i-a trimis lui Octavian Popescu care i-a pasat decisiv lui Cordea care a înscris din fața porții.

Sefer a încercat să restabilească egalitatea în minutul 24 cu un șut din careu, dar Tamm a intervenit foarte bine și l-a blocat pe atacantul Rapidului.

Scorul a devenit 2-0 în favoarea roș-albaștrilor în minutul 29, când Compagno a preluat un balon în afara careului și l-a învins pe Horațiu Moldovan cu un șut pe jos. Giuleștenii au reclamat un ofsaid la Șut, dar, după analiza VAR, reușita italianului a fost validată.

Tavi Popescu putea marca în minutul 56 din lovitură liberă, însă Moldovan a reușit să pareze. Totuși, în minutul 57, Popescu a reușit să înscrie cu un șut din interiorul careului.

Rapid a rămas în zece jucători în minutul 70, după eliminarea lui Junior Morais care a văzut cartonașul roșu după ce l-a lovit pe Andrei Cordea.

Dugandzic a redus din diferență în minutul 76, când l-a învins pe Târnovanu de la 11 metri. Pe final, roș-albaștrii au mai avut două ocazii importante, prin Coman și prin Omrani, însă niciuna finalizată cu gol.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Rapid 3-1

FCSB - Rapid București 3-1

FCSB vine după două rezultate consecutive nefaste, o înfrângere în grupele Conference League, 0-3, cu West Ham, pe teren propriu, și un eșec în deplasare, 1-2, la Universitatea Cluj, în Liga 1.

De cealaltă parte, Rapid a reușit o victorie extrem de importantă etapa trecută, 2-1, acasă, contra celor de la CFR Cluj, și are o serie de cinci partide fără eșec în toate competițiile.

În tur, giuleștenii s-au impus în fața rivalilor, 2-0, datorită unor goluri înscrise de Marko Dugandzic și Cristi Săpunaru.

VIDEO REZUMAT Rapid - FCSB 2-0, meci jucat în turul sezonului 2022/2023

Rapid, în urmărirea liderului, FCSB, luptă pentru play-off

Situația din clasament este una diferită. Dacă trupa lui Adrian Mutu este aproape de liderul Farul Constanța, pe poziția a doua, la 8 puncte distanță, FCSB se luptă pentru a-și asigura prezența în play-off.

Momentan, formația condusă de Mihai Pintilii este la 6 puncte de Petrolul Ploiești, dar are trei partide mai puțin jucate față de nou-promovată.

Clasament Liga 1

Adrian Mutu: "Dacă ei nu știu, le voi spune de rivalitate și în seara aceasta"

Tehnicianul Rapidului a prefațat meciul cu FCSB și s-a declarat încrezător înaintea duelului de pe Național Arena.

"Un derby rămâne un derby, nu mai e nevoie de multe cuvinte pentru a descrie dorința de a-l câștiga, indiferent de perioada în care se află una dintre echipe. Nu mai e nevoie de motivație, ar trebui și sper că jucătorii mei sunt motivați.

La nivel de experiență, jucătorii mei pot aduce un plus. La ce am văzut și la primul meci cu FCSB, cred că și ei sunt conectați. Va fi multă lume la stadion, sper să fie un spectacol frumos.

De când a reintrat Rapid în Liga 1, nu cred că a fost o diferență așa mare. Dar e primul sezon în care noi mergem bine, iar FCSB a avut o grămadă de probleme.

Dar asta nu contează la meciul direct. Așa cum a spus și Pintilii, nu contează, într-un derby, nici dacă ai antrenor pe bancă. Motivație este destulă. (...)

Nu vreau discursuri motivaționale, eu cred că responsabilitatea și abordarea acestui meci trebuie să fie la cel mai înalt nivel, dar eu cred că jucătorii sunt conștienți. Dacă ei nu știu, le voi spune despre rivalitate și în seara aceasta.

Avem o responsabilitate mare și față de suporteri și, pentru că suntem într-o perioadă bună, trebuie să o consolidăm și să rămânem în spatele Farului, trebuie să ne obținem și obiectivul, deci avem multe ingrediente ca să jucăm.

E un meci special, responsabilitatea și ambiția sunt cuvintele cele mai importante", a explicat Adrian Mutu.

Mihai Pintilii, înaintea derby-ului cu Rapid: ”Sper să facem o surpriză plăcută suporterilor”

Mihai Pintilii, cel care asigură interimatul la FCSB până în momentul în care patronul Gigi Becali va găsi un ”principal”, a declarat că și-ar dori foarte mult o victorie contra rivalilor din Giulești pentru a fi dedicată suporterilor.

Acesta cere o determinare exemplară, care să schimbe radical mentalitatea echipei pentru următoarele dueluri.

Într-un cuvânt: derby. Singurul care a rămas în Liga 1, cel mai important meci al nostru și cel mai frumos. Sper să facem o surpriză plăcută suporterilor și să câștigăm acest meci. Simt echipă alături de mine. Grupul. Important este să arate ei asta în teren. Ei trebuie să ducă echipa spre victorie. Chiar nu-mi doresc să mă iubească. Ar fi satisfacția mai mare să câștigăm și pe mine să mă înjure.

Dar, în derby-uri nu contează locul din clasament. Ține de tine. Trebuie să mulțumești suporterii, pentru că ei îți dau ție valoare. Eu sper să câștigăm mâine seară și sper că jucătorii se vor descătușa și 100% vom fi bine. Mentalitatea noastră va fi alta, dacă vom câștiga. Altfel vom aborda meciurile.

Orice echipă se bucură de faptul că noi trecem printr-o perioadă mai proastă. Cum și noi ne bucuram. Orice echipă din Liga 1, cred eu, dorește să ne întâlnească cât mai repede. Rapidul are un colectiv foarte bun. Sunt uniți. Au un joc combinativ foarte bun. Chiar îmi place. Mai ales în Giulești, va fi foarte greu să piardă meciuri”, a declarat Mihai Pintilii.

FCSB FCSB
Rapid Rapid
  • 90+2 oc
    Ocazie FCSB

Omrani trimite la poartă din lovitură liberă, dar mingea trece puțin peste bara transversală.

• 90 oc
    Ocazie FCSB

Coman avansează spre poartă și șutează puternic, însă balonul trece peste poartă.