FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023
Reacție vehementă, după ce Florinel Coman a ales să plece de la FCSB în Qatar: ”Mi se pare strigător la cer!”
Exclusiv Florin Prunea, după ce FCSB, Rapid și Farul și-au manifestat interesul pentru Louis Munteanu: ”Acolo îl văd!”
Etapa 5 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Mioveni
FCSB FCSB
2 - 0
Sepsi Sepsi
Du 19.08.2018 19:00

FCSB - Sepsi 2-0. Roș-albaștrii, ”chinuiți” de elevii lui Neagoe, s-au impus pe final. Gnohere și Coman au marcat

19.08.2018, 19:54

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FCSB a învins-o pe teren propriu pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (0-0), într-un meci care a avut loc duminică în etapa a 5-a a Ligii 1. Vicecampioana României s-a impus în ciuda unei evoluţii neconvingătoare, golurile venind târziu, din faze fixe. Gnohere a înscris din penalty în minutul 81 după un henţ comis de Jovanovic. Florinel Coman a transformat o lovitură liberă în minutul 85.

Antrenorul lui FCSB, Nicolae Dică, a menajat mai mulţi jucători cu gândul la întâlnirea de joi cu Rapid Viena, din turul play-off-ului Europa League. Harlem Gnohere şi Olimpiu Moruţan au intrat la pauză, iar Filipe Teixeira, în minutul 67. La gazde a debutat fundaşul Alexandru Stan, transferat de la Astra Giurgiu.

Sepsi a fost mai periculoasă în prima repriză, în care a avut o bară în minutul 2 (Tandia).

FCSB - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-0
Au marcat: Harlem Gnohere (81, penalty), Florinel Coman (85)

FCSB: Bălgrădean - Jakolis, Bălașa, J. Morais, Al. Stan - Ov. Popescu, Qaka (Moruțan 46) - D. Man, D. Benzar (Teixeira 67), Fl. Coman - Rusescu (Gnohere 46)
Antrenor: Nicolae Dică

Sepsi: Niczuly - De Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Vaşvari, Velev - Mensah (Hamed 54), I. Fulop (Simonovski 78), Drăghici (Dodoi 72) - Tandi
Antrenor: Eugenn Neagoe

Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti)

VIDEO cu rezumatul partidei

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Jakolis, Bălașa, J. Morais, Al. Stan - Ov. Popescu, Qaka - D. Man, D. Benzar, Fl. Coman - Rusescu

Rezerve: A. Vlad, Pintilii, Gnohere, Moruțan, I. Stoica, D. Toma, Teixeira

Sepsi: Niczuly - De Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Vaşvari, Velev - Mensah, I. Fulop, Drăghici - Tandi

Rezerve: Fejer, Rus, Karnitski, Hamed, Dodoi, Simonovski, Ştefan

Arbitru: George Rădulescu / A1: Mircea Orbuleț / A2: Valentin Ionel Dumitru / Observator: Liviu Ciubotariu

FCSB FCSB
Sepsi Sepsi
  • 90+3 fr2 fr2

FINAL! FCSB - Sepsi 2-0

• 85 g g

GOOOOOL FCSB: 2-0, COMAN! Florinel Coman a marcat un gol absolut superb direct din lovitură liberă, lateral dreapta, pe colțul scurt, de la peste 20 de metri.

• 84 cg cg

CARTONAȘ GALBEN DE MOURA. Fundașul dreapta s-a opus executării unei lovituri libere.

• 81 gp gp

GOOOOOL FCSB: 1-0, GNOHERE! Golgheterul roș-albaștrilor a marcat, fără emoții, de la punctul cu var

• 79 p p

PENALTY PENTRU FCSB! Iovanovic a comis un henț în propriul careu. Faza a plecat de la un aut de margine, Man a primit balonul, a făcut un dribling, după care i-a pasat în adâncime lui Ovidiu Popescu. Acesta din urmă a vrut să paseze în fața porții dar Iovanovic a făcut henț.

• 78 s s

ULTIMA SCHIMBARE SEPSI! A ieșit Fulop, a intrat SIMONOVSKI

• 77 oc oc

Man a șutat spre poarta lui Niczuly, dar fără forță și scorul nu se modifică nici acum. A fost o fază pornită de la Moruțan

• 72 s s

A DOUA SCHIMBARE SEPSI! A ieșit Drăghici, a intrat DODOI

• 71 fm fm

Viera a reluat cu capul, dar pe lângă poartă

• 70 cg cg

CARTONAȘ GALBEN BĂLAȘA! Fundașul central l-a faultat pe Drăghici, într-o fază în care a vrut să blocheze o minge

• 61 oc oc

OCAZIE FCSB! Man a reluat cu capul, destul de slab însă, după un corner de pe dreapta, astfel că Niczuly a reținut și scorul rămâne același

• 58 cg cg

CARTONAȘ GALBEN SATO! Filipinezul a fost sancționat pentru că a întârziat o lovitură liberă a roș-albaștrilor.

• 57 fm fm

Coman a executat direct pe poartă o lovitură liberă, din afara careului, dar a trimis peste transversală

• 45+1 oc oc

OCAZIE SEPSI! Fulop i-a pasat foarte bine lui Drăghici printre cei doi fundași centrali ai roș-albaștrilor, numai că Bălgrădean a anticipat foarte bine și a respins.

• 44 oc oc

OCAZIE FCSB! Ovidiu Popescu a luat o fază pe cont propriu, a înaintat, a ajuns la marginea careului de 16 metri, după care a șutat, dar peste poartă.

• 41 info

Coman a reluat cu capul, pe colțul scurt, după o centrare a lui Benzar, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. Faza a plecat de la Ovidiu Popescu, cel care a recuperat foarte bine un balon, după care a pasat în stânga spre Daniel Benzar

• 34 oc

OCAZIE SEPSI! Tandia a trecut de Bălașa, i-a pasat lui Drăghici, acesta a centrat în spate spre Mensah iar acesta din urmă, complet nemarcat a reluat spre poartă, dar Qaka s-a opus cu corpul și a acordat corner.

• 32 fm fm

Man a executat foarte slab o lovitură liberă, mingea a fost respinsă, Sepsi putea pleca pe contraatac, numai că Tandia a fost neatent și a pierdut mingea, deposedat de Qaka. Benzar a înaintat, dar a fost blocat

• 25

PAUZĂ DE HIDRATARE! Deși a plouat puternic înainte de meci iar acoperișul nu este tras, George Rădulescu a decis să dea această pauză.

• 25 fm fm

Drăghici a reluat cu capul, după un aut de la margine, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Bălgrădean

• 22 info

Gazonul de pe Arena Națională se prezintă în condiții execrabile. Gigi Becali a propus o soluție pentru ca această problemă să fie rezolvată.

• 21 fm fm

Denis Man a driblat doi fundași ai celor de la Sepsi, în careul oaspeților, după o pasă de la Rusescu, dar s-a lăcomit și Velev l-a blocat

• 19 oc oc

Fulop i-a dat o pasă foarte bună lui Vașvari, care astfel a rămas singur cu portarul, dar Bălgrădean a ieșit la fix și a blocat, după care a reținut. Pasa lobată l-a surprins total pe Bălașa, care n-a mai reacționat deloc.

• 16 fm fm

Fulop a executat o lovitură liberă de la peste 35 de metri, mult în lateral stânga, dar mingea centrată de el a ajuns direct la Bălgrădean

• 7 fm fm

Alexandru Stan și-a încercat șansa cu un șut de la distanță, dar a greșit ținta

• 2 oc oc

BARĂ SEPSI! Tandia, bine găsit cu o pasă în careu de la Drăghici, lateral stânga, a încercat să finalizeze la colțul lung, dar Morais s-a opus la fix și a respins. Totuși mingea a atins bara din stânga porții lui Bălgrădean, după care a ieșit în corner.